DOLAR 28,9471 0.05%
EURO 31,3676 -0.03%
ALTIN 1.885,200,05
BITCOIN 12147825,43%
Şanlıurfa
15°

KAPALI

06:31

İMSAK'A KALAN SÜRE

NATO-Rusya gerilimi

NATO-Rusya gerilimi

Rusya, Brüksel'de NATO nezdindeki kendi temsilciliği ile Moskova'daki NATO temsilciliğinin kapatıldığını açıkladı. (Foto: NATO)

ABONE OL
18 Ekim 2021 22:39
Urfa Haberleri NATO-Rusya gerilimi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rusya ile NATO arasında sular ısınıyor

Rusya, casuslukla suçlanan sekiz temsilcisinin akreditasyonlarının geri çekilmesinden sonra NATO nezdindeki kendi temsilciliğini ve NATO’nun Moskova’daki temsilciliğini askıya aldığını açıkladı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “NATO tarafından alınan bazı kararlardan sonra ortak çalışma yapmanın temel koşulları ortadan kalkmıştır” dedi. Lavrov, Rusya’nın aldığı kararın 1 Kasım’da itibaren geçerli olacağını belirtti.

Rusya, bu kararıyla, Brüksel’de NATO nezdinde açtığı temsilciliğinin ve Moskova’daki Belçika Büyükelçiliği nezdinde oluşturulan NATO temsilciliğinin çalışmalarını belirsiz bir süre için askıya almış oluyor.

Karşılıklı temsilcilik açılması Rusya Savunma Bakanlığı ile NATO arasında iletişim amacı taşıyordu.

Lavrov ayrıca, “NATO Enformasyon Bürosunun faaliyetine de son verildiğini” duyurdu. Enformasyon Bürosu, NATO tarafından “karşılıklı bilgi alışverişi ve anlayışı geliştirme” misyonuna sahip bir kuruluş olarak görülüyordu.

Bu açıklamalar, sayısız casusluk suçlamalarından sonra geldi.

NATO, ekim başında, Rusya’nın Brüksel’deki temsilciliğinde çalışan sekiz mensubunun akreditasyonlarını geri almış ve bu kişileri “Rusya istihbarat servislerinin ilan edilmemiş ajanları” olmakla suçlamıştı.

Öte yandan, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya’yı Avrupa’da artan “kötü niyetli faaliyetlerin sorumlusu” olarak görmüştü.

NATO, Mart 2018’de de, eski bir Rus ajanı olan Sergey Skripal ve kızının Birleşik Krallık’ta zehirlenmesinden sonra Rus misyonunun yedi üyesinin akreditasyonlarını geri çekmiş ve Belçika’dan sınır dışı etmişti.

Rusya’nın Brüksel’deki temsilciliğindeki akreditasyon sayısı o zaman 30’dan 20’ye indirilmişti. Bu sayı, 7 Ekim 2021’de de 10’a indirildi.

En az 10 karakter gerekli