DOLAR 28,9007 -0.05%
EURO 31,7736 0.15%
ALTIN
BITCOIN 10999392,82%
Şanlıurfa

AÇIK

06:26

İMSAK'A KALAN SÜRE

Müslüman ve Arap ülkeleri Dışişleri Bakanları Pekin’de

Müslüman ve Arap ülkeleri Dışişleri Bakanları Pekin’de

ABONE OL
21 Kasım 2023 06:00
Urfa Haberleri Müslüman ve Arap ülkeleri Dışişleri Bakanları Pekin’de
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çin, Gazze savaşını sonlandırmak için Filistin Yönetimi, Suudi Arabistan, Mısır, Endonezya ve Ürdün Dışişleri Bakanlarından oluşan bir heyeti Pekin’de ağırladı. Çin Dışişleri Bakanı, Pekin’in “Arap ve Müslüman ülkelerin iyi bir dostu ve kardeşi” olduğunu söyledi.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, İsrail-Hamas savaşını yatıştırmak için dünyanın “acilen harekete geçmesi” gerektiğini söyledi ve Orta Doğu’da barışı mümkün olan en kısa sürede yeniden tesis etmek için birlikte çalışalım. Uluslararası toplum acilen harekete geçmeli ve bu trajedinin yayılmasını önlemek için etkili tedbirler almalı” dedi.

Pekin’in “Arap ve Müslüman ülkelerin iyi bir dostu ve kardeşi” olduğunu belirten Wang, aralarında İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreterinin de bulunduğu delegelere “Gazze’de insanî bir felâket yaşanıyor. Gazze’deki durum dünyadaki tüm ülkeleri etkilemekte, insanlığın doğru ve yanlış anlayışını sorgulamaktadır” diye konuştu.

İsrail-Filistin çatışmasına iki devletli bir çözüm bulunmasını destekleyen Çin, İsrail-Hamas çatışmasında ateşkes sağlanması için bölgeye bir elçi göndererek Orta Doğu’da rol oynamaya çalıştı.

Gazze’deki çatışmalara son verilmesi için ABD ve İsrail’e baskı yapmaya çalışan Suudi Arabistan, Arap ve Müslüman liderleri bir araya getirdi.

BM Güvenlik Konseyinin beş daimî üyesinin her birini temsil eden yetkililerle görüşecek olan heyet, İsrail’in Filistinlilere yönelik eylemlerini meşru müdafaa olarak gerekçelendirmesini reddetmesi için Batı’ya baskı yapıyor.

Suudi Arabistan’ın en üst düzey diplomatı Prens Faysal bin Ferhan, “Bu krizi sona erdirmek için Çin’deki dostlarımızla daha fazla işbirliği arayışındayız” dedi.

Filistin Yönetimi Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki, İsrail’i “Filistin halkının tarihi topraklarından geriye kalanlar üzerindeki varlığını sona erdirmek” istediğini kaydetti.

İsrail’in Pekin Büyükelçisi Irit Ben-Abba, “bu ziyaretten ateşkesle ilgili herhangi bir açıklama çıkmayacağını umduğunu, şimdi bunun zamanı olmadığını” söylemişti.

Bu ay Riyad’da düzenlenen İslam-Arap zirvesinde Uluslararası Ceza Mahkemesinin İsrail’in Filistin topraklarında işlediği “savaş suçları ve insanlığa karşı suçları” soruşturması çağrısında bulunuldu.

Çin’in Orta Doğu özel temsilcisi Zhai Jun, iki devletli çözüm ve Filistin’in Birleşmiş Milletler’de tanınması konularını görüşmek üzere geçen yıl İsrail ve Batı Şeria’daki Filistin Yönetiminin yanı sıra Arap Birliği ve AB yetkilileriyle temaslarda bulundu.

İsrail, 7 Ekim’de çoğu sivil 1,200 kişinin ölümüne ve 240 kişinin rehin alınmasına yol açtığını söylediği saldırılar sonrası Gazze’ye askeri operasyon başlattı.

Gazze Sağlık Bakanlığı, İsrail bombardımanlarında en az 5 bin 500’ü çocuk olmak üzere en az 13 bin Filistinlinin öldüğünü açıkladı.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli