• SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
İkizdere için suç duyurusu

İkizdere için suç duyurusu

İkizdere’de ''doğa nöbeti'' tutan CHP’li Tanal, iş makinesinin üstüne çıktı, ''doğa tahribatı'' için hakkında suç duyurusundu.

ABONE OL
2 Mayıs 2021 21:59
İkizdere için suç duyurusu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rize İkizdere’de günlerdir ”doğa nöbeti” tutan CHP’li vekil Mahmut Tanal, iş makinesinin üstüne çıktı. Tanal daha sonra doğa tahribatçıları hakkında suç duyurusunda bulunarak, taş ocağı çalışmalarının durdurulmasını talep etti. 

İkizderelilerin direnişine destek veren CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, vadide yol açma bahanesiyle ağaçları söken bir iş makinesinin üzerine çıkarak yaşanan ”doğa katliamı”na tepki gösterdi. Tanal, daha sonra İkizdere İlçe Jandarma Karakolu’na giderek İşkencedere Vadisi’nde doğayı tahrip edenler hakkında suç duyurusunda bulundu.  Vadide ağaçların iş makinelerince hunharca yerinden söküldüğünü, şantiye alanına dönüştürülmek istenen vadide su kaynaklarının kirletildiğini belirten Tanal, kaya parçaları ve hafriyatla dolan derede balıkların geçiş yollarının kapatıldığını söyledi.

  Bölgeye özgü yaban hayatı yok ediliyor 

 Taş ocağı açılmak istenen İşkencedere Vadisi’nin Kültür ve Tabiat       Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamında korunması gereken tabiat  varlığı olduğunu, UNESCO’nun söz konusu vadiyi dünyada korunması gereken yerler arasında gösterdiğini hatırlatan Tanal, bölgedeki taş ocağı çalışmalarının Anayasa’ya, yasalara, uluslararası sözleşmelere aykırı olduğunu kaydetti. 

Doğrudan ve dolaylı olarak çevrenin korunması amacına yönelik hükümler içeren ve bir kısmı da cezai yaptırımlar öngören kanuni düzenlemeleri sıralayan Tanal, gerek, “İş bu uluslararası sözleşmeler, Anayasamız ve yasalarımızda belirtilen ilkeler çerçevesinde vadideki yapılan taş ocağı faaliyeti, çevreyi tahrip etmekte, suyu toprağı kirletmekte, orman alanlarını daraltmaktadır. Ormanın yok olması ile birlikte ileride erozyona sebebiyet verilebilir” dedi. Kamu davası talebi

Türk Ceza Kanunu uyarınca soruşturmanın açılarak ilgililerin isimlerinin tespiti ile haklarında kamu davası açılmasını talep ettiğini belirten Tanal, Anayasa ve ilgili düzenlemeler kapsamında hak arama konusunda şikayetçi olduğunu belirterek,  “Orman tahribatının önlenmesi için öncelikle ve ivedilikle çalışma faaliyetinin durdurulmasını, delilerin yok edilmemesi ve karartılmaması için mahallinde keşif yapılmasını, faaliyetlerin durdurulmasını” talep etti. 

Çevreyi korumanın kamu yararı ve kamu hizmeti olduğunun anlatan Tanal, doğal su kaynaklarının, yaban hayatının, ormanların yok edilmesi, suyun, toprağın kirletilmesi, Anayasada belirtilen sağlıklı bir çevrede yaşama hakkının yok edilmesi çerçevesinde ve Cumhuriyet Savcılığınca re’sen işlemler yapılarak, ilgililerin tespiti ve vadideki faaliyetlerin ivedilikle durdurulması istedi. 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.