DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19422951,99%
Şanlıurfa
36°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Devrilen kamyondaki somon balıklarının büyük bölümü kurtuldu

Devrilen kamyondaki somon balıklarının büyük bölümü kurtuldu

ABONE OL
7 Nisan 2024 11:56
Urfa Haberleri Devrilen kamyondaki somon balıklarının büyük bölümü kurtuldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yüz binden fazla somon balığı taşıyan bir kamyon geçen hafta ABD’nin batısındaki dağlık bir bölgede kaza yaparak devrildi, ancak balıkların büyük bir kısmı mucizevî bir şekilde aşağıdaki bir akarsuya ulaşmayı başardı.

Oregon Balık ve Vahşi Yaşam Dairesi, “Yaklaşık 77 bin genç somon nehre ulaştığını” duyurdu.

Tanker dağlık bir bölgede seyrederken keskin bir virajda devrildi. Sürücü hafif yaralandı. Ne yazık ki somon balıklarının hepsi suya ulaşacak kadar güçlü değildi. Yaklaşık 25 bin balık kazada telef oldu.

Chinook somonları, son yıllarda Amerika’nın batısını vuran kuraklık nedeniyle tehlike altında. Somon balıklarının sayısından önemli azalma nedeniyle geçen yıl Kaliforniya ve Oregon’un büyük bölümünde somon avcılığının yasaklandı. Bu yasak muhtemelen bu yıl da uzatılacak.

Göçmen balıklar olan somonlar, nehirlerde doğar, olgunluğa erişince Pasifik Okyanusuna giderler ve burada birkaç yıl geçirdikten sonra üremek ve ölmek için doğdukları nehre geri döner.

Ancak bu döngü, son on yılda Amerika’nın batısını vuran kuraklık nedeniyle bozuldu ve nehirlerin su seviyesini çok düşürdü ve suları fazlasıyla ısıttı.

Yetkililer somonlara yardım etmek için yavru balıkları havuzlarda yetiştiriyor ve okyanusa göç edebilecek kadar büyüdüklerinde tankerlerle Pasifik yakınlarındaki nehirlere taşıyor.

Bu taşınma, Amerikan şehirlerini ve tarımını beslemek için inşa edilen çok sayıda barajın somonları üreme alanlarının yüzde 80’inden mahrum bıraktığı 1980’lere kadar uzanıyor.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli