DOLAR 28,8945 -0.07%
EURO 31,8136 0.28%
ALTIN 1.895,101,31
BITCOIN 11057323,71%
Şanlıurfa

PARÇALI AZ BULUTLU

06:26

İMSAK'A KALAN SÜRE

ABD’de ekimde yıllık enflasyon yüzde 3,2

ABD’de ekimde yıllık enflasyon yüzde 3,2

ABONE OL
16 Kasım 2023 16:56
Urfa Haberleri ABD’de ekimde yıllık enflasyon yüzde 3,2
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ABD’de enflasyon, özellikle pompadaki benzin fiyatlarının düşmesi sayesinde, eylül ayındaki yüzde 3,7’ye kıyasla ekim ayında daha da yavaşlayarak yüzde 3,2’ye geriledi.

Sadece bir ay içinde fiyatlardaki artış, eylül ayındakine benzer şekilde sıfıra düştü.

Özellikle pompadaki benzin fiyatları ile otellerde konaklama, ikinci el arabalar ve uçak biletlerinde de fiyat azalması meydana geldi.

Çalışma Bakanlığı tarafından açıklanan TÜFE endeksine göre, gıda fiyatları, konut, araba sigortası ve sağlık hizmetleri ise yükselmeye devam etti.

Haziran 2022 itibariyle yüzde 9

Oynak gıda ve enerji fiyatlarının hariç tutulduğu çekirdek enflasyon, yıllık yüzde 4,0 ile iki yılı aşkın bir sürenin en düşük seviyesinde bulunuyor.

Covid-19 sonrasında tüm dünyada olduğu gibi ABD’de fiyatlar yükselmiş ve enflasyon Haziran 2022’de yüzde 9,1 ile 40 yılı aşkın bir sürenin en yüksek seviyesine ulaştıktan bir yıl sonra yüzde 3’e gerilemişti.

Ancak enflasyon, artan ev fiyatları ve pompadaki benzinin fiyatları nedeniyle bu yaz yeniden yükselmeye başladı.

Genel enflasyon rakamlarındaki bu düşüş, Başkanlık seçimlerine bir yıldan az bir süre kala Joe Biden için iyi bir haber teşkil ediyor.

Kalıcı yüksek enflasyon Demokrat başkanın başını ağrıtıyordu. Cumhuriyetçi muhalefet ise teşvik planlarının ekonomiye milyarlarca dolar enjekte etmesinin fiyatların yükselmesine yol açtığını ifade ediyor.

Çok yüksek

ABD Merkez Bankası (Fed), fiyatlardaki artışı kontrol altına almakla görevli; bunu başarmak için Mart 2022’den bu yana faiz oranlarını 11 kez artırarak yüzde 5,25 ila yüzde 5,50 aralığında son 22 yılın en yüksek seviyesine çıkardı.

Bu durum tüketim ve yatırımı yavaşlatma ve dolayısıyla fiyatlar üzerindeki baskıyı hafifletme etkisi yaratıyor.

Ekim ayı rakamları, Aralık ayı ortasında yapılacak bir sonraki toplantıda faiz artırımlarına üçüncü kez ara verilmesini gündeme getirebilir.

Fed yetkilileri sürekli olarak enflasyonun önemli ölçüde düşmesine rağmen hâlâ çok yüksek olduğuna işaret ediyor. Merkez Bankası, enflasyonunu yıllık olarak yüzde 2.0’ye düşürmeyi hedefliyor.

Fed, Eylül ayında yüzde 3,4’te sabit kalan ve ay sonunda yayınlanacak olan bir başka enflasyon ölçütü olan Çekirdek Kişisel Tüketim Harcamaları endeksini (PCE endeksi) tercih ediyor.

En az 10 karakter gerekli