DOLAR 28,9919 0.23%
EURO 31,2252 -0.16%
ALTIN 1.866,38-1,07
BITCOIN 12909023,02%
Şanlıurfa
10°

HAFİF YAĞMUR

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

Maaş zammı yüzde 30

Maaş zammı yüzde 30

Erdoğan, "Memurlar ve tüm emeklilerin 2023 yılı Ocak ayı maaş artışlarının yüzde 30 olarak uygulanacağını" söyledi. (Foto: Depo Photos)

ABONE OL
4 Ocak 2023 19:25
Urfa Haberleri Maaş zammı yüzde 30
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Erdoğan: “2023 yılı Ocak ayı maaş artışları yüzde 30 olarak uygulanacak”

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Memurlar ve tüm emeklilerin 2023 yılı Ocak ayı maaş artışlarının yüzde 30 olarak uygulanacağını” söyledi.  

Erdoğan, partisinin 2023 yılının ilk grup toplantısında yaptığı konuşmada, “kabine ve grup toplantıları başta olmak üzere milletin huzuruna çıktıkları her hükümet ve parti programının bir eser ve hizmet şöleni şeklinde geçtiğini” söyledi. 

Erdoğan’ın konuşması satırbaşlarıyla şöyle:

“-Milletimizin gönlündeki yerimizi sürekli güçlendirerek korumakta kararlıyız. Bunun için hem kendimiz hem teşkilatlarımız, milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız gece gündüz çalışıyor, mücadele veriyoruz.”

“-Varsın birileri, ucube bir masa etrafında köşe kapmaca oynasın, birbirlerinin ardından film fırıldak çevirsin, birbirlerine çelme taksın, birbirlerinin gözünü oysun. Varsın birileri, bizim emeğimizi, alın terimizi, gayretimizi iki çift lafla, iki satır sosyal medya mesajıyla çalmaya kalksın.”

“-Biz ülkemizi kalkındırmak, milletimizi müreffeh hale getirmek için yatırımla, istihdamla, üretimle, ihracatla Türkiye’yi büyütmeye devam edeceğiz.” 

“-Biz, mazlumların sesi, mağdurların umudu olarak ülkemizi bölgesinde ve dünyada yükseltmeyi, yüceltmeyi sürdüreceğiz. AK Parti’nin, Cumhur İttifakı’nın farkı, diğerlerinden, budur.”

“-Avara kasnak gibi dolaşanlar var bu ülkede. Ama biz gerçekleri anlatıyoruz.” 

“-Önümüzdeki yıl ağırlığı raylı sistemlere veriyoruz.”

“-Bu sene enerjide Karadeniz gazının ilk fazını inşallah mart ayı sonunda devreye alıyoruz. Nükleer güç santralimizin ilk ünitesinde elektrik üretimine başlıyoruz. Ülkemizin en önemli strateji ürünlerinden borun katma değerini yükselten karbür üretimi tesisiyle ferro bor tesisini hayata geçiriyoruz.” 

“-Teknoloji Sicil Kanunu’nu çıkartarak yüksek teknoloji tasarımı ve üretimi yapan firmalarımızın çalışmalarına hukuki zemin kazandıracağız.”

“-Enerji, sağlık, toprak ve su verimliliği, savunma, havacılık ve uzay teknolojileri gibi alanlardaki bilimsel çalışmaları daha etkin şekilde destekleyeceğiz.”

“-Bu sene çevre ve şehircilikte depozito yönetim sistemini tüm illerimizde ve ilçelerimizde kuracağımız 7 bin noktayla faaliyete geçireceğiz.”

 “-Tarım ürünlerinde fiyat dengesini sağlamak için daha etkin mekanizmalar kuracağız. Biyolojik gübrelerin geliştirilmesini ve kullanılmasını yaygınlaştıracağız.”

“-Ülkemizin peynir envanterini çıkararak bu önemli değerimizin hak ettiği yere gelmesine destek sağlayacağız. Hayvancılığı teşvik ederek ve arzı çoğaltarak et fiyatlarını dengede tutacak projelere ağırlık vereceğiz.”

Maaş zammı yüzde 30 uygulanacak

“-Enflasyon oranına endeksli hesaplara göre, memurlar ve memur emeklilerinin yüzde 16,48 oranında, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin ise yüzde 15,4 seviyesinde maaş artışı alması gerekiyordu.”

“-Memurlarımızın ve emeklilerimizin durumlarını bildiğimiz için bu oranlara razı olamadık.”

“-Hazine ve Maliye ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlarımızla yaptığımız değerlendirme sonunda, bütçe imkanlarını zorlayarak memur ve emekli maaşlarında yüzde 25’lik bir artışa gitmeyi kararlaştırmıştık.”

“-Yürütülen çalışmalar sonunda, başka bazı alanlarda fedakarlık yaparak, memur ve emekli maaş artış oranını yüzde 30’a kadar çıkartabileceğimiz imkanlar sağladık.”

“-Böylece buradan memurlarımıza ve tüm emeklilerimize 2023 yılı Ocak ayı maaş artışlarının yüzde 30 olarak uygulanacağı müjdesini veriyorum.” 

“-En düşük emekli maaşı tutarını 3 bin 500 liradan 5 bin 500 liraya çıkartıyoruz.” 

Başörtüsüne hukuki güvence

“-Şayet bu teklif, Meclis Genel Kurulunda 400’ün üzerinde bir oyla kabul edilirse biz önümüze gelen değişikliği onaylar ve yürürlüğe sokarız.”

“-Ama bu teklif, 400’ün altında ve 360’ın üzerinde bir oy sayısıyla Meclis’ten çıkarsa zaten Anayasa gereği halk oylamasına götürmemiz gerekiyor. Böyle bir tablo oluşması halinde ise milletimizin hakemliğine gitmekten çekinmeyiz.”

“Bu millet yapar”

“-Baykar bize bir şeyi öğretti. Artık biz yaparız, yaparız, yaparız… Biz İHA’yı, SİHA’yı, Akıncı’yı, Kızılelma’yı yaptık mı? Şimdi savaş uçağını yapıyor muyuz? Bu millet yapar.”

“-Bizim bir tane kendi eserimiz olan füzemiz yoktu. Şimdi bu füzelerimizi kendimiz yapıyor muyuz?”

“-Öyle yapıyoruz ki Yunan tutuştu. Gazeteler başlıkları atıyor, ‘Uyuyorsunuz, bak, adam İzmir’den Tayfun’u gönderiyor’ diyorlar.”

“-561 kilometre menzil, ben de arkadaşlara ‘Yetmez, bunu 1000 kilometreye çıkarmamız lazım’ dedim. Tabii bu haber geçince bu sefer Yunan, ‘Bunlar Atina’yı vuracak’ demeye başladı.”

“- Siz sakin olun, uslu durun, bizim Atina’yla matinayla işimiz yok, bize dokunmayana biz dokunmayız.”

-(Seçim tarihine ilişkin bir soruya yanıtlarken) “Sular durulmadan olmaz. Kamuoyunda ne görüşülür ne konuşulursa hepsi bizim gündemimize gelir. Çünkü biz istikametimizi kamuoyunda konuşulanlardan alıyoruz.” 

En az 10 karakter gerekli