DOLAR 28,9713 0.13%
EURO 31,2609 -0.05%
ALTIN 1.892,100,30
BITCOIN 1259436-0,92%
Şanlıurfa
12°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Şanlıurfalılar dikkat! İşte yeni kararlar

ABONE OL
13 Kasım 2020 19:59
Urfa Haberleri Şanlıurfalılar dikkat! İşte yeni kararlar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Koranavirüs (COVİD­19) salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda İl Hıfzıssıhha Kurulu birçok tedbir kararı alarak uygulamaya koydu.

Bu çerçevede; İçişleri Bakanlığının 08.09.2020 tarih ve 14533 sayılı Genelgeleri ile buna dayanılarak alınan 08.09.2020 tarih ve 175 sayılı İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Kararı gereğince Şanlıurfa genelinde (meskenler hariç olmak üzere) tüm alanlarda (kamuya açık alanlar, cadde, sokak, park, bahçe, piknik alanı, sahiller, toplu ulaşım araçları, işyerleri, fabrikalar vb.) vatandaşlara istisnasız maske takma zorunluluğu getirildi.

Alınan kararlar doğrultusunda vatandaşların kalabalık şekilde bulunduğu/bulunabileceği cadde, sokak, park ve bahçeler gibi yerlerde sigara içiyordum bahanesiyle bazı kişilerin maskelerini çıkardıkları, aşağıya indirdikleri, doğru şekilde kullanmadıkları görüldüğünden ve Koronavirüs’ün solunum yoluyla kolayca bulaşma ihtimalinin çok yüksek olması nedeniyle maske kullanımında sürekliliğin sağlanması son derece önem taşımaktadır. İfadelerine yer verildi.
Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin başkanlığında olağanüstü toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu aşağıda yazılı alanlarda sigara içme yasağı getirilmesini kararlaştırdı.

Alınan kararla; Balıklıgöl, Atatürk Bulvarı, Cengiz Topel Caddesi, Bahçelievler 2 ve 4. Sokakları, Novada Park, Rabia Meydanı, 18 Mart Caddesi, Toplama Merkezleri, Sarayönü Caddesi, Kapaklı Pasajı, Divanyolu Caddesi, Haşimiye Meydanı, Meşarkiye Caddesi, Demokrasi Caddesi, Arap Meydanı, Bağlarbaşı Caddesi, Süleymaniye Caddesi, Açıksu Caddesi, Emniyet Caddesi, Yunus Emre Caddesi, M. Akif Ersoy Caddesi, Cumhuriyet Caddesi, Eyyüp Peygamber Caddesi ve Makamı, Karaköprü 1. 35m. Yol Toplu taşıma araç durakları ve Pazar Yerlerinde sigara içmek yasaklandı.

Ayrıca 65 yaş ve üzeri hastaların oranında artış yaşanmaması için 65 yaş ve üzeri vatandaşların gün içerisinde 10:00 ile 16:00 saatleri arasında maske, mesafe ve temizlik kurallarına uymak şartıyla sokağa çıkabilmelerine, bu saatler dışında sokağa çıkmalarının kısıtlanmasına da karar verildi.

Kurallara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi gereğince idari para cezası verilecek.

En az 10 karakter gerekli