DOLAR 28,9208 -0.01%
EURO 31,2408 -0.11%
ALTIN 1.885,60-0,05
BITCOIN 1254385-1,07%
Şanlıurfa
12°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Rize’deki yasak kararı

Rize’deki yasak kararı

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu: ''Bundan sonra bakıp göreceğiz. Vali orada sıkıyönetimden beter bir şey ilan etti.''  (Foto: Depo Photos)

ABONE OL
17 Mayıs 2021 17:27
Urfa Haberleri Rize’deki yasak kararı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP’li Bekaroğlu: ”Vali İkizdere’de sıkıyönetimden beter bir şey ilan etti”

Rize Valiliği, taş ocağına karşı eylemlerin yapıldığı İkizdere ilçesinde açık alanlarda basın açıklaması, eylem, yürüyüş gibi etkinliklerin yasaklandığını duyurdu.

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, Taş ocağına karşı direnişin sürdüğü İkizdere ilçesinde açık alanlarda basın açıklaması, eylem, yürüyüş gibi etkinliklerin 15 gün süreyle yasaklandığına ilişkin Rize Valiliği kararını, “Vali orada sıkıyönetimden beter bir şey ilan etti” sözleriyle değerlendirdi.

Gece yarısından itibaren yasakların uygulamaya konulduğunu belirten Bekaroğlu, “İkizdere de basın toplantısı dahi, herhangi bir konuşma, basın açıklaması, gösteri, yürüyüş, oturma ne varsa yasaklandı tam bir sıkıyönetim uyguladı vali. Yeni tomalar, yeni jandarmalar takviye edildi. İnsanlar çadırlarda yıkıldığı yerde eski fabrika binası var ve beklemeye devam ediyorlar. Henüz kimse bir şey demedi, ama jandarma takviye edildi” diye konuştu. 

 Bekaroğlu, Ajans Bizim’e valilik yasağını şöyle değerlendirdi:  ”Sıkıyönetimden beter bir şey ilan etti” 

”Gece yarısından itibaren yasaklar uygulamaya konuldu. Bunun ötesinde bir şey yapıldı, İkizdere de basın toplantısı dahi, herhangi bir konuşma, basın açıklaması, gösteri, yürüyüş, oturma ne varsa yasaklandı tam bir sıkıyönetim uyguladı Vali. Yeni tomalar, yeni jandarmalar takviye edildi. İnsanlar çadırlarda yıkıldığı yerde eski fabrika binası var ve beklemeye devam ediyorlar. Henüz kimse bir şey demedi, ama jandarma takviye edildi.  

(Vekiller basın toplantısı yapmak isterse ne olacak sorusuna) Bilmiyoruz, bundan sonra bakıp göreceğiz. Vali orada sıkıyönetimden beter bir şey ilan etti.”  Yasak kararı

Valiliğin aldığı yasak kararı bölgede yaşayan köylülerin bir süredir İşkencedere (Eskencidere) Vadisi’nde düzenlendikleri eylemlerin ardından geldi.

17 Mayıs itibarıyla başlayacak yasak, 15 gün sürecek.

Yasak kapsamında, “meydan, cadde, sokak, yol, park gibi umuma açık tüm alanlarda; yürüyüş, protesto eylemi, oturma eylemi, açlık grevi, stant açma, çadır kurma, açık ve kapalı yer toplantısı yapma, yüksek sesli yayın yapan araçlar ile konvoy düzenleme, imza kampanyası, konser, şenlik ve miting düzenleme, el ilanı, bildiri ve broşür dağıtma, afiş ve poster asma, toplu karşılama ve uğurlama, basın açıklaması yapmak” yasaklandı.

Rize Valiliği, İkizdere ilçe sınırları içerisinde kamu düzeninin sağlanması, yeni tip koronavirüs tedbirlerinin uygulanabilmesi için gösteri, yürüyüş ve basın açıklaması yapılmasının 15 gün süreyle yasaklandığını bildirdi.

Valilikten yapılan açıklamada, polis ve jandarma sorumluluk bölgelerinin tamamında farklı kesimler arasında gerilim yaşanmasının önlenmesi, milli birlik ve beraberliği zedeleyici provokatif eylemlerin önüne geçilmesinin hedeflendiği belirtildi.

Açıklamada, kamu düzeni ve güvenliğinin sağlanması, koronavirüs salgınına karşı halk sağlığının korunması amacıyla önlemler alındığı vurgulanarak, şu ifadeler yer alıyor:

“Temel hak ve özgürlükler ile başkalarının hak ve özgürlüklerinin ve genel asayişin korunması, genel trafik ve yolcu güvenliğinin sağlanması, şiddet olaylarına mahal verilmemesi ve yaygınlaşmasının önlenmesi, yaşanabilecek olumsuz durumların önüne geçilebilmesi maksadıyla, meydan, cadde, sokak, yol, park gibi umuma açık tüm alanlarda; yürüyüş, protesto eylemi, oturma eylemi, açlık grevi, stant açma, çadır kurma, açık ve kapalı yer toplantısı yapma, yüksek sesli yayın yapan araçlar ile konvoy düzenleme, imza kampanyası, konser, şenlik ve miting düzenleme, el ilanı, bildiri ve broşür dağıtma, afiş ve poster asma, toplu karşılama ve uğurlama, basın açıklaması yapma gibi etkinliklerin (parti, sendika, dernek, sivil toplum kuruluşları kongrelerinin, basın açıklamalarının yalnızca parti, sendika, dernek, sivil toplum kuruluşu binalarının içinde sosyal mesafe kurallarına uymak şartıyla düzenlenmesi hariç), yapılmasının 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11. maddesi ile 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun 17. maddesine istinaden valilik makamının 16/05/2021 tarih ve 2835 sayılı oluru ile 17/05/2021 günü saat 00:01’den başlayarak, 15 (onbeş) gün süreyle yasaklanmasına karar verilmiştir.”

En az 10 karakter gerekli