DOLAR 32,9594 0.45%
EURO 35,8747 0.68%
ALTIN 2.512,60-0,64
BITCOIN 2118161-1,85%
Şanlıurfa
32°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Cumhurbaşkanı Virüs Önlemlerini Açıkladı

ABONE OL
18 Mart 2020 18:41
Urfa Haberleri Cumhurbaşkanı Virüs Önlemlerini Açıkladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Çankaya’daki toplantının ardından açıklama yapıyor. Erdoğan, LGS ve YKS sınavlarını gelişmelere göre ileri bir tarihe ertelemeyi gündemimize alabiliriz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Çankaya’daki corona virüs toplantısının ardından açıklama yapıyor.

Erdoğan’ın açıklamlarından satır başları;

“Rabbim şehitlerimizin mekanlarını cennet eylesin.

İnsanlık tarihi boyunca her dönemde salgın hastalıklar ve tabi hastalıklar çok ciddi can kayıplarına yol açmıştır.

Nitekim şu anda dünyada insan ölümlerine yol açan hastalıklar arasında bu tür salgınların etkisi düşüktür. Ancak, önüne geçilmediği takdirde salgınların kitlesel ölümlere neden olma riski vardır.

Yaşadığımız sürecin insanlık önüne ne gibi sorunlar çıkardığını henüz bilmiyoruz.Ancak, her şeyin eskisi gibi gidemeyeceği ortadadır. Küresel ekonomik düzende köklü değişikliklere neden olması muhtemel bir döneme giriyoruz. Özellikle son 17 yılda ülkemizin temel hizmet alanlarda yaptığımız dönüşümler sayesinde Türkiye bu sürece en hazırlıklı biçimde yakalanmıştı. Diğer taraftan eğitim, sağlık ve sosyal hizmetlerde kamu hizmetleri garantiye alınmıştır.

Diğer taraftan batı kamu hizmetleri özel sektöre bırakmış, sonuçları şu anda görmektedir. Avrupa ülkeleri kamu hizmetlerini devletleştirmeye başladı.

Yeni bir döneme giriyoruz, Türkiye’nin bu durumu avantaja çevirmesi şart.

Bunun için büyük ve güçlü Türkiye hedeflerimize 2023 ve 2071 vizyonlarımıza odaklanarak daha güçlü bir şekilde çalışacağız.

Yeni corona virüs hastalığı ilk olarak 2019 Aralık ayında Çin’de tespit edildi. Ocak ayında ilk ölüm haberi geldi. Hemen ardından hastalık, Tayland, Japonya ve ABD’de görüldü. Covid-19 Avrupa’da ilk olarak Fransa’da tespit edildi. DSÖ Ocak ayının sonunda acil durum ilan etti.

Yolcu gemilerinden sınır kapılarına, uçaklardan trenlere kadar karantina tedbirleri yaygınlaştırıldı.

SARS salgınındaki can kaybını geride bıraktı.

İtalya’daki ölümler dikkat çekici düzeyde arttı. DSÖ, salgını pandemi ilan etti. Pek çok ülke sınırlarını insan trafiğine kapattı. İnsanların evde kalmalarını sağlamaya yönelik pek çok önlem aldı.

Bugüne kadar vaka sayısı 200 bine ölü sayısı 8 bine yaklaştı, 80 bin kişi iyileşti.

Türkiye en başından itibaren bu hastalıkla ilgli gelişmeleri yakından izlemiş ve tedbirleri süratle uygulamaya başlamıştır.

14 Ocak’ta covid-19 hastalığının ilk rehberini hazırlayarak herkesi teşhis ve tedavi hakkında bilgilendirdik. 20 Ocak’tan itibaren Çin, Rusya, Tayvan, Vietnam ve pek çok ülkeden gelen vatandaşları taramadan geçirmeye başladık.

27 Ocak’ta Dışişleri Bakanlığımız seyahat önelemlerini açıklamaya başladı. Çin’in Wuhan kentindeki yolcularımızı getirmeyi başardık.

Sınırlarımızda sahra hastanelerini kurduk, 2 Mart’ta umreden dönen herkesin sağlık muayenesini gerçekleştirdik.

Son 14 gün içerisinde yabancı uyrukluların ülkemize girişini yasakladık. 10 Mart’ta Sağlık Bakanımız ilk defa yurtdışından gelen bir vatandaşımızda covid-10 olduğunu açıkladı. Değerli kardeşlerim bizim en önem verdiğimiz şey insan hayatıdır.

Uzaktan eğitimi hem televizyon hem internetten verek çocuklarımıza imkan sağladık.

Gelişmelere göre, LGS ve YKS sınavlarını ertelemeyi gündemimize alabiliriz. Bu vesileyle 20 bin öğretmenimizin atamasını daha gerçekleştirdiğimizin müjdesini veriyorum.

Gazino ve gece kulubü gibi eğlence yerlerinin faaliyetlerini durdurduk.

16 Mart’ta uçuşların durdurulduğu ülkelerden gelen vatandaşlarımızı karantinaya aldık.

 

En az 10 karakter gerekli