DOLAR 28,9192 -0.01%
EURO 31,2327 -0.14%
ALTIN 1.884,88-0,09
BITCOIN 1251526-1,05%
Şanlıurfa
12°

KAPALI

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

Eğitimde Aşı Bilmecesi

Eğitimde Aşı Bilmecesi

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, bir TV kanalında yaptığı açıklamada “Öğretmenlerin aşılanma sürecinin 23 Şubat tarihinde köy okullarından başlatıldı. Bugüne gelindiğinde öğretmenlerin büyük kısmının hala aşılanmadı”

ABONE OL
22 Mayıs 2021 01:31
Urfa Haberleri Eğitimde Aşı Bilmecesi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, bir TV kanalında yaptığı açıklamada “Öğretmenlerin aşılanma sürecinin 23 Şubat tarihinde köy okullarından başlatıldı. Bugüne gelindiğinde öğretmenlerin büyük kısmının hala aşılanmadı”

Köy okullarında görev yapan 80 bin öğretmen aşılandığını belirten Ceylan, “Daha sonra okul öncesi ve sınıf öğretmenlerine aşı randevu sistemi açıldı. Geçtiğimiz günlerde açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk, 499 bin öğretmenin aşı randevusunun sisteme tanımlandığını bildirdi. Resmi ve özel eğitim kurumlarında yaklaşık olarak 1 milyon 300 bin eğitim çalışanı olduğu düşünüldüğünde, bu rakam yeterli değildir. Mesela 8 ve 12. sınıflar 17 günlük kapanmadan önce yüz yüze eğitime devam ediyordu. 17 Mayıs itibariyle 8 ve 12. sınıfların Destekleme ve Yetiştirme Kursları yeniden başladı. Ancak öğretmenlerimiz aşı olmadı.  Toplumun hemen hemen tamamı öğretmenlerin aşılanmasının öneminden söz ediyor ama her nedense öğretmenlerimizin aşılanma programı hala tamamlanmadı. Bakınız;  birçok alanda telafi yapılabilir ama eğitimde telafi uzun yıllar sürer. Eğitim faaliyetlerinin yürütülmesi için bütün eğitim çalışanlarının bir an önce aşılanması lazım” diye konuştu.

Öğretmen Ataması Emekli Olan 40 Bin Öğretmenin Boşluğunun Yarısını Kapatıyor !

Öğretmen atama sayısının yetersizliğine dikkat çeken Geylan, ek 40 bin atama yapılmasını talep etti. Geylan, “Bilindiği gibi 2021 yılı içerisinde sadece 20 bin öğretmen ataması yapılacağı duyuruldu. Hatta dün itibariyle atanan öğretmenlerimizin mülakatları başladı. Mülakatlar 6 Haziran tarihine kadar devam edecek, 20 bin öğretmenimiz 9 Eylül tarihinde göreve başlayacak. Türk Eğitim-Sen olarak 20 bin öğretmen atama sayısının çok yetersiz olduğunu her zaman dile getirdik. 20 bin atama sayısı sadece geçen yıl emekli olan ve önümüzdeki dönem Haziran-Temmuz ayında emekli olacak 40 bin öğretmenin boşluğunun ancak yarısını dolduracaktır. Öte yandan Türk Eğitim-Sen’in yaptığı araştırmaya göre öğretmen açığını kapatmak için 69 bin ücretli öğretmen görev yapmaktadır. Norm kadro açığı ise 109 bindir. Kaldı ki ücretli öğretmenlik eğitimde zaten verim ve kalite getiren bir görevlendirme biçimi değildir. Dolayısıyla 2021 yılında 20 bin atamayı kabul etmiyoruz! Hükümet ilave 40 bin atama yapmalı, yeni eğitim-öğretim yılında 60 bin meslektaşımız göreve başlatmalıdır. Ayrıca atamaların tamamının kadrolu olarak yapılmasını talep ediyoruz” (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

En az 10 karakter gerekli