DOLAR 28,9052 -0.02%
EURO 31,7495 -0.14%
ALTIN
BITCOIN 11038202,09%
Şanlıurfa
10°

PARÇALI AZ BULUTLU

06:26

İMSAK'A KALAN SÜRE

HALEPÇE KATLİAMI

HALEPÇE KATLİAMI

ABONE OL
16 Mart 2022 16:36
Urfa Haberleri HALEPÇE KATLİAMI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Orta Doğu’da yaşanan pek çok trajedik olaylar bulunmaktadır. Bu olaylardan en acı verenleri arasında Halepçe katliamı gelmektedir. Halepçe katliamından pek çok insan hayatını kaybetmişti.

Halepçe Katliamı Halepçe bölgesinde yaşanan katliamdır. Halepçe’ye zehirli gaz olayı olarak da bilinmektedir. Halepçe katliamında pek çok insan yaşamını yitirmiştir. Orta Doğu’da yaşanan en kanlı olaylardan bir tanesidir.

Halepçe katliamı İran Irak savaşında meydana gelmiş olan bir katliamdır. O zamanlar Irak’ın başkanı olan Saddam Hüseyin tarafından Irak’ın kuzey tarafında yaşayan Kürtlere karşı yapılan bu katliam tarihte acı bir olay olarak anılmaktadır.

Kuzey Irak tarafında yaşayan Kürtler, İran Irak savaşından ötürü El Enfal harekatı adı altında bir isyan başlattı. Bunun sonucunda da isyanı bastırmak isteyen Irak Başbakanı Saddam Hüseyin Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı Halepçe kentine zehirli gaz saldırısı yaptı.

Saldırıda pek çok Kürt vatandaş hayatını kaybetti. Bazı kaynaklarda Halepçe katliamı için Kanlı Cuma olayı olarak da bilinmektedir.

Halepçe katliamı Kürt milletine yapılmış olan en büyük kanlı girişimlerden bir tanesidir. Bu katliamda tam olarak hardal gazı ve sinir gazı karıştırılarak halka verilmiştir.

Birleşmiş Milletler tarafından da bu olay kınanmış ve insan haklarına aykırı bir durum olarak değerlendirilmiştir. Halepçe katliamında binlerce insan hayatını kaybetti.

Bu katliamdan yaklaşık olarak 20 yıl sonra Irak hükümeti soykırım eylemi olarak tanıdı. Daha sonra Irak’ın Kuzey bölgesinde yer alan özerk yönetim bu tanımadan olayı memnuniyetlerini Irak hükümetine dile getirmiştir.

Saldırı sadece Orta Doğu’da değil diğer dünya ülkelerinde de esefle kınandı. Bazı ülke parlamentoları tarafından insanlığa karşı işlenmiş ağır bir suç olarak nitelendirildi

En az 10 karakter gerekli