DOLAR 28,9208 0.08%
EURO 31,4850 -0.1%
ALTIN
BITCOIN 11376891,38%
Şanlıurfa
12°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Şarkıcı Shakira, İspanya’daki vergi kaçakçılığı davasında anlaşmaya vardı
  • NŞanlıurfa Haber
  • Genel
  • Şarkıcı Shakira, İspanya’daki vergi kaçakçılığı davasında anlaşmaya vardı

Şarkıcı Shakira, İspanya’daki vergi kaçakçılığı davasında anlaşmaya vardı

ABONE OL
20 Kasım 2023 22:33
Urfa Haberleri Şarkıcı Shakira, İspanya’daki vergi kaçakçılığı davasında anlaşmaya vardı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Pop müziği sanatçısı Shakira, Barselona’da görülen vergi dolandırıcılığı davasının ilk gününde İspanyol yetkililerle anlaşmaya vararak hapis cezası riskini ortadan kaldırdı.

Shakira, mahkeme başkanı José Manuel del Amo’ya savcılarla varılan anlaşmayı kabul ettiğini söyledi. Shakira, 2012-2014 yılları arasında İspanyol hükümetine 14,5 milyon avro (yaklaşık 15,8 milyon dolar) vergi ödememekle suçlandığı altı suçlamayı kabul ettiğini teyit etmek için “evet” cevabını verdi.

Anlaşma uyarınca Shakira üç yıl ertelenmiş hapis ve 7 milyon avro (7,6 milyon dolar) para cezası alacak.

Takip eden haftalarda 100’den fazla tanığın dinleneceği duruşma sadece sekiz dakika sonra iptal edildi.

Savcılar, Temmuz ayında, farklı müzik türlerinde İspanyolca ve İngilizce hitleriyle dünya çapında hayranlar kazanan şarkıcı için sekiz yıl iki ay hapis cezası ve 24 milyon avro (26 milyon dolar) para cezası isteyeceklerini açıklamışlardı.

Dava, şu anda 46 yaşında olan Shakira’nın o dönemde nerede yaşadığına dayanıyor. Barselona’daki savcılar, Kolombiyalı şarkıcının bu dönemin yarısından fazlasını İspanya’da geçirdiğini ve bu nedenle resmi ikametgahı hala Bahamalar’da olmasına rağmen dünya çapındaki geliri için bu ülkede vergi ödemesi gerektiğini iddia ettiler. Bahamalar’da vergi oranları İspanya’dakinden çok daha düşük.

Shakira’nın halkla ilişkiler firması, borçlu olduğu tüm vergileri ve 3 milyon avroluk (yaklaşık 3,2 milyon dolar) ek faizi ödediğini bildirdi.

Shakira, Temmuz 2022’de savcılar tarafından davasını çözmesi için kendisine teklif edilen bir anlaşmayı, İspanyol halkla ilişkiler firması Llorente y Cuenca aracılığıyla “masumiyetine inandığını ve konuyu hukukun ellerine bırakmayı seçtiğini” söyleyerek reddetti. Bu potansiyel anlaşmanın ayrıntıları kamuoyuna açıklanmadı.

Shakira’nın adı, aralarında Madonna ve U2’dan Bono gibi müzik dünyasının ünlü isimlerinin de bulunduğu çok sayıda yüksek profilli kişinin offshore vergi düzenlemelerini detaylandıran “Paradise Papers” sızıntılarında yer almıştı.

Shakira’nın hukuk ekibi, Kasım 2022’de yaptığı açıklamada, sözkonusu dönemde ülke içinde yılda 60 günden fazla zaman geçirmediğini, mali mukim olarak kabul edilmesi için yılın yarısını İspanya’da geçirmiş olması gerektiği yönünde savunma yapmıştı.

İspanyol savcılar aynı fikirde değildi ve soruşturma hakimi Marco Juberías, 2021 yılında, suçlamalarla ilgili üç yıllık bir soruşturmanın sonunda, davanın mahkemeye taşınması için “suç işlendiğine dair yeterli kanıt” bulunduğunu yazdı. Shakira, 2019 yılında Juberías tarafından sorgulandığında masum olduğunu savundu.

Geçen yıl davanın düşürülmesi için yaptığı temyiz başvurusunu kaybetti.

Savunma ekibine göre Shakira 2014 yılında, en büyük çocuğunun Barselona’daki okula kayıt yaptırdığı sırada, ailesiyle birlikte ülkede daha fazla zaman geçireceği için İspanya’da mali ikametgahını oluşturdu.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli