DOLAR 28,9919 0.23%
EURO 31,2252 -0.16%
ALTIN 1.866,38-1,07
BITCOIN 1269617-0,27%
Şanlıurfa
11°

HAFİF YAĞMUR

06:39

İMSAK'A KALAN SÜRE

Baro’dan Tiyatro Tepkisi

ABONE OL
23 Kasım 2020 16:43
Urfa Haberleri Baro’dan Tiyatro Tepkisi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Şanlıurfa Barosu, geçtiğimiz günlerde yapılması planlanan ‘’Berü’’ adlı tiyatronun egellemesine tepki gösterdi.

Kürtçe oyun olduğu gerekçesiyle engellenen oyununun Türkçe ve bir çok dilde oynandığını belirten Şanlıurfa Barosu yazılı bir açıklama yaparak tiyatronun engellenmesine tepki gösterdi.

Şanlıurfa Barosundan yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi.

“Şanlıurfa Baromuzca meslektaşlarımıza moral olması için düzenlediği tiyatro etkinliği kapsamında sergilenecek olan “Bêrû” adlı oyunun başlamasına saatler kala ve mesai bitiminde Şanlıurfa Valiliğince hukuka aykırı bir şekilde yasaklanmıştır.
Oynanması planlanan Bêrû (Yüzsüz) oyunu, Nobel Edebiyat ödüllü İtalyan oyun yazarı ve tiyatrocu Dario Fo’nun Türkçe’ye “Klaksonlar, Borazanlar ve Bırtlar” adıyla çevrilen eserinin Kürtçe uyarlamasıdır ve bu oyun defalarca Devlet Tiyatroları tarafından “Türkçe” olarak oynanmıştır. Daha önce de belirtilen tiyatro oyunu 13 Ekim günü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu Gaziosmanpaşa Sahnesi’nde oynanmasına saatler kala Gaziosmanpaşa Kaymakamlığınca da yasaklanmıştı. Her iki yasaklama kararında da hukuki hiçbir gerekçe belirtilmemiş; “Kamu Güvenliği” gerekçe gösterilmiştir. Ancak bir tiyatro oyununun ne şekilde “kamu güvenliğini” tehdit ettiği veya bozacağı belirtilmemiştir. Aynı şekilde Şanlıurfa Valiliği de herhangi bir gerekçe göstermemiş, yasaklama kararında 14.10.2020 tarihinde tiyatro oyuncuları hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatıldığından bahsedilerek, yasaklandığı ifade edilmiştir.
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatıldığı ifade edilen soruşturma tarihine bakıldığında, 13 Ekim günü Gaziosmanpaşa Kaymakamlığınca verilen hukuka aykırı yasaklama kararına bir hukuki kılıf olduğu gerçeği bir yana, hakkında soruşturma başlatılan bir kişinin herhangi bir etkinlikte bulunamayacağı veya içerisinde yer alamayacağı gibi bir garabetle ve zihniyetle karşı karşıya kalmış bulunmaktayız. Bu anlayış; hukuku, hukuk ilkelerini ve kanunları tanımayan, hiçe sayan ve göz göre göre çiğneyen bir anlayıştır. Bu anlayışın ve bu hukuksuz kararların kabulü mümkün değildir.
Belirtilen kararların gerekçesizliklerine bakıldığında, esas tahammül edilmeyen şeyin ve yasaklamanın esas saikinin oyunun “Kürtçe” sahnelenmesi olduğu açıktır. Zira belirtildiği gibi bu oyun aynı içerikle ve “Türkçe” olarak defalarca Devlet Tiyatrolarında sahnelenmiştir. Bu sebeple de esas yasaklananın “oyun” veya “oyunun içeriği” değil, “Kürtçe” dili olduğu aşikârdır. Diğer yandan, Adalet Bakanı’nın “Bırakın adalet yerini bulsun, isterse kıyamet kopsun” dedikten hemen sonra ve Cumhurbaşkanının “Hukukta yeni bir reform dönemi başlatıyoruz.” dediği saatlerde, Şanlıurfa Valiliğinin bu kararı alması; ya siyasal iktidarın söylemlerinde samimi olmadığını veya da siyasal iktidara ve demokratik devlet yapısına tahammül etmeyen ve direnen klik yapılanmalar olduğunu göstermektedir.
Şanlıurfa Barosu olarak bu hukuka aykırı kararı kabul etmediğimizi, bu karara karşı İdare Mahkemesinde yürütmeyi durdurma talepli iptal davası açacağımızı ve bu tür kararlara karşı her daim direneceğimizi kamuoyuna saygı ile duyururuz.

En az 10 karakter gerekli