DOLAR 28,9208 0.08%
EURO 31,4850 -0.1%
ALTIN
BITCOIN 11375181,58%
Şanlıurfa
12°

AÇIK

12:58

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Kültür turizminin lokomotifi: Göbeklitepe

Kültür turizminin lokomotifi: Göbeklitepe

ABONE OL
20 Kasım 2023 15:17
Urfa Haberleri Kültür turizminin lokomotifi: Göbeklitepe
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’nin gelecekteki kültür turizminin lokomotifi olmaya aday UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Göbeklitepe’de okulların ilk ara tatilinde ziyaretçi yoğunluğu yaşandı.

“Tarihin sıfır noktası” olarak nitelenen ve kültür turizminin önemli merkezlerinin başında gelen tarihi Göbeklitepe’ye yerli ve yabancı ziyaretçilerin rağbeti devam ediyor.

İlk ve orta öğretim kurumlarında birinci dönem ara tatilini fırsat bilen ziyaretçiler, Şanlıurfa’daki tarihi ve turistik mekanları gezdi.  Ziyaretçi kayıtlarına göre ara tatilinde Göbeklitepe’yi günde beş bine yakın kişi ziyaret etti.

2019’un ‘Göbeklitepe Yılı’ ilan edilmesiyle aynı yıl 412 bin 378 kişiyi ağırlayarak önemli bir ziyaretçi sayısına ulaşmıştı. Göbeklitepe, 2021’de 567 bin 453 kişiyi ağırlayarak dört yılın en yüksek ziyaretçi sayısına ulaştı. Tarihi ören yeri, 2022 yılında ise 850 bin kişinin ziyaret etmesiyle rekor sayıya ulaştı.

2023 yılının ilk yarısında ise Kahramanmaraş merkezli depremler ve bölgede etkili olan sel nedeniyle bir süre ziyarete kapalı kalan ören yerini yılın ilk yarısında sadece 56 bin 112 kişi gezdi.

Şanlıurfa’nın kültür turizminin lokomotifi olan ve gelecekte Türkiye’nin kültür turizminin lokomotifi olmaya aday Göbeklitepe’de fotoğraflar çeken ziyaretçiler, rehberlerde bilgi aldı

Şanlıurfa Kültür ve Turizm Müdürü Aydın Arslan, şunları söyledi:

“2018 yılından UNESCO dünya miras listesine girmesi ile birlikte 2019 yılının Göbeklitepe yılı ilan edilmesiyle bölgede bir hareketlilik başladı. Göbeklitepe 2019 yılından beri sadece Şanlıurfa’nın değil bölgenin kültür turizminde lokomotifi durumuna geldi. 2023 yılının başlarında yaşadığımız deprem felaketi ile turizmde bir kırılma olsada gördüğümüz kadarıyla Göbeklitepe yine lokomotif görevi üstlenerek Şanlıurfa ve bölgedeki turizm hareketlerini artırmaya başladı. Özelikle Eylül ayında başlayan bir süreci görüyoruz. Kasım ayında ara tatil dolayısıyla 2022 rakamlarına gelmeye başladığımızı görüyoruz. Göbeklitepe bölgede lokomotif görevini sürdürüyor diyebiliriz.”

Aileleri ile birlikte ziyarete gelen çocuklar ise televizyonda gördükleri Göbeklitepe’yi çok merak ettiklerini belirterek, görüntülerden çok daha etkileyici olduğunu dile getirdiler.

Göbeklitepe hakkında

Göbeklitepe, Şanlıurfa’nın 18 km kuzeydoğusunda, Haliliye ilçesine bağlı Örencik köyü yakınlarında yer alıyor.

Neolitik arkeolojik sit alanındaki kalıntılar  MÖ 9600–9500 civarına tarihleniyor. Göbeklitepe, dünyanın şu ana kadar bilinen en eski tarihî yapısını oluşturuyor. Bazı kaynaklarda “tarihin sıfır noktası” nitelendirmesiyle de anılırken yapıt, dünyanın bilinen en eski megalitleri olan taş sütunlarla, bir dizi büyük dairesel yapıdan oluşmakta.

Çanak çömleksiz Neolitik Çağ’a ait olduğu düşünülen bu yapıda T biçimindeki 10-12 dikilitaş yuvarlak planda dizilmiş, araları ise taş duvarlarla örülmüş durumda bulunuyor.

Yapının merkezinde daha yüksek boyda olan iki dikilitaş, karşılıklı olarak yerleştirilmiş. Bu dikilitaşların çoğu üzerinde insan, eller ve kollar, çeşitli hayvan ve soyut semboller, kabartılarak veya oyularak betimlenmiş durumda. Bölgede yapılan kazılarda çıkartılan bazı heykel ve taşlar,  Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmekte.

Bu motifler, yer yer bir süsleme olmayacak kadar yoğun olarak kullanılmış durumda. Hayvan motiflerinde boğa, yaban domuzu, tilki, yılan, yaban ördeği ve akbaba en sık görülen motiflerden oluşuyor.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli