DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19408201,86%
Şanlıurfa
36°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

ABD, bir Japon astronotu Ay’a indirecek

ABD, bir Japon astronotu Ay’a indirecek

ABONE OL
11 Nisan 2024 21:14
Urfa Haberleri ABD, bir Japon astronotu Ay’a indirecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bir Japon astronot, ABD’nin Artemis programı kapsamında Ay’a inen ilk Amerikalı olmayan kişi olacağı bildirildi.

ABD Başkanı Joe Biden, Japonya Başbakanı Fumio Kishida ile Washington’da düzenlediği ortak basın toplantısında, iki Japon astronotun gelecekteki ABD görevlerinde yer alacağını ve bunlardan birinin Ay’a inen ilk Amerikalı olmayan kişi olacağını söyledi.

Böylece ABD, daha da yakın ilişkiler kurmaya çalıştığı yakın müttefiki Japonya’ya, pek çok ülkenin hayal bile edemeyeceği bir fırsat sunmuş oldu.

Resmî bir ziyarette bulunan Japonya Başbakanı, ABD’nin “uzay alanındaki muazzam başarısını” övdü ve Japonya’nın son derece “sofistike bir Ay gezgini sağlayacağını” söyledi.

Amerikan Artemis programının amacı, insanoğlunun Ay’da kalıcı varlığı sağlamak olarak belirlendi. program ayrıca, Ay’a ilk kadın ve ilk beyaz olmayan astronotun da gönderilmesini hedefliyor.

Apollo programı, 1969 ve 1972 yılları arasında hepsi beyaz 12 Amerikalı astronotu Ay’a götürdü. Onlar bugüne kadar Ay toprağına ayak basan ilk insanlar oldu.

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA’nın patronu Bill Nelson, sosyal ağlarda yayınlanan bir videoda, “Amerika artık Ay’da yalnız yürümeyecek. Diplomasi keşifler için iyidir. Keşifler de diplomasi için iyidir” dedi.

NASA’dan AFP’ye yapılan açıklamada, Japon uzay ajansının (JAXA) “son derece mutlu” olduğu belirtildi. NASA Sözcüsü, bu Amerikan-Japon işbirliğini onurlandırmak için “elimizden geleni yapacağız” dedi.

2026’da

Ay’a astronot götürecek ilk Artemis uçuşu olan Artemis 3’ün 2026 yılında yapılması planlanıyor.

Çin de 2030 yılına kadar Ay’a insan göndermeyi planlıyor.

Tokyo ve Washington halihazırda uzay sektöründe, özellikle de Uluslararası Uzay İstasyonunun operasyonlarında yakın işbirliği içinde.

İki ülke ayrıca, yeni hedeflere ulaşmak için “astronot eğitimi konusundaki işbirliğini derinleştirmeyi” planlıyor.

Ancak bir Japon astronotun Ay’da Amerikalı olmayan ilk kişi olabilmesi için “önemli adımların” atılması gerekecek.

Japonya tarafından tedarik edilecek keşif aracı, NASA’nın Amerikan şirketlerine sipariş ettiği Ay araçlarından farklı olarak basınçlı olacak.

Basınçlı bir keşif aracında astronotların özel elbise giymelerine gerek kalmayacak ve daha uzun mesafeler kat edilebilecek.

Bill Nelson, “Bu bir mobil yaşam alanı, bir laboratuvar, bir ev ve bir Ay kaşifi olacak” dedi.

Artemis 7 uçuşundan itibaren bu aracı kullanabilmeyi uman NASA, iki astronotun bir seferde 30 güne kadar içinde yaşayabileceğini belirtti.

Avrupalılar?

Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) Artemis programında halihazırda ayrılmış üç yeri bulunuyor. Artemis 4 ve Artemis 5’te birer Avrupalı astronotun yer almasına karar verildi.

Peki Avrupalı astronotlar Ay’ın yörüngesinde mi kalacaklar yoksa yüzeye mi inecekler?

ESA’nın Keşif Direktörü Daniel Neuenschwander, AFP’ye yaptığı açıklamada, bunun “daha ileri tartışmaların konusu” olduğunu söyledi.

Buna karşılık ESA, özellikle astronotların uzay aracı için itici güç aşaması ve gelecekteki Ay yörünge istasyonu Gateway için bir yerleşim modülü tedarik ederek, Ay çalışmalarına önemli bir katkıda bulunuyor.

Neuenschwander, Japonya ile ilgili açıklamanın ardından Avrupa’da yaşanabilecek olası bir hayal kırıklığı sorulduğunda, “ABD ve Japonya arasındaki bu yakın işbirliğine yol açan uzayın ötesinde düşünceler olduğunu anladığını ve daha jeostratejik” olduğunu söyledi.

Artemis programı, 2022 yılında, Ay’ın etrafında bir vakum aracını başarıyla uçuran Artemis 1 ile başlatılmıştı.

Artemis 2’nin 2025 yılında uçması ve dört astronotun iniş yapmadan Ay yörüngesinde bir yolculuğa gönderilmesi planlanıyor. Astronotlar halihazırda eğitimde olan üç Amerikalı ve bir Kanadalı olacak.

Artemis 3, 1972’den bu yana Ay yüzeyine inecek ilk insanlı görev olacak. Mürettebatın kimlerden oluşacağı henüz bilinmiyor.

NASA, AFP’nin ilk Japon astronotun yer alacağı görevle ilgili sorusuna, Artemis 2’nin ötesindeki mürettebatla ilgili herhangi bir açıklama yapmadığı yanıtını verdi.

Japonya, ocak ayında, Ay’a bir robot vasıtasıyla başarılı bir iniş yapan beşinci ülke olmuştu.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli