DOLAR 28,9208 0.08%
EURO 31,4850 -0.1%
ALTIN
BITCOIN 11426962,09%
Şanlıurfa
16°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

İsrail: Eşcinsel bir askerin ölümü yasanın değişmesini sağladı

İsrail: Eşcinsel bir askerin ölümü yasanın değişmesini sağladı

ABONE OL
21 Kasım 2023 17:32
Urfa Haberleri İsrail: Eşcinsel bir askerin ölümü yasanın değişmesini sağladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

30 yaşındaki İsrail askeri Sagi Golan, 28 yaşındaki partneri Ömer Ohana ile “düğününden” iki hafta önce, 7 Ekim’i 8 Ekim’e bağlayan gece Beeri kibutzundaki çatışmalar sırasında öldürüldü.

Ömer Ohana, İsrail’de eşcinsel evlilikler tanınmamasına rağmen, ölen eşcinsel askerlerin birlikte yaşadıkları partnerleri için evli çiftlerle aynı hakları elde etmeyi başardı.

İsrail parlamentosu Knesset,  Kasım’da, sadece evli askerlerin dul eşlerine devlet desteği sağlayan yasayı değiştirdi. Değişikliğin kabul edilmesi için çalışan merkezci Yesh Atid partisinin üyesi olan Yorai Lahav-Hertzanu, bundan böyle eşcinsel ya da heteroseksüel olsun “birlikte yaşayan herkesin” dul yardımı almaya hak kazanabileceğini açıkladı.

“Eşitlik yolunda büyük bir adım” diyen milletvekiline göre, rehinelerin ya da kayıp kişilerin birlikte yaşadıkları kişiler de cinsiyetlerine bakılmaksızın bu yardımdan faydalanabilecek.

İki yedek asker, altı yıldır birlikte yaşıyordu ve 20 Ekim’de “evlenmeyi” planlamıştı. İsrail’de eşcinsel partnerler evlenemiyor, ancak yurtdışında yapılan bir eşcinsel evlilik İsrail’de tanınabiliyor.

İsrail Parlamentosu, bu ay başında, Ömer’in lehine karar verdi. Ancak mücadelesi burada bitmiyor: Ömer, şimdi de LGBT bireyler için “İsrail’de mutlak eşitliği garanti altına alacak sekiz yasadan oluşan bir dizi” için kampanya yürütmeyi planlıyor.

“Binlerce” destek mesajı alan Ömer Ohana, şimdi Sagi’nin 2021’den beri İsrail’de eşcinsel çiftler için izin verilen taşıyıcı annelik yoluyla “baba olma hayaline” tutunuyor. Merhumun spermleri donduruldu. Sagi artık hayatta değil ama sevgilisi onun bir çocuk sahibi olması için elinden gelen her şeyi yapacak!

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli