DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19668853,07%
Şanlıurfa
36°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

ABD iki tür Ağustos böceğinin istilasına uğrayacak

ABD iki tür Ağustos böceğinin istilasına uğrayacak

ABONE OL
15 Nisan 2024 01:47
Urfa Haberleri ABD iki tür Ağustos böceğinin istilasına uğrayacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ABD’nin kuzeybatı kesiminde, birkaç farklı türden milyarlarca ağustos böceği, on yıldan fazla bir süre toprak altında bekledikten sonra hep birlikte yeryüzüne çıkacak.

Bu böcekler, cinsel yolla bulaşan bir hastalıktan etkileniyor. Özellikle de Massospora cicadina adlı bir mantardan! Bu mantar böceklerin karın bölgelerine yerleşir ve cinsel organlarının düşmesine neden olur.

Bu da yetmezmiş gibi, ağustos böcekleri zombiler gibi hâlâ yaşıyor gibi görünüyor. Sağlıklı olanlar gib beslenir ve uçarlar. Ama onları diğerlerinden ayıran bir şey var: sekse duydukları susuzluk! Mantar, yayılmak için, ağustos böceğine çiftleşmesini emreder. Amaç, mümkün olduğunca çok ağustos böceğine bulaşmak!

Tarihî bir olay

Bilim insanları, bu ağustos böceği istilasından haberdardır çünkü periyodik olarak hayata geçiyor. Her 13 ya da 17 yılda bir, bu böceklerin bir kuluçkası pupa evresinde bekledikten sonra topraktan çıkar. Ancak bu yıl istisnaî olacak çünkü iki tür ağustos böceği yavrusu ortaya çıkacak: 13 yılda bir ortaya çıkan 19’uncu kuluçka yavruları Georgia’da ve ülkenin güneydoğusunda, 17 yılda bir ortaya çıkan 13’üncü kuluçka yavruları da Illinois’de ortaya çıkacak.

Bu, böceklerin sayısını çoğaltacak bir yakınlaşma olacak. O zaman ilgi çekici olduğu kadar iğrenç bir fenomeni gözlemlemek mümkün olacak: ağlayan ağaçlar.

Ağustos böceklerinin barındığı ağaçlardan şeffaf bir sıvı dökülecek. Bu, böceklerin “çişidir. Nedeni basittir: Ağustos böcekleri, ağaçlarda köklerden yapraklara su ve besin taşıyan bir doku olan ksilem ile beslenirler. Bu dokuyu sürekli tükettikleri için düzenli olarak işerler.

Eğer bu özel duş yeterli değilse, ağustos böceklerinin kanatlarında başka bir tuhaf özellik daha vardır. Daha doğrusu karınlarında. İçlerindeki iki zil, bir kasın etkisiyle dakikada 900 kez takırdayarak o karakteristik şarkıyı üretir. Ancak ABD’yi istila etmek üzere olan bazı türlerin çok daha sevimsiz bir şarkısı var.

Hiperseksüel bir mantar

Bu böceklerin milyarlarcası ormanlara, parklara ve bahçelere düşeceği için bazılarının aklına onları tatmak gibi iyi bir fikir geldi. Ancak araştırmacılar, Massospora cicadin nedeniyle ağustos böceği yememeyi tavsiye ediyor. Bilim insanları, ağustos böceklerinin benzersiz yaşam döngüsü nedeniyle bu mantar hakkında hâlâ çok az şey biliyor.

Mantar, ağustos böceklerinin üzerinde sporlar üretir ve ağustos böcekleri öldüğünde sporların toprağa nüfuz ederek, yeraltındaki diğer ağustos böceklerine bulaştığından şüpheleniliyor. Daha sonra, böceklerin yeraltında kaldığı süre boyunca muhtemelen pek bir şey olmaz. Mantar sadece dümenin başındaki efendi olmak için perde arkasında çalışıyor ve enfekte ağustos böceğini uygun gördüğü şekilde yönlendiriyor. Peki ağustos böcekleriyle sınırlı mı?

Batı Virginia Üniversitesinde mikoloji profesörü olan Matthew Kasson, CBS News’e yaptığı açıklamada, “Birçok hayvanın bu ağustos böceklerini ortaya çıktıklarında yalayıp yuttuğunu biliyoruz: örneğin yılanlar ve kuşlar” diyor.

Ancak araştırmacılar halihazırda bu mantarın insanlar da dahil olmak üzere diğer türlere saldırabileceğine ilişkin bir kanıta sahip değil. Görünüşe göre “The Last of Us” (sonumuz) yakın zamanda gelmeyecek!

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli