DOLAR 28,8886 0.01%
EURO 31,2703 0.05%
ALTIN 1.878,060,19
BITCOIN 12643874,63%
Şanlıurfa

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Eksi 350’de facia geliyorum demiş

Eksi 350’de facia geliyorum demiş

ABONE OL
16 Ekim 2022 11:30
Urfa Haberleri Eksi 350’de facia geliyorum demiş
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hande Fırat: Sayıştay 2019 raporunda madde madde uyarmış! Eksi 350’de facia geliyorum demiş

“Sayıştay raporları burada 300 metrede dahi kazı yapılmasının yarattığı risklere dikkat çekmiş, alınması gereken önlemler madde madde sıralanmış”

Hürriyet yazarı Hande Fırat, Bartın’da en az 41 işçinin yaşamını yitirdiği maden faciası hakkında 2017 ve 2019 yılında hazırlanan Sayıştay raporlarında uyarılar yer aldığını yazdı.

Hande Fırat bugünkü köşe yazısında “Faciaya neden olan patlama 350 metrede yaşandı. Oysa madene ilişkin 2017 ve 2019 yılında hazırlanan Sayıştay raporları burada 300 metrede dahi kazı yapılmasının yarattığı risklere dikkat çekmiş, alınması gereken önlemler madde madde sıralanmış” dedi.

Fırat, 2017 yılının Sayıştay raporunda yer alan şu maddeleri paylaştı:

Gaz birikme ihtimali olan yerlerde elektrikle çalışan ekipmanlar yerine basınçlı havalı ekipmanlar kullanılması, solunabilir tozla ve patlayıcı tozla mücadeleye gereken önemin verilmesi, damar gaz içeriklerinin tespiti ve ocakların derinleşmesi ile artan degaj olasılığına karşı alınacak önlemler konusuna titizlikle önem verilmesi gerekmektedir.

Kazaların oluş nedenleri ile önlenebilme şartlarının tespitine yönelik AR-GE faaliyetine önem verilmeli.

Standartlara uygun kişisel koruyucu malzemeler temin edilmeli, kullanımı takip edilmeli.
Fırat’ın aktardığına göre 2019 raporunda da şu ifadeler yer aldı:

2019’da dengelenmiş üretim derinliği -300 metre olmuştur.

Bu derinleşme, ani gaz degajı ve grizu patlaması gibi ciddi kaza risklerinin artmasına neden olmaktadır.

Çalışılan damarların tamamında gaz içeriklerinin yüksek olduğu, dolayısıyla degaj kapasitelerinin de yüksek olduğu, arıza zonlarında riskin daha da arttığı bilinmektedir.

Müessese ocaklarında ilgili mevzuat hükümlerinin yanı sıra “Kurum Degaj Yönergesi” hükümlerinin titizlikle uygulanması gerekmektedir.

Fırat, yazısında facianın ardından sosyal medyada Sayıştay raporlarının paylaşılmasıyla birlikte Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun yaptığı “2019 yılındaki raporla ilgili haberlerde, çalışan damarların tamamında gaz içeriğinin yüksek olduğu ifade edilmektedir. Söz konusu haberlerde kömürün içerisinde yer alan metan gazı, ‘Çalışılan ortamdaki havada yüksek metan gazı tespit edildi’ şeklinde lanse edilmektedir. Söz konusu ifade tamamen yanlıştır” şeklindeki açıklamasını hatırlattı.

Hürriyet yazarı, yazısında şu yorumu yaptı:

Türkiye Taşkömürü’nün açıklaması sadece bir cümleye yanıt veriyor. Oysa 2017 ve 2019 yılı raporları uyarılarla, önerilerle dolu. Mesele de tam burada kilitleniyor. Acaba bu uyarılara kulak verildi mi? Gerekli önlemler alındı mı? Gerekli çalışmalar yapıldı mı? Ekipmanlar alındı mı? Artan risklere karşı ne yapıldı? Bahsedilen yönerge titizlikle uygulandı mı? Peşinen kimseyi suçlu ilan etme niyetinde değilim. Eğer bahsedilen önlemler alındıysa bu önemlidir, yine de patlamanın nedeni en ince ayrıntısına kadar kamuoyu ile paylaşılmalıdır. Eğer bahsedilen uyarı ve önlemler ciddiye alınmadıysa işte orada insanın isyan edesi gelir. Göz göre göre yaşanmış olma ihtimali, bugüne kadar yaşadığımız patlama ve göçüklerden hiçbir ders almadığımızı, insanımızın hayatını hiç önemsemediğimizi, ahlakımızı ve insanlığımızı öldürdüğümüzü gösterir ki bu ihtimali düşünmek bile istemiyorum. Ölen işçilerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılarımıza acil şifa diliyorum. Bir de raporların okunmasını ve içeriklerinin ciddiye alınmasını…

Hürriyet

En az 10 karakter gerekli