DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19408201,86%
Şanlıurfa
36°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Afrika’da flamingolar tehdit altında

Afrika’da flamingolar tehdit altında

ABONE OL
16 Nisan 2024 12:07
Urfa Haberleri Afrika’da flamingolar tehdit altında
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kenya, Tanzanya ve Etiyopya’daki flamingoların iklim değişikliğinin sonuçları nedeniyle tehdit altında olduğu bildirildi.

Current Biology dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, flamingoların beslendikleri alg ve bakteriler belirgin bir azalmaya uğradı. Bölge, nesli tükenmekte olan türlerin kırmızı listesinde yer alan küçük flamingoların dünya nüfusunun dörtte üçüne ev sahipliği yapıyor.

Her yıl bir milyondan fazla pembe flamingo, Doğu Afrika’daki göllerde toplanarak genellikle on binlerce turistin ilgisini çeken görkemli bir görünüm sergiliyor.

Ancak bilim insanları, 20 yılı aşkın bir süredir uydu görüntüleri, iklim kayıtları ve kuş gözlem verilerini inceledikten sonra bu gösterişli ve zarif kuşların artık tehlike altında olduğunu belirtiyor.

Araştırmaları, bu flamingoların yaşadığı göllerdeki su seviyelerinin rekor seviyelere ulaştığını gösteriyor. Sonuç olarak, suyun alkalinitesi (doğal sularda bulunan Karbonat ve Bikarbonat iyonlarını nötralize eden H+ iyonları miktarı) ve tuzluluğu önemli ölçüde seyreldi ve bu da orada yaşayan bakteri ve alglerde büyük bir azalmaya yol açtı. Bunlar, flamingoların beslenmek ve hayatta kalmak için bağımlı oldukları eşsiz besinlerdir.

Araştırmaya göre, flamingolar, çevresi koruma altında olan bu gölleri terk ederse insan faaliyetleriyle bağlantılı başka tehlikelerle karşılaşma riskiyle karşı karşıya gelecek.

Araştırmacılara göre, su seviyesindeki bu yükselme, insan kaynaklı iklim değişikliğinin sonucu olarak bölgeyi etkileyen yoğun yağışlar ile yoğun akıntıya yol açan ormanların yok olması ve doğal El Nino iklim fenomeninden kaynaklanıyor.

Örneğin Kenya’daki Nakuru Gölü, 2009 ile 2022 yılları arasında yaklaşık yüzde 90 oranında genişledi ve bu nedenle alg yoğunluğu yarı yarıya azaldı.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli