DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN 11057323,71%
Şanlıurfa

PARÇALI AZ BULUTLU

06:26

İMSAK'A KALAN SÜRE

Brezilya’nın en sulak alanı Pantanal yanıyor

Brezilya’nın en sulak alanı Pantanal yanıyor

ABONE OL
18 Kasım 2023 19:12
Urfa Haberleri Brezilya’nın en sulak alanı Pantanal yanıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Brezilya’da Pantanal ekolojik bölgesi, ekim ayının sonundan bu yana yanıyor. Şimdiden 35 bin hektarlık alan yok oldu.

Amazon yağmur ormanlarının güneyinde yer alan dünyanın en büyük sulak alanı, aynı zamanda jaguar nüfusuyla bilinen bir biyolojik çeşitlilik sığınağıdır.

Amazon’da kuraklık iki yıl öncesine dayanan görkemli oymaları ortaya çıkarıyor, ancak bu da çok endişe verici bir durum yaratıyor.

Bölgede sadece 1-13 Kasım tarihleri arasında 2 bin 300’den fazla yangın rapor edildi ki bu sayı geçen yılın Kasım ayına göre yüzde 1.000 daha fazla!

Uzmanlara göre, yangınlar insan faaliyetlerinden, özellikle de “aç-yak” tarımından kaynaklanıyor. Ancak hâlihazırda Brezilya’yı etkisi altına alan kuraklık ve sıcak hava dalgası durumu daha da kötüleştiriyor.

“SOS Pantanal” adlı Sivil Toplum Kuruluşunun Direktörü biyolog Gustavo Figueiroa, Amerikan CBS medya kuruluşuna yaptığı açıklamada, durumun “tamamen kontrolden çıktığını ve sıcak hava dalgası ile rüzgâr yüzünden durumun daha da kötüleşeceğini” söyledi.

Pantanal’ın bulunduğu Brezilya’nın Mato Grosso do Sul ve Mato Grosso eyaletlerinde olağanüstü hal ilan edildi.

Bölgenin pek çok bölgesine erişimin zor olması, buralarda görev yapan itfaiyecilerin işini zorlaştırıyor. Dört su bombardıman uçağı halihazırda seferber edilmiş durumda ve iki uçağın daha takviye olarak gelmesi bekleniyor.

Gönüllüler, alevlerden kaçmayı başaran hayvanları kurtarmaya çalışıyor. İnsan yardımı olmadan, besin zincirleri yangınlar nedeniyle bozulan bu hayvanlar açlıktan ölme riskiyle karşı karşıya!

Pantanal’ın flora ve faunası için sonuçlar henüz ölçülemiyor, ancak şimdiden felâkete yol açtığı görülüyor.

En az 10 karakter gerekli