DOLAR 28,9045 -0.03%
EURO 31,4176 -0.15%
ALTIN
BITCOIN 12061695,87%
Şanlıurfa
12°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Göbeklitepe Tasarlaniyor

ABONE OL
10 Şubat 2020 14:13
Urfa Haberleri Göbeklitepe Tasarlaniyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Şanlıurfa Turizmi Geliştirme A.Ş. tarafından İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları işbirliğinde ve Şanlıurfa Valiliği, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi destekleriyle düzenlenen ‘Göbeklitepe Bakır Ürünler Tasarımı Atölyesi’, tasarımcıların katılımıyla 5-8 Şubat 2020 tarihlerinde Şanlıurfa’da gerçekleştirildi.

Şanlıurfa Turizmi Geliştirme A.Ş. tarafından İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları işbirliğinde düzenlenen ‘Göbeklitepe Bakır Ürünler Tasarımı Atölyesi’, Göbeklitepe’nin tasarım aracılığıyla Türkiye’ye ve dünyaya tanıtılması, Göbeklitepe için bir koleksiyon değeri yaratılması, tasarımcılarla Göbeklitepe kültürel mirasının bir araya getirilerek özgün tasarımların geliştirilmesi amacıyla oluşturulacak ‘Göbeklitepe Tasarım Koleksiyonu’ kapsamında, tasarımcıların katılımıyla 5-8 Şubat 2020 tarihlerinde Şanlıurfa’da gerçekleştirildi.

‘Göbeklitepe Bakır Ürünler Tasarımı Atölyesi’nde tasarımcılar Begüm Cemiloğlu Yenigün, Burçin Çevik, Deniz Üner, Ekin Varon, Kerem Özerler, Özlem Serdar ve Tamer Köşeli, Nurcihan Beyazıt’ın danışmanlığında bir araya gelerek Göbeklitepe’nin anıtsal yapılarından, mimarisinden, figürlerinden, coğrafyasından, doğasından ilham alan ve ana malzemesi bakır olan ürün tasarımları geliştirdiler.

Göbeklitepe’nin ve Türkiye’nin tasarım aracılığıyla tanıtılması, yüzyıllardır kullanılan bakırın gündelik hayatımızda kullanımının yeniden yaygınlaştırılması, bakırın yeni kullanım alanlarına açılması, özgün ve ihracat potansiyeli yüksek ürün tasarımları geliştirilmesinin hedeflendiği atölye çalışması Göbeklitepe ve Şanlıurfa’da dört gün boyunca devam etti.

Atölyenin ilk gününde tasarımcılar, sahip olunan kültürel mirası yaratıcı bir bakış açısıyla ele almak amacıyla Göbeklitepe’de buluştular. Göbeklitepe ile ilgili detaylı bilgiler paylaşan Arkeolog Ahmet Yavuzkır’ın anlatımının ardından Göbeklitepe Arkeolojik Alanı ziyaret edilerek bilinen en eski anıtsal mimari yapılar ve bu yapıları oluşturan taşlar üzerine işlenmiş figürler incelendi.

Atölye çalışmasının ikinci gününde Göbeklitepe’den ve bölgeden çıkan buluntuların yer aldığı Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi ziyaret edilerek eserler incelendi. İnsanın bakırı bulduğu ve işlemesini öğrendiği M.Ö. 5000-3000 tarihlerindeki Kalkolitik Çağ denilen Bakır Çağı’ndan bu yana Şanlıurfa ve çevresinde üretilen ve işlenen bakırı ve geleneksel üretim yöntemlerini incelemek üzere Kazancı Pazarı ve Hüseyniye Çarşılarında bulunan bakır dükkanları gezildi, bakır işleme ustalarının atölyeleri ziyaret edilerek incelemelerde bulunuldu.

Atölyenin üçüncü gününde Mutfak ve Müzesi ve Kent Müzesi ziyaret edilerek geleneksel olarak kullanılan araç, gereçler incelendi ve bölgenin kültürü gözlemlendi.Şanlıurfa İl Kültür ve Tanıtım Şube Müdürlüğü’ne geçilerek iki gün süren tasarım çalışmalarına başlandı. Atölye kapsamında Göbeklitepe’nin tarihinden, coğrafyasından, doğasından, mimarisinden ve anıtsal yapılarından ilhamla tasarım fikirleri üretildi ve eskiz çalışmaları yapıldı. Bakırdan üretilecek günlük aksesuarlar, objeler, masaüstü aksesuarları, araç gereçler ve farklı alanlarda kullanılacak ürün tasarımları geliştirildi.

Göbeklitepe Tasarım Atölyeleri, ‘Göbeklitepe Tasarım Koleksiyonu’ kapsamında Türkiye’nin önde gelen tasarımcılarının katılımıyla farklı alanlarda gerçekleştirilmeye devam edecek.

Şanlıurfa Turizmi Geliştirme AŞ. Şanlıurfa Valiliği, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası, Turizmin öncelikli olduğu İlçe Belediyeleri ve diğer yerel kurumların katılımıyla kamu-özel sektör ortaklığında 17 paydaşlı bir yapıyla, Şanlıurfa’da turizm koordinasyonunun sağlanması ve turizm faaliyetlerinin tek elden yürütülmesi amacıyla çalışmalarını sürdürmektedir.

En az 10 karakter gerekli