DOLAR 28,9208 0.08%
EURO 31,4850 -0.1%
ALTIN
BITCOIN 1120837-0,05%
Şanlıurfa
12°

PARÇALI BULUTLU

06:31

İMSAK'A KALAN SÜRE

Rusya’da kısmi seferberlik

Rusya’da kısmi seferberlik

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ülkede kısmi seferberlik ilan etti. (Foto: Kremlin)

ABONE OL
21 Eylül 2022 12:30
Urfa Haberleri Rusya’da kısmi seferberlik
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Televizyondan halka seslenen Putin, Batı’nın amacının Rusya’yı yok etmek olduğunu gösterdiğini ve Ukrayna halkını “yem haline” getirmeye çalıştığını kaydetti.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’daki savaşın yaklaşık yedi aya ulaşması ve Moskova’nın savaş alanında zemin kaybetmesi nedeniyle Rusya’da kısmi seferberlik ilan etti.

Yetkililer, kısmi seferberlik için hazırlanan toplam yedek asker sayısının 300.000 olduğunu söyledi.

Putin, ayrıca Batı’yı, Rusya’nın topraklarını korumak için elindeki tüm araçları kullanacağının “blöf olmadığı” konusunda uyardı.

Rusya Devlet Başkanı Putin’in ulusa sesleniş konuşması, doğu ve güney Ukrayna’daki Rus kontrolündeki bölgelerin “Rusya’nın ayrılmaz parçaları olma” konusunda oylama yapma planlarını açıklamasından bir gün sonra geldi. 

Batı’yı “nükleer şantaj” yapmakla suçlayan Putin, “önde gelen NATO devletlerinin bazı üst düzey temsilcilerinin Rusya’ya karşı nükleer kitle imha silahları kullanma olasılığına ilişkin açıklamalarına” dikkat çekti.

Putin, “Rusya ile ilgili bu tür açıklamalara izin verenlere, ülkemizin de çeşitli imha yöntemlerine sahip olduğunu ve NATO ülkelerinden daha modern ve ayrı bileşenler için ve ülkemizin toprak bütünlüğünün tehdit altında olduğunu hatırlatmak isterim” dedi ve ekledi: “Rusya’yı ve halkımızı korumak için elimizdeki tüm imkanları kesinlikle kullanacağız. Bu bir blöf değil.” 

Sadece yedekler silah altın alınacak

Putin, bugün başlayacak olan kısmi seferberliğe ilişkin bir kararnameyi imzaladığını söyledi.

Putin, “Kısmi seferberlikten bahsediyoruz, yani sadece şu anda yedekte bulunan vatandaşlar zorunlu askerliğe tabi olacak. Hepsinden önemlisi, silahlı kuvvetlerde görev yapanların belirli bir askeri uzmanlığa ve ilgili deneyime sahip olacak” dedi.

Savaşın ilk aylarından beri yapılması beklenen referandumlar, Luhansk, Kherson ve kısmen Rus kontrolündeki Zaporizhzhia ve Donetsk bölgelerinde Cuma günü başlayacak.

Putin, kısmi seferberlik kararının “karşılaşılan tehditlere, yani anavatanın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü korumak, halkı ve kurtarılmış bölgelerdekilerin güvenliğini sağlamak için yeterli” olduğunu kaydetti.

Uluslararası toplumdan gelen ilk yorumlar, Kremlin destekli dört bölgenin ilhakına yönelik süreç ve Ukrayna’nın başarılarının ardından gelen kısmi seferberlik kararının savaşı tırmandırabileceği yönünde.

En az 10 karakter gerekli