reklam

SON DAKİKA

NŞANLIURFA

Sıcak Altında Hasat

Sıcak Altında Hasat
Bu haber 09 Haziran 2019 - 13:18 'de eklendi.

Şanlıurfa’da traktörün arkasına bağlanan mercimek biçme makinesiyle hasat yapılmaya başlandı. Hasatta mercimeğin sapları ise saman olarak ortaya çıkıyor.

Yurt genelinde bu yıl etkili olan yağışların ardından havaların ısınması ile birlikte hububatta yüksek rekolte bekleniyor.Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde sıcakların başlaması ile birlikte mayıs ayı sonunda Mercimek ve Arpa hasadına başlandı.

Tarım diyarı olarak kabul edilen verimli topraklara sahip GAP’ın can daması konumundaki Şanlıurfa’da hasat sezonu da başladı.Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde genellikle orak ve tırpan yardımıyla yapılan mercimek hasadı, teknolojinin ilerlemesiyle traktörün arkasına bağlanan mercimek biçme makinesiyle yapılmaya başlandı.

Sulu tarım ve kuru tarımın yapıldığı bölgede, hububat ekili alanda traktörün arkasına bağlanan mercimek biçme makinesiyle hasat hem zaman kazandırıyor hem de işi kolaylaştırıyor. Hasat edilerek tarlaya kümeler halinde bırakılan Mercimek, mevsimlik işçiler tarafından tırmık ve dirgenlerle traktörün arkasına bağlanan Patos adı verilen makinaya atılıyor.

Patos makinasına sapları ile beraber atılan Mercimekler işlenerek saman olarak ayrıştırılıyor. Hasat edilen Mercimek, Hububat pazarında satışa sunulurken, saman ise besiciler tarafından satın alınıyor.

Mercimek eken Çiftçi İbrahim Kırlık, “Mercimek ektik, rüzgâr vurdu. Çoğu gitti, zorda kaldık, saplarını da samana çevirdik. Para ederse satacağız. Traktörün arkasına bağladığımız Patos’a vuruyoruz. Mercimek ayrı çıkıyor. Saplarda saman olarak çıkıyor.” dedi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa