DOLAR 28,9447 0.08%
EURO 31,7126 0.04%
ALTIN
BITCOIN 1072948-0,46%
Şanlıurfa

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Belirtilere Dikkat!

Belirtilere Dikkat!

ABONE OL
5 Mart 2022 16:32
Urfa Haberleri Belirtilere Dikkat!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gözde aşırı sulanma, çapaklanma, kirpiklerde yapışma gibi belirtiler ile kendini gösteren gözyaşı kanal tıkanıklığı tedavi edilmediği takdirde gözde iltihaplanmaya kadar giden sağlık sorunlarına neden olabiliyor.

Gözyaşı kanal tıkanıklığı belirtileri hakkında bilgiler veren Gökmen, “Bu hastalarda gözde aşırı sulanma ve çapaklanma olur. Bazen görmeyi bile bulanıklaştırabilir. Kirpiklerde yapışma, sürekli gözyaşını silmeye bağlı gözde kızarıklık olabilir. Bazen gözyaşı kesesinde ve burun kökünde şişme ve kızarıklık görülebilir. Kanal düzgün çalışmadığı için çok sık göz iltihapları gelişir. Bu yüzden tedavi edilmesi göz sağlığı açısından önemlidir.” şeklinde konuştu. İki gruba ayrılıyor

Tedavi bakımından, hastaları doğumsal veya sonradan oluşmuş kanal tıkanıklıkları olarak ayırmak gerektiğini söyleyen Gökmen, “Bu iki grup tamamen ayrı yaklaşımlar gerektirir. Doğumsal olanların bir kısmı, göz sağlığına zarar gelmeden, masaj gibi bazı yöntemlerle ameliyatsız olarak düzelebilir. Ancak buna muayene ile karar verilir. Çocuğun yaşına ve hastalıkla ilgili özelliklere göre yapılacak tedavi ve ameliyat şekline karar verilir. Yetişkinlerde ise çoğu hastada ameliyat gerekir. Çeşitli teknikler olmakla beraber esas olarak yapılan işlem, kanalın tıkalı olduğu yerden önce burun boşluğuna açılan başka bir yol oluşturmak şeklindedir. Çocuklarda genel anestezi şarttır. Yetişkinlerde ise hastanın tercihine göre, hem genel, hem lokal anestezi altında uygulanabilir.

 

En az 10 karakter gerekli