DOLAR 28,8975 -0.08%
EURO 31,7753 0.18%
ALTIN
BITCOIN 10948432,32%
Şanlıurfa

AÇIK

06:26

İMSAK'A KALAN SÜRE

ChatGPT üreticisi OpenAI’de üst yönetici görevden alındı

ChatGPT üreticisi OpenAI’de üst yönetici görevden alındı

ABONE OL
18 Kasım 2023 19:18
Urfa Haberleri ChatGPT üreticisi OpenAI’de üst yönetici görevden alındı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ChatGPT üreticisi Open AI, kurucu ortağı ve Üst Yöneticisi Sam Altman’ın yönetim kurulu tarafından görevden alındığını duyurdu.

Yapay zekâ (YZ) şirketinden yapılan açıklamada, Altman’ın yönetim kuruluyla “iletişiminde tutarlı bir şekilde samimi olmadığının” tespit edildiği belirtilerek, “Yönetim kurulu artık onun OpenAI’yi yönetmeye devam etme yeteneğine güvenmiyor” denildi.OpenAI’nin baş teknoloji sorumlusu Mira Murati’nin derhal geçerli olmak üzere geçici üst yönetici (CEO) olarak görevi devralacağı belirtildi.

OpenAI yetkilileri, Altman’ın iddia edilen “dürüstlük eksikliğinin” neyle ilgili olduğu konusundaki soruları yanıtlamayı reddetti. Açıklamada Altman’ın davranışlarının yönetim kurulunun sorumluluklarını yerine getirmesini engellediği belirtildi.

Altman, sosyal medya platformu X’te şunları paylaştı: “Openai’de geçirdiğim zamanı çok sevdim. Kişisel olarak benim için ve umarım biraz da dünya için dönüştürücü oldu. En önemlisi bu kadar yetenekli insanlarla çalışmayı çok sevdim. Bundan sonra ne olacağı hakkında daha fazla şey söyleyeceğim.”

Yönetim kurulu başkanı da ayrılıyor

Açıklanan geçiş sürecinin bir parçası olarak, OpenAI’nin başkanı ve yönetim kurulu başkanı Greg Brockman, yönetim kurulu başkanlığından ayrılacak ancak CEO’ya bağlı olarak şirketteki görevine devam edecek. Açıklamada bu değişiklik için herhangi bir açıklama yapılmadı.

Şirket, yönetim kurulunun OpenAI’nin baş bilim adamı Ilya Sutskever ve şirket çalışanı olmayan üç kişiden oluştuğunu söyledi: Quora Üst Yöneticisi Adam D’Angelo, teknoloji girişimcisi Tasha McCauley ve Georgetown Center for Security and Emerging Technology’den Helen Toner.

Microsoft ile ilişkiler devam ediyor

OpenAI’nin önemli iş ortağı, girişime milyarlarca dolar yatırım yapan ve yapay zekâ sistemlerini çalıştırmak için bilgi işlem gücü sağlamaya yardımcı olan Microsoft, geçişin ilişkilerini etkilemeyeceğini bildirdi.

Microsoft’tan e-posta yoluyla yapılan açıklamada, “OpenAI ile uzun vadeli bir ortaklığımız var ve Microsoft, yapay zekanın bu yeni çağını müşterilerimize sunarken Mira ve ekibine olan bağlılığını sürdürüyor” denildi.

YZ sektörünün simgesi oldu

Şu anda 38 yaşında olan Altman, bir YZ mühendisi olarak eğitim almamış olsa da 20’li yaşlarının başından beri Silikon Vadisi’nin dahi çocuğu olarak görülüyor. Kurucu ortağı yatırımcı Paul Graham tarafından 2014 yılında iş geliştirme merkezi YCombinator’un başına getirildi.

Graham, 2014 yılında, Altman’ın Ycombinator’un başkanı olacağını duyururken “Sam tanıdığım en zeki insanlardan biri ve girişimleri belki de ben dahil tanıdığım herkesten daha iyi anlıyor” demişti. Graham o zaman Altman’ın “hem korkutucu derecede etkili hem de temelde yardımsever olmayı başaran nadir insanlardan biri” olduğunu söylemişti.

Altman, OpenAI’nin 2015 yılında kâr amacı gütmeyen bir araştırma laboratuvarı olarak kurulmasına yardımcı oldu.

2018’de Open AI LP’yi kâr amacı güden bir işletme haline getirip neredeyse tüm personelini bu işletmeye kaydırdığında, insan yazısını taklit etmeye yönelik GPT büyük dil modelinin ilk neslini piyasaya sürdükten kısa bir süre sonra değişti.

Aynı dönemde, Altman ile birlikte yönetim kuruluna başkanlık eden Musk, girişimin Tesla’nın sürücüsüz sistemler inşa etme çalışmaları nedeniyle “Elon için gelecekteki potansiyel bir çatışmayı” ortadan kaldıracağını söylediği bir hareketle yönetim kurulundan istifa etti.

OpenAI’nin yönetim kurulu kâr amacı gütmeyen yönetişim yapısını korurken, denetlediği girişim, popüler sohbet robotunu ticari müşterilere uyarlayarak teknolojisinden giderek daha fazla yararlanmaya çalıştı.

Geçtiğimiz yıl, ChatGPT’nin popülaritesinin artmasından sonra OpenAI’nin ve daha geniş YZ patlamasının yüzü olarak küresel alanda ön plana çıktı.

En az 10 karakter gerekli