DOLAR 28,9212 -0.02%
EURO 31,2433 -0.13%
ALTIN 1.885,41-0,06
BITCOIN 1249783-0,92%
Şanlıurfa
12°

KAPALI

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

Herzog-Erdoğan görüşmesi

Herzog-Erdoğan görüşmesi

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın resmi konuğu olarak Ankara'ya geldi. (Foto: Depo Photos)

ABONE OL
10 Mart 2022 00:34
Urfa Haberleri Herzog-Erdoğan görüşmesi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Herzog-Erdoğan görüşmesi

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın resmi konuğu olarak Ankara’ya geldi. 

İki lider baş başa görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. 

Herzog’un ziyaretini “tarihi” olarak nitelendiren Erdoğan, “Bu tarihî ziyaretin, Türkiye-İsrail ilişkilerinde yeni bir dönüm noktası olacağına inanıyorum. Müşterek hedefimiz ülkelerimiz arasında ortak çıkarlara dayalı ve karşılıklı hassasiyetlere saygı temelinde siyasi diyaloğun yeniden canlandırılmasıdır” diye konuştu. 

Erdoğan, Türkiye-İsrail arasındaki ilişkilerin gelişmesinin bölgedeki barış ve istikrar açısından büyük öneme sahip olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

“Bölgemizde barış, huzur ve birlikte yaşama kültürünün yeniden hâkim kılınmasına katkı sağlamak bizim elimizdedir. Pozitif bir gündem üzerinden ikili iş birliği ve bölgesel diyaloğumuzu ilerletebildiğimiz ölçüde, fikir ayrılığı yaşadığımız konuları ele almamız da kolaylaşacaktır. Başta ekonomik ve ticari ilişkiler olmak üzere muhtelif alanlarda iş birliği potansiyelimizi hayata geçirmemiz özellikle önem taşıyor.” 

“Enerji güvenliğinin önemi”

Erdoğan, iki ülke arasıda 8,5 milyar dolar olan ticaret hacminin 10 milyar dolarak çıkarılabileceğini ifade ederek, şunları söyledi:

“Son günlerde bölgemizde yaşanan gelişmeler enerji güvenliğinin önemini bir kez daha ortaya koymuştur. Turizm, bilim, ileri teknoloji, tarım, sağlık ve savunma sanayi gibi alanlarda da ciddi iş birliği imkânlarına sahibiz. Türkiye İhracatçılar Meclisimizin organizasyonuyla 90 kişilik bir heyetimiz 5-8 Mart’ta İsrail’de verimli temaslarda bulundu. Bu faaliyetleri karşılıklı olarak teşvik ederek iş birliğimizi daha da ilerleteceğiz.” 

Filistin konusu

Konuşmasında Filistin konusunda da değinen Erdoğan, şöyle konuştu:

“Bölgede gerginliğin azaltılmasına ve iki devletli çözüm vizyonunun muhafazasına verdiğimiz önemi ifade ettim. Kudüs’ün tarihî statüsü ile Mescid-i Aksa’nın dinî kimliği ve kutsiyetinin korunmasına atfettiğimiz önemin altını çizdim. Filistinlilerin sosyal ve ekonomik şartlarının iyileştirilmesinin ehemmiyetine dikkat çektim. Filistin halkına yönelik projeler yürüten TİKA ve Türk Kızılay gibi kuruluşlarımızın faaliyetlerinin devam etmesi hususunda İsrail makamlarının desteğini beklediğimizi vurguladım. Antisemitizmin bir insanlık suçu olduğu yönündeki yaklaşımımızı bir kez daha tekrarladım. Türkler ve Museviler, yüz yıllar boyunca barış içinde bir arada yaşamanın en güzel örneklerini vermiştir. Bu müstesna tarihimize gölge düşürülmesine müsaade etmeyeceğiz. Koronavirüs salgınıyla beraber dünyada nefret suçlarının yeniden arttığını görüyoruz. Antisemitizm, İslam düşmanlığı, yabancı karşıtlığı ve ırkçılıkla mücadele konusunda kararlı ve ilkeli tutumumuzu sürdürmeye devam edeceğiz.” 

Erdoğan, Akdeniz ve Karadeniz’deki sismik araştırmalar konusunda işbirliği yapılabileceğini de söyledi. 

Herzog: “Dialogu her yerde yaşamalıyız”

İsrail Cumhurbaşkanı Herzog ise iki ülke arasındaki ilişkilerin son yıllarda zor bir dönemden geçtiğini ifade ederek, şunları söyledi:

“İnanıyorum ki ülkeler arasındaki ilişkiler karşılıklı saygı ruhunu yansıtan eylemlerle incelenecek ve hepimizin paylaştığı bölgesel ve küresel zorluklarla daha iyi başa çıkmamızı sağlayacaktır.

İsrail ve Türkiye birçok alanda hepimizin ev olarak adlandırdığı bu bölgeyi çarpıcı biçimde etkileyecek bir iş birliği yapabilir ve yapmalıdır. Türkiye Dışişleri Bakanı gelecek ay İsrail’i ziyaret edecek ve İsrail Dışişleri Bakanı ile görüşmelerde bulunacaktır ve zikrettiğiniz diyaloğun da devamını mümkün kılacaktır. Bu diyaloğu her yerde yaşamalıyız.”

Herzog, ziyaretin iki ülke ilişkilerinde önemli bir an olduğunu ifade ederek, “Amacımız, ülkelerimiz ve halklarımız arasında dostane ilişkilerin gelişmesinin temellerini atmaktır” dedi. 

Türkiye’ye daveti ve bugün yaptıkları toplantı nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür eden İsrail Cumhurbaşkanı Herzog, “Benim buradaki ziyaretim İsrail Cumhurbaşkanı olarak göreve başladığım andan itibaren başlatmış olduğunuz diyaloğun ve takdire şayan bağlantının devamıdır” diye konuştu.

Herzog, birlikte yaşamanın önemini Nazım Hikmet’in “Yaşamaya Dair” adlı şiirinden alıntı yaparak dile getirdi ve şu dizeleri okudu: “Yani, öylesine dikkate alacaksın ki yaşamayı, yetmişinde bile mesela zeytin dikeceksin. Hem de öyle çocuklara falan kalır diye değil. Ölmekten korktuğun hâlde ölüme inanmadığın için. Yaşamak, yani ağır bastığından…”

Ukrayna’daki savaş

Herzog, dünyada son dönemde yaşananların, istikrarlı bir dünya düzeni için ülkeler ve halklar arasında köprü kurmanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösterdiğini söyledi. Herzog, “Ukrayna’daki savaş çok kan dökülmesine neden olan insani bir felakettir” dedi.  kullandı. İsrail Cumhurbaşkanı, “Yarın ülkenizde yapılacak olan zirveye vesile olan çabalarınızı da çok takdir ediyorum” diyerek Rusya-Ukrayna-Türkiye Dışişleri Bakanları arasındaki toplantının başarılı olmasını diledi. 

Sergi açılışı

Öte yandan, liderlerin eşleri Emine Erdoğan ve Michal Herzog, Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi’nde “Renk Ahenk Mihenk-Usta Türk Kadın Sanatçılarımızdan Nadide Bir Seçki” sergisinin açılışını yaptı.

Erdoğan, akşam Herzog onuruna resmî akşam yemeği verdi.

En az 10 karakter gerekli