DOLAR 28,9919 0.23%
EURO 31,2252 -0.16%
ALTIN 1.866,38-1,07
BITCOIN 1266035-0,37%
Şanlıurfa
11°

HAFİF YAĞMUR

06:39

İMSAK'A KALAN SÜRE

GAZELHAN’DAN PİYANİST’E…!

GAZELHAN’DAN PİYANİST’E…!

ABONE OL
12 Haziran 2021 14:42
Urfa Haberleri GAZELHAN’DAN PİYANİST’E…!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gazelhanları ve Sıra geceleriyle Müzik diyarı Şanlıurfa’da 10 yaşındaki İlkokul 4. sınıf öğrencisi Defne Ekmekçi, Kanada Toronto Çağdaş Sanatlar Akademisi Piyano Yarışması’nda dünya birinciliği elde etti.

Şanlıurfa’da 10 yaşındaki Defne Ekmekçi, çevrim içi Paris’te düzenlenen Uluslararası Kanada Toronto Çağdaş Sanatlar Akademisi Piyano Yarışması’nda birinciliği elde etti.

Fransa’nın Başkenti Paris ev sahipliğinde, Kanada Toronto Çağdaş Sanatlar Akademisi tarafından “Çocuk ve Genç Yaratıcılık Müzik Yarışması” düzenlendi. İngiltere, Kanada, ABD, Ukrayna ve Gürcistan’dan 256 öğrencinin katıldığı yarışma Online olarak gerçekleşti.

Online olarak gerçekleşen yarışmaya Şanlıurfa’dan katılan Defne Ekmekçi, çaldığı “The Somersault King ” adlı eserle 256 öğrenci arasından 10-12 yaş kategorisinde dünya birincisi oldu.

“Çocuk ve Genç Yaratıcılık” Müzik Yarışmasında birinci olan Ekmekçi, dünyaca tanınan piyanist olmak var.

256 örgencinin katıldığı yarışması sonrası yapılan değerlendirme sonucunda birinciliğe layık görülen Defne’nin ismi akademinin internet sayfasında yer alırken, plaket ve sertifikası da gönderildi

“Çocuk ve Genç Yaratıcılık” Müzik Yarışmasında birinci olan Ekmekçi, Ekim 2020 yılında ise London College Of Music seçmelerine Şanlıurfa, İstanbul, Diyarbakır, Gaziantep’ten katılan örgenciler arasından başarı sağlayarak “Uluslararası Piyano Öğrencisi” unvanını kazandı.

Gösterdiği başarı ile “Uluslararası Piyano Öğrencisi” unvanını alan Ekmekçi, Türkiye’de bu unvana sahip tek öğrenci olarak kayıtlardaki yerini aldı.

Sihirli parmaklarıyla piyano resitali yapan genç piyanist Ekmekçi,Piyanoyla ikinci sınıftayken müzik kulübünde tanıştım.Benim için çok zevkli bir kulüptü.Kendim sınavlara katılmayı istedim İngiltere’de düzenlenen bir yarışmaya katıldım. London College Of Music’tebaşarı elde ettim daha sonra Paris’te düzenlenen bir yarışmaya online olarak katıldım ve burada birincilik elde ettim. Hedefim daha iyi seviyelerde piyano başarısı elde etmek.Evde piyanom var günde bir saat piyano çalışıyorum.Annem ve Babamda bana bu konuda çok yardımcı oluyorlar. Hayalimde Fazıl Say gibi dünyaya tanınmak var. diye konuştu.

Müzik Öğretmeni Barış Şakir;”Bana geldiğinde ikinci sınıf örgencisiydi.Piyanoda onunla birlikte çalıştığım zaman çok özel bir yeteneğinin olduğunu gördüm Annesi ve babası ile konuştum Piyanoda ilerlemesine ve kenidini daha farklı alanlarda göstermesini söyledim Annesi ve babası beni desteklediler Londro müzik kolejinin sınavlarına hazırlanmaya başladık bir yıllık uzun, yorucu ve ağır bir tempoyla yaptığımız çalışmalar sonucunda Ekim 2021’de Londro müzik koleji sınavlarına girdi ve sınavı başarı ile geçti Uluslararası bir diploma almaya hak kazandı ve çocuk kategorisinde Uluslararası Piyano sanatçısı Unvanını kazandı. Son olarak Kanada Toronto’da düzenlenen Pandemiden dolayı Online düzenlendi. 31 mayıs 2021’de Online katıldığımız yarışmada kendi yaş kategorisinden 10-12 yaş kategorisinde birinci oldu. Çocuk yeteneklerimizin ileride çok güzel çok iyi yerlere geleceklerine inanıyorum. Dünya’da hem bizi hem Ülkemizi temsil edeceklerine çok iyi bir şekilde temsil edeceklerine inanıyorum” şeklinde konuştu.

Genç piyanistin Annesi Eğitimci Ayşegül Ekmekçi: “Kızım 7 yaşında tesadüfen bulunduğumuz bir ortamda bir müzik öğretmeni kulağını kalemlerle test etti. Parmaklarının ve müzik kulağının piyano çalmasına çok uygun olduğunu onu desteklememizi ve çok başarılı olacağını söyledi .tanımadığımız bir öğretmendi bunları söyleyen ve ben bunu kendime ilke edindim dersler, testler ve akademik gelişmeler çok önemli ama müzik sanat hayatımızın her aşamasında olması gereken bir unsur babası da bende kızımız bu konuda hep destekledik. Hem derslerine çalıştı hemde her gün bir saat piyano başında vakit geçirdi ve geçirmeye devam edecek. Umarım hem Urfa’ya hemde Ülkemizi daha nice başarıları ile temsil eder.Bir tane çocuğumuza bile umut olabilirsek bu bizim için mutluluktur.”dedi

HABER-: KADİR ÇELİKCAN

En az 10 karakter gerekli