DOLAR 28,8937 0.02%
EURO 31,2729 0.06%
ALTIN 1.880,050,30
BITCOIN 12651874,73%
Şanlıurfa

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Acil Eylem Planı Lazım

Acil Eylem Planı Lazım

Sağlık Personeli İçin Acil Eylem Planı Lazım, “Sağlık Bakanlığı bütçesi TBMM Plan Bütçe Komisyonu’na sunulmuştur. Bu bütçenin sağlık çalışanlarının bütçesi olması için gereken yapılmalıdır” dedi.

ABONE OL
26 Kasım 2021 15:31
Urfa Haberleri Acil Eylem Planı Lazım
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sağlık Personeli İçin Acil Eylem Planı Lazım, “Sağlık Bakanlığı bütçesi TBMM Plan Bütçe Komisyonu’na sunulmuştur. Bu bütçenin sağlık çalışanlarının bütçesi olması için gereken yapılmalıdır” dedi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Türk Sağlık Sen Genel Başkan Önder Kahveci, “Sağlık Bakanlığı’nın bütçesinde sağlık çalışanlarının hakları personel giderlerinden ibaret görülmemelidir.  Pandemi döneminin hem kahramanları hem de ekonomik olarak en fazla gelir kaybına uğrayan sağlık çalışanları için yeni, sürdürülebilir ve kalıcı bir ücret politikası belirlenmelidir. Adil, hakkaniyetli ve tüm sağlık çalışanlarının ücretlerinde artış sağlayacak bir ücret sistemi kurulmalıdır. Sadece sabit ek ödemelerin genel bütçeye aktarılması değil, kalıcı sonuçlar üretecek, makul bir paylaşımı esas alan ek ödeme sistemi dizayn edilmelidir. Nöbet v.b ücretler günümüz şartlarına uygun olarak yükseltilmelidir. Çalışanın hakkı, personel politikasının temel unsuru haline getirilmelidir. Kısacası sağlık çalışanlarının ekonomik açıdan öncelikle zararları bir an önce telafi edilmeli ve ücretlerinde makul bir atış yapılmalıdır. İş yükünün azaltılması ve atama bekleyen genç sağlık çalışanlarının taleplerinin karşılanması için hem istihdam arttırılmalı, hem de bu konuda aceleci davranılarak personel alım süreci süratle tamamlanmalıdır. Sağlıkta şiddete çözüm için sıfır toleranslı alan uygulaması hayata geçmelidir. Yıpranma payı çalışan için anlamlı olacak bir seviyeye çıkarılmalıdır” dedi.

Kahveci şöyle devam etti, “Tüm bunlar sadece Sağlık Bakanlığı’nın çözmesi gereken meseleler olarak görülmemeli, hükümet tüm unsurları ile bu konularda gereğini yapmalıdır. Sağlık çalışanları için bir acil eylem planı oluşturulması zaruret haline gelmiştir. Aksi takdirde sağlık hizmetlerinin sunumu başta olmak üzere sağlık alanında telafi edilemeyecek, ne yapılırsa yapılsın geride dönülemeyecek noktaya yaklaşılmıştır. Daha fazla sorunların üstüne örtemeye çalışmakla, Türkiye’nin sağlık sistemini covid-19 rakamlarından ibaret görmekle süreç devam ettirilemez. Sağlık personeli için gereği bir an önce yapılmalıdır” (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

En az 10 karakter gerekli