DOLAR 28,9208 0.08%
EURO 31,4850 -0.1%
ALTIN
BITCOIN 11386791,52%
Şanlıurfa
12°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

BM Gazze’ye yardım sevkiyatını durdurmak zorunda kaldı

BM Gazze’ye yardım sevkiyatını durdurmak zorunda kaldı

ABONE OL
20 Kasım 2023 11:48
Urfa Haberleri BM Gazze’ye yardım sevkiyatını durdurmak zorunda kaldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Birleşmiş Milletler (BM) iletişim kesintisinin ardından Gazze’ye gıda ve diğer ihtiyaç maddelerinin sevkiyatını durdurmak zorunda kaldı.

İsrail, BM ve iletişim sistemleri için Gazze’ye günde iki tanker yakıt girmesine izin vereceğini açıkladı. Bu miktar, BM’nin Gazze’deki yüz binlerce insan için su sistemleri, hastaneler, fırınlar ve yardım dağıtan kamyonlarına yakıt sağlamak da dahil olmak üzere hayat kurtarıcı işlevleri yerine getirmek için ihtiyaç duyduğunu söylediği miktarın yarısı.

İsrail savaşın başlamasından bu yana Hamas tarafından askeri amaçlarla kullanılacağını söyleyerek yakıt girişini engelledi. Ayrıca Mısır’dan gelen ve yardım görevlilerinin ihtiyaç duyulanın çok altında kaldığını söylediği bir miktar yardım dışında gıda, su ve diğer malzemelerin girişini de engel oldu.

İkinci gününe giren iletişim kesintisi Gazze’deki 2,3 milyon insanın birbiriyle ve dış dünyayla bağlantısını büyük ölçüde kesiyor.

Sözcü Juliette Touma, UNRWA olarak bilinen BM Filistinli mültecilere yardım ajansının iletişim kesintisi nedeniyle Cuma günü yardım konvoyunu getiremediğini ve kesinti devam ettiği sürece de getiremeyeceğini söyledi. Touma, “Uzun süreli bir kesinti, Gazze Şeridi’ndeki insani yardım operasyonlarımızın uzun süreli olarak askıya alınması anlamına geliyor” dedi.

İsrail saldırıları genişleyebilir

İsrail güçleri, kuzeydeki operasyonları sürdürürken bile Gazze’nin güneyine doğru saldırılarını genişletebileceklerinin sinyalini verdi. Askerler bölgenin en büyük hastanesi olan Şifa’da İsrail’in binanın altında olduğunu iddia ettiği Hamas komuta merkezinin izlerini arıyor. Hamas ve hastane personeli bu iddiayı reddediyor.

İsrail ordusu, Perşembe günü bulunan bir başka rehinenin ardından Şifa’nın bitişiğindeki bir binada bir başka rehinenin cesedini bulduğunu açıkladı. Marciano’nun Cuma günü memleketi Modi’in’de düzenlenen cenaze törenine birçoğu İsrail bayrakları taşıyan yüzlerce kişi katıldı.

Altıncı haftasına giren savaş, Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’in güneyine düzenlediği ve militanların çoğu sivil 1.200’den fazla kişiyi öldürdüğü ve 240 kadar erkek, kadın ve çocuğu kaçırdığı saldırıyla tetiklendi.

Filistinli sağlık yetkililerine göre savaşta üçte ikisi kadın ve çocuk olmak üzere 11.400’den fazla Filistinli hayatını kaybetti. Enkaz altında kaldığına inanılan 2,700 kişinin de kayıp olduğu bildirildi. Sayım siviller ve militanlar arasında ayrım yapmıyor ve İsrail binlerce militanı öldürdüğünü söylüyor.

Yardımlar 

Gelen haberler İsrail’in Gazze’ye daha fazla yakıt sokmayı kabul ettiği yönünde. Ancak, Touma, UNRWA ve diğer insani yardım gruplarının hayat kurtarma işlevlerini yerine getirebilmeleri için günde en az 120,000 litreye ihtiyaçları olduğunu söyledi. İletişim ağını canlandırmak için yakıtın yeterli olup olmayacağı hemen bilinmiyordu.

BM’ye göre Gazze’ye her gün Mısır’dan yapılan sevkiyatlarla ihtiyaç duyduğu gıda malzemesinin yalnızca yüzde 10’u ulaştırılabiliyor ve su sistemindeki kesinti nedeniyle halkın büyük bir kısmı kirli su içerek hastalık salgınına neden oluyor.

BM Dünya Gıda Programı’nın Ortadoğu bölge sözcüsü Abeer Etefa, susuzluk ve yetersiz beslenmenin giderek arttığını ve neredeyse tüm halkın gıdaya ihtiyaç duyduğunu söyledi.

İsrail askerleri Şifa hastane kompleksinin etrafını sarmış durumda ve doktorlar içerideki koşulları “korkunç” olarak tanımlıyor. Neredeyse bir haftadır kesik olan elektrik, bebekler için kuvözleri ve yoğun bakım hastaları için solunum cihazlarını devre dışı bıraktı. Hastalar, personel ve sivil aileler de dahil olmak üzere yaklaşık 7,000 kişi çok az yiyecekle içeride mahsur kalmış durumda.

İsrail ordusu Şifa’ya 4.000 litre su ve 1.500 hazır yemek gönderdiğini açıkladı, ancak personel bunun oradaki sayı için çok az olduğunu söyledi.

İsrail’in hava saldırıları, bölge nüfusunun büyük bölümünün sığındığı Gazze’nin güney kesimini vurmaya devam ediyor.

Öte yandan, İsrailli hükümet, Hamas’ın saldırısında kaçırılan rehineler için kendi içinde ağır bir kamuoyu baskısı altında. Aralarında 50’den fazla rehinenin ailelerinin de bulunduğu protestocular Cuma günü Tel Aviv’den Kudüs’e beş günlük yürüyüşün dördüncü ayağında “Onları eve getirin!” sloganları atarak yola çıktı.

En az 10 karakter gerekli