DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19480842,09%
Şanlıurfa
36°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Peru Devlet Başkanı, soruşturma konusu saatlerin kendisinin olmadığını söyledi

ABONE OL
6 Nisan 2024 21:08
Urfa Haberleri Peru Devlet Başkanı, soruşturma konusu saatlerin kendisinin olmadığını söyledi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Peru Cumhurbaşkanı Dina Boluarte, kendisini yolsuzluk soruşturmacılarının hedefine koyan Rolex saatlerin bir arkadaşı tarafından kendisine ödünç verildiğini ve kendisine ait olmadığını iddia etti.

Boluarte’nin devlet televizyonunda yayınlanan açıklamaları, “Rolexgate” olarak adlandırılan olayda savcılara ifade vermek için beş buçuk saat harcamasının ardından geldi.

Boluarte, Ayacucho bölgesi valisi ve siyasi müttefikine atıfta bulunarak “Arkadaşım Wilfredo Oscorima’dan bu saatleri ödünç olarak kabul etmenin bir hata olduğunu itiraf etmeliyim. Rolex saatleri çoktan iade ettim” dedi.

Skandal, 61 yaşındaki Boluarte’nin kırılgan hükümetini sarstı.

Hakkında soruşturma açılmasına neden olan medya araştırması, 2022’de selefi Pedro Castillo’dan görevi devralmadan önce başkan yardımcısı ve kalkınma bakanı olarak resmi etkinliklerde çeşitli Rolex saatler taktığını ortaya çıkardı.

Yerel basında yayınlanan fotoğraflara göre, polis 30 Mart’ta Boluarte’nin evine ve başkanlık ofisine baskın düzenleyerek, en az üç adet yüksek değerli Rolex saati içerdiği söylenen koleksiyonu aradı.

500 bin dolardan fazla değerde mücevher

Savcılar daha önce, yasadışı zenginleşme soruşturmasının bir parçası olarak beyan edilmemiş lüks saatleri sunması ve bunların kaynağını açıklaması gerektiğini söylemişlerdi.

Savcılık ayrıca Boluarte’nin sahip olduğu “56.000 dolarlık Cartier bilezik” ve 500.000 dolardan fazla değere sahip diğer mücevherler için de bir açıklama istiyordu. Boluarte’nin 2021 ve 2022 yıllarında bakanlık yaptığı döneme ait yaklaşık 250.000 dolarlık banka mevduatı da araştırılıyordu.

Boluarte, lüks mücevherlere sahip olduğunu reddederek “Söylenen her şey yanlış” dedi.

Boluarte, basın toplantısı sırasında bir noktada kolunu kaldırarak bileğindeki saati gösterdi ve bunun iddia edilen “dördüncü Rolex” değil, İsviçre’den satın aldığı Jacques du Manoir marka bir saat olduğunu belirtti.

Hükümet, Boluarte’nin müfettişlere verdiği ifadenin, Perşembe günü Kongre’deki sağcı çoğunluk tarafından her ikisi de reddedilen iki görevden alma önergesine neden olan bir skandala son vereceğini umuyordu.

‘Hapis bekliyor’

Boluarte ifade verirken savcılığın önünde toplanan küçük protestocu grupları arasında cumhurbaşkanına desteklerini ifade eden çoğunluğu kadınlardan oluşan bir grup da vardı. Ayrı bir grup ise şöyle bağırdı: “Dina, hapishane seni bekliyor!”

Boluarte, son çeyrek yüzyılda Peru’da yolsuzluk suçlamalarıyla karşı karşıya kalan altıncı devlet başkanı oldu.

Boluarte aynı zamanda ülkenin sadece sekiz yıl içinde sahip olduğu altıncı başkan.

Boluarte geçen hafta yaptığı açıklamada “Başkanlık sarayına temiz ellerle girdim ve Peru halkına söz verdiğim gibi temiz ellerle ayrılacağım” dedi.

Halihazırda yüzde 10 civarında bir onay oranıyla karşı karşıya olan Başkan, Kongre’yi feshetmeye ve kararnameyle yönetmeye çalışan Castillo’dan görevi devraldığından bu yana tutuklanmasına ve görevden alınmasına yol açan çalkantılı bir dönem geçirdi

2023 yılında savcılar, istifa etmesi ve yeni seçimlere gidilmesi talebiyle düzenlenen gösterilerin bastırılması sırasında 50’den fazla protestocunun ölümü nedeniyle “soykırım, cinayet ve ağır yaralama” ile suçlandığı bir soruşturma başlattı.

 

En az 10 karakter gerekli