DOLAR 28,9208 0.08%
EURO 31,4850 -0.1%
ALTIN 1.924,021,84
BITCOIN 11413161,83%
Şanlıurfa
11°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

İşsiz Öğretmenler Oyun Ablası Oldu !

İşsiz Öğretmenler Oyun Ablası Oldu !

ABONE OL
28 Aralık 2022 19:36
Urfa Haberleri İşsiz Öğretmenler Oyun Ablası Oldu !
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Öğretmenler Oyun Ablası Oldu ! Türkiye’de son yıllarda okul öncesi çağındaki çocuklara yönelik olarak ‘oyun ablası’ başlığında yeni bir iş kolu ortaya çıkmaya başladı.

Öğretmenlik mesleği adeta form değiştiriyor, işsiz öğretmenler çareyi güvencesiz bir şekilde ‘öğretmen bakıcı’ olmakta arıyor. Eğitim-Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Necip Vardal eğitim camiasındaki bu yeni yönelim ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Oyun Ablası Nedir ? 

Ülkelerin politik tercihleri, ekonomik, sosyal, kültürel ilerleme veya gerileme koşullarından iş hayatının bileşenleri de etkileniyor.Türkiye’de son dönemlerde gittikçe derinleşen ekonomik kriz ve beraberindeki işsizlik artışı nedeniyle bazı meslek grupları yeni iş kollarına yöneliyor. İşsiz ve atanamayan öğretmenler sosyal medyada facebook, iş bulma siteleri ve kariyer uygulamaları aracılığıyla ‘oyun ablası’ olarak kendilerine yeni bir iş alanı oluşturmaya başladı. Sosyal güvencesiz ve parttime gibi koşullarda gerçekleştiren bu yeni iş kolunu daha çok üniversitelerin eğitim fakültelerinin okul öncesi eğitimi, çocuk gelişimi gibi bölümlerinden mezun olan, pedogojik formasyon alan, alamayan, atanamayan, açıkta kalan, iş bulamayan kadın öğretmenler tercih ediyor.  Bunun yanında bir işe sahip ancak ek iş yapmak durumunda kalan öğretmenlerin de bu alana yöneldiği gözleniyor. Oyun ablalılığı ile ek iş yapan bir diğer kesim ise üniversite öğrencileri olarak karşımıza çıkıyor.
(BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

En az 10 karakter gerekli