DOLAR 28,9208 0.08%
EURO 31,4850 -0.1%
ALTIN
BITCOIN 11417021,90%
Şanlıurfa
14°

AÇIK

12:58

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Pazar Yerleri

Pazar Yerleri

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin başkanlığında toplanan heyet, İçişleri Bakanlığınca çıkarılan Pazar Yerleri genelgesi doğrultusunda alınacak tedbirleri ve yapılacak düzenlemeleri değerlendirdi. Şanlıurfa Valiliğinde, Vali Abdullah Erin başkanlığında düzenlenen toplantıya; Kaymakamlar, Belediye Başkanları, kurum amirleri ve semt pazarı dernek başkanları katıldı. Video konferans destekli gerçekleştirilen planlama toplantısında,  8 ve 15 Mayıs 2021 tarihlerinde kurulacak pazar yerlerine yönelik yapılacak düzenlemeler ve tedbirler ele alındı.  Toplantıda görüşülen hususlar ve alınacak tedbirler İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunca da karara bağlanırken, 8 Mayıs 2021 günü kurulacak pazar yerlerinin adresleri de kamuoyuna açıklandı.

ABONE OL
7 Mayıs 2021 11:40
Urfa Haberleri Pazar Yerleri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin başkanlığında toplanan heyet, İçişleri Bakanlığınca çıkarılan Pazar Yerleri genelgesi doğrultusunda alınacak tedbirleri ve yapılacak düzenlemeleri değerlendirdi.

Şanlıurfa Valiliğinde, Vali Abdullah Erin başkanlığında düzenlenen toplantıya; Kaymakamlar, Belediye Başkanları, kurum amirleri ve semt pazarı dernek başkanları katıldı. Video konferans destekli gerçekleştirilen planlama toplantısında,  8 ve 15 Mayıs 2021 tarihlerinde kurulacak pazar yerlerine yönelik yapılacak düzenlemeler ve tedbirler ele alındı.

Toplantıda görüşülen hususlar ve alınacak tedbirler İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunca da karara bağlanırken, 8 Mayıs 2021 günü kurulacak pazar yerlerinin adresleri de kamuoyuna açıklandı.

Alınan Kararlar ve Kurulacak Pazar Yerleri
İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunda alınan 2021 yılı 23 nolu kararda; Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar doğrultusunda 29 Nisan – 17 Mayıs 2021 tarihleri arasında uygulanmaya başlanan tam kapanma tedbirleriyle, sokağa çıkma kısıtlaması sırasında temel gıda, ilaç ve temizlik ürünlerinin satıldığı yerler ile üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirleri muafiyet kapsamında tutulduğu hatırlatıldı.
Gelinen aşamada ürün arzında yaşanan artış, ürünlerin saklama zorluğu ve raf ömürlerindeki kısalık nedeniyle yaş sebze/meyve gibi ürünlerin zayi olmasının önlenmesi amacıyla, 8 ve 15 Mayıs 2021 tarihlerine denk gelen Cumartesi günleri 10.00 ve 17.00 saatleri arasında sadece yaş sebze/meyve ile fide satışı yapan pazar yerlerinin açık olmasına ve vatandaşların ihtiyaçlarını temin amacıyla ikametlerine en yakın pazar yerine gidip gelebilmelerine izin verildiği belirtildi.
Tam kapanma dönemi içerisinde 8 ve 15 Mayıs 2021 tarihlerinde açık olacak pazar yerlerine ilişkin, şu tedbirler alınacak.
• Cumartesi günleri 10.00-17.00 saatleri arasında kurulacak pazarlarda sadece yaş sebze/meyve ile fide satışının yapılmasına (özellikle köylülerimizin ürünleri olmak üzere), temizlik ürünleri, giyim, züccaciye, oyuncak, süs eşyası, çanta vb. ürünlerin satışına izin verilmeyecek.
• Pazar yerlerinde oluşabilecek yoğunluk göz önünde tutularak belediyeler tarafından gerekli tedbirlerin alınacak, bu amaçla mevcut pazar yerlerinin genişletilecek ve/veya ilave pazar alanlarının oluşturulacak.
• Pazar yerlerine kontrollü giriş/çıkışları sağlamak için belirlenen noktalar haricinde diğer tüm alanlar demir bariyer ve benzeri araç-gereç ile kapatılarak kontrolsüz giriş/çıkışlar engellenecek.
• Pazar yerlerinde, Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde belirtildiği üzere sergi ve tezgâhlar arasında en az 3 metre olacak şekilde mesafe bırakılacak.
• Her bir pazar yerinde gerekli kontrolleri yapmak için başta zabıta olmak üzere yeterli sayıda personel görevlendirilecek, görevlendirilen personel tarafından pazaryerlerinin içerisinde yoğunluk oluşmaması için gerekli tedbirlerin alınacak, bu kapsamda içerdeki yoğunluk azaltılana kadar yeni müşteri girişine geçici olarak izin verilmeyecek.
• Pazar yerlerinde ambalajsız satılan yaş sebze ve meyvelerin tüketicilerce temas edilmeden, doğrudan pazarcı esnafı tarafından hijyen koşullarına dikkat edilerek poşetlenecek ve satışı yapılacak.
• İlgili mahalli idare birimlerince pazaryerlerinde çöp toplama, hijyen ve dezenfeksiyon hususunda gerekli tedbirlerin alınacak.
• Pazar yerlerinde satış yapacak pazarcılar, ilgili meslek odası tarafından düzenlenen “mesleki faaliyet belgesi” ile “ticari araç görevlendirme belgesini” ibraz etmek ve güzergâhla sınırlı kalmak kaydıyla Cumartesi günleri sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacak.
• Pazar yerlerine yönelik her türlü tedbir; Vali / Kaymakamlar ile belediye başkanları ve meslek odası temsilcilerinin katılımıyla planlanacak, uygulanması sahada bizzat takip edilecek.
• Başta zabıta görevlileri ve kolluk kuvvetleri olmak üzere denetim ekiplerince bu hususa ilişkin gerekli kontrol faaliyetleri eksiksiz yerine getirilecek.

8 MAYIS 2021 CUMARTESİ GÜNÜ AÇIK OLACAK PAZAR YERLERİNE AİT ADRESLER

EYYÜBİYE İLÇESİ
1- Osmanlı Mahallesi 3630. Sok.
2- Yenice Mahallesi 5019. Sok.
3- Şıhmaksut mah. Ceylan cd garajı
4- Hayatiharani mah. Veterinerlik Fakültesi karşısı
5- Muradiye mah. 3432. Sok. Eyyüp Petrol arkası
6- Eyyüpnebi mah. Akçakale cd. Hyundi Plaza yanı
7- Batıkent mah. Toki kapalı Semt Pazarı
8- Akabe mah. Trafo yanı
9- Hacıbayram mah. Umut sok.
10- Dedeosman mah. Mance deresi başlanğıcı
11- Hayatıharani 3956. Sok.
12- Yenice mah. Kapalı pazarı 3991k. Sok.
13- Eyyüpkent mah. Kapalı semt pazarı
14- Harrankapı kapalı semt pazarı HALİLİYE İLÇESİ
1- Ulubatlı Mahallesi Turgut Özal Parkı Yanı Kapalı Pazar
2- Bahçelievler Mahallesi Tekel Caddesi Kapalı Pazar
3- Selahattin Eyyübi Mahallesi Vatan İlkokulu Önü Kapalı Pazar
4- Yenişehir Mahallesi Yeşildirek Mah.424 Sok Kapalı Pazar
5- Ertuğrul Gazi Mahallesi Resulullah Cami Yanı Kapalı Pazar
6- Devteşti Mahallesi Salih Özcan Bulvarı Kapalı Pazar
7- Şair Nabi Mahallesi Oto Alım Satım Yanı Kapalı Pazar
8- Sırrın Mahallesi Semt Pazarı Kapalı Pazar
9- Yavuz Selim Mah. Tatlıses Caddesi Açık Semt Pazarı
10- Devteyşti Mah. 9615 Sok Açık Semt Pazarı

KARAKÖPRÜ İLÇESİ
1- Akbayır Mahallesi 1019 Sokak Çırağan Sitesi önü.
2- Seyrantepe Mahallesi 8261 Sokak Semt Pazarı.
3- Şenevler Mahallesi 6129 Sokak.
4- Akpiyar Mahallesi 4003 Cadde Kapalı Semt Pazarı.

BİRECİK İLÇESİ
1- Yusuf Yaşar Kemal Caddesi Kalealtı Mevkii Kapalı Semt Pazarı

CEYLANPINAR İLÇESİ
1- Turgut Özal Mahallesin Kapalı Semt Pazarı
2- Fatih Sultan Mehmet Mahallesi Kapalı Semt Pazarı.

HALFETİ İLÇESİ
1- Siyahgül Mahallesi belediye caddesi Halfeti/Şanlıurfa HARRAN İLÇESİ
1- Süleyman Demirel Mah. Şeyh Hayati Harran Caddesi Açık Semt Pazarı

HİLVAN İLÇESİ
1- Yeni Mahalle 416. Sokak HİLVAN /ŞANLIURFA SİVEREK İLÇESİ
1- Güney Mahallesi 9. Sokak
2- Dicle Mahallesi 13. Sokak

VİRANŞEHİR İLÇESİ
1. Kışla Mah. Anti Caddesi Cuma Pazar Yeri
2. Selahattin Eyyubi Mah. Pazartesi Pazar Yeri

En az 10 karakter gerekli