• SERVİS 3
  • Footer 2
SİLAHLI KAVGA DA 37 YILLIK HUSUMET

SİLAHLI KAVGA DA 37 YILLIK HUSUMET

ABONE OL
14 Ağustos 2022 13:59
Urfa Haberleri SİLAHLI KAVGA DA 37 YILLIK HUSUMET
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Şanlıurfa Valiliği önceki Muratoğlu ve Altun aileleri arasında yaşanan arazi kavgası nedeniyle bir basın açıklaması yayımladı.
Haliliye ilçesine bağlı Eğerkıran Mahallesinde Muratoğlu ve Altun aileleri arasında 37 yıldır süren arazi anlaşmazlığı nedeniyle çıkan 15 olayda 121 kişi hakkında adli işlem yapıldı. Gözaltına alınan 61 şahıstan 13’ü tutuklanarak cezaevine konuldu.
Şanlıurfa Valiliği önceki gün yaşanan kavganın ardından bir basın açıklaması yayımladı. Her iki aile arasında yaşanan olayların 37 yıllık bir husumet olduğunun belirtildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi.
‘’Haliliye ilçesi Eğerkıran Mahallesi’nde bulanan tarımsal arazilerin tamamına yakınının müşterek arazi olması (2.600 dönüm ve 18 tapu kaydı) sebebiyle MURATOĞLU ve ALTUN aileleri aralarında bu arazileri kullanmaya yönelik geçmiş yıllara dayanan bir husumet vardır.
1985 yılında soyadı PARMAKSIZ olan Şanlıurfa merkezinden bir aile ile Eğerkıran Mahallesi’ndeki diğer hak sahibi aileler (MURATOĞLU ve ALTUN aileleri) arasında düzenlenen Rızai Taksim ile arazil- erin paylaşımı yapılmıştır.
Bu anlaşmaya göre arazilerin kullanımı 2016 yılına kadar devam etmiştir. 2016 Eğerkıran Mahallesi’nde tapulaştırma çalışmasına başlanmıştır. Ancak aileler arasındaki husumet ve ailelerin itirazı ile çalışma tamamlanamamıştır.
Bu süreçte Eğerkıran Mahallesi’ndeki müşterek arazi kesiminde çok büyük pay sahibi olan PARMAK- SIZ ailesine ait yaklaşık (924) dönüm arazinin Rızai Taksim’de yeri belirtilmiş olmasına rağmen, aile tarafından köydeki husumetten dolayı ekilip biçilmediği zamanlarda MURATOĞLU ve ALTUN aileleri tarafından PARMAKSIZ ailesinin arazileri izinsiz bir şekilde ekilip biçilmiştir.
MURATOĞLU ve ALTUN ailelerinin PARMAKSIZ ailesine ait ekilip biçilmeyen arazilerini kullanma isteği aileler arasında husumeti arttırmış ve günümüze kadar getirmiştir.


Söz konusu PARMAKSIZ ailesine ait arazileri izinsiz kullanan MURATOĞLU ve ALTUN aileleri hakkında “Hakkı Olmayan Yere Tecavüz” suçundan adli işlemler yürütülmüş olmasına rağmen taraflar arasın- da devam eden husumet silahlı tehdit ve silahlı çatışma olarak devam etmektedir.
Meydana gelen olayların sona ermesi maksadıyla söz konusu ailelerle Valimizin talimatıyla Haliliye Kaymakamımız, Vali Yardımcılarımız ve Güvenlik Amirlerimiz ailelerimizle defaaten görüşmüş fakat aileler uzlaşı sağlamamışlardır.
Yaşanan bu süreçte toplam (15) asayiş olayı meydana gelmiştir. Yürütülen adli süreçte toplam (121) kişi hakkında adli işlem yapılmıştır. Gözaltına toplam (61) şahıs alınmıştır. (13) şahıs tutuklanmış, şüpheli hakkında adli kontrol işlemi uygulanmıştır’’ denildi.

En az 10 karakter gerekli