DOLAR 28,9208 0.08%
EURO 31,4850 -0.1%
ALTIN 1.924,021,84
BITCOIN 11413921,96%
Şanlıurfa
16°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kanser Tanısında Sigara İçenler ve Kadınlara Özel Uyarı !

Kanser Tanısında Sigara İçenler ve Kadınlara Özel Uyarı !

ABONE OL
3 Şubat 2023 15:46
Urfa Haberleri Kanser Tanısında Sigara İçenler ve Kadınlara Özel Uyarı !
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kanser Haftası kapsamında bir açılama yapan Onkoloji Uzmanı Prof.Dr. Serdar Turhal, sigara içenlerin akciğer tomografisi, kadınların Mamografi, tüm bireylerin de kolonoskopi yaptırmasını önerdi. Kanser Hastalığı İstatistikleri

Dünyada her yıl milyonlarca insanı etkileyen kanser, çoğu zaman erken tanı ile kontrol altına alınabilen bir hastalık. Erken tanı için yıllık doktor kontrolü dışında, kadınlar için mamografi, sigara içenler için akciğer tomografisi ve tüm bireyler için kolonoskopi gibi kalın bağırsak tetkiklerinin önemli olduğunun altını çizen Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Serdar Turhal, “Bu hastalığının tedavisinde özellikle son 10 yılda oldukça önemli başarılar elde edildi ve hastanın bağışıklık sistemine etki ederek çalışan ilaçlarla hastalığın uzun süreli kontrolü mümkün olabildi.

Kanser tedavisinde başarılarımız önümüzdeki yıllarda daha da artacak ve pek çok kanser hastası, hatta metastaz yapmış, yani hastalığı vücudun diğer bölgelerine de yayılmış kanser hastaları bile, erken evre yakalanmış kanser hastaları gibi uzun süreli yaşam şansı elde edebilecek” diye konuştu. 

Amerika Birleşik Devletleri’nde 2022 yıllık kanser istatistiklerinin yayınlandığını ifade eden Turhal, “Bu istatistiklere göre Amerika’da erkeklerde en sık prostat kanseri görülüyor. İkinci sırada akciğer kanseri, üçüncü sırada ise kalın bağırsak kanseri geliyor. Kadınlarda en sık görülen kanser meme kanseri, ikinci sırada akciğer kanseri, üçüncü sırada da kalın bağırsak ve rektum kanseri geliyor” dedi. (BSHA-Bilim Ve Sağlık Haber Ajansı)

En az 10 karakter gerekli