DOLAR 28,9201 -0.02%
EURO 31,7701 0.16%
ALTIN
BITCOIN 11013993,31%
Şanlıurfa

PARÇALI AZ BULUTLU

06:26

İMSAK'A KALAN SÜRE

Türkiye, Ekim ayında yaş meyve sebze ihracatını yüzde 31 artırdı

Türkiye, Ekim ayında yaş meyve sebze ihracatını yüzde 31 artırdı

ABONE OL
15 Kasım 2023 09:49
Urfa Haberleri Türkiye, Ekim ayında yaş meyve sebze ihracatını yüzde 31 artırdı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ferhat Gürüz, Türkiye’nin Ekim ayındaki yaş meyve ve sebze ihracatının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 31 artışla 314 milyon dolara ulaştığını söyledi.

Yaş meyve sebze sektörünün milli ekonomiye sağladığı net döviz girdisi, hasattan ihracata kadar  sbinlerce insana istihdam yaratması dolayısıyla stratejik önem taşıdığını anlatan Gürüz, lider Birlik olarak “Kaliteli Türk Malı” algısını daha da güçlendirmek ve pazar çeşitliliğini artırmak için çalıştıklarını dile getirdi.

Ekim başında Madrid’te düzenlenen Fruit Attraction Fuarı’na 16 firma ile milli katılım organizasyonunu başarıyla gerçekleştirdiklerini anlatan Gürüz, “Fruit Attraction, dünyanın en önemli meyve sebze fuarlarından biri olarak kabul ediliyor. Bu fuar, sadece İspanyolların değil, bütün dünyadan ithalatçıların ve satın almacıların buluşma noktası oluyor. Biz de Madrid’te kurulan bu büyük pazarda yeni ihracat bağlantıları için çalışmalar yaptık” dedi.

Türk yaş meyve ve sebze sektörünün Ekim ayında ihracat performansını ürün grupları ve ülkelere göre değerlendiren Gürüz, şunları kaydetti:

“Ekim ayında 448 bin ton ürünü uluslararası pazarlarda değerlendiren sektörümüz, en yüksek değerlere limon, mandalina ve domateste ulaştı. Bu dönemde yüzde 74 artışla 57,1 milyon dolarlık limon, yüzde 20 artışla 55,3 milyon dolarlık mandalina ve yüzde 43 artışla 40,7 milyon dolarlık domates ihraç ettik.

Söz konusu dönemde en fazla ihracat yaptığımız ülkeler listesinde Rusya, Irak ve Almanya ilk üç sırada yer aldı. Rusya’ya 61,2 milyon dolar, Irak’a 49,4 milyon dolar, Almanya’ya 26,5 milyon dolar ihracat gerçekleştirdik. Almanya, Romanya ve Polonya gibi Avrupa Birliği ülkelerine yönelik ihracat artışımız, ülkemizin yaş meyve sebze ürünlerinin kalitesini yükselttiğinin bir göstergesidir.

Ekim ayında ihracat hacminde en güçlü artışları sağladığımız ülkeler Irak, Kanada, ve Hindistan oldu. Irak pazarında yüzde 394 artış yakalayan sektörümüz, Kanada’ya yüzde 328 artışla 2,5 milyon dolar, Hindistan’a yüzde 136 artışla 7 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. Bu ülkeleri Yunanistan, Filistin ve Polonya takip etti.

Hindistan ve Kanada özelinde yaşanan ihracat artışlarını önemsiyoruz. Özellikle Kanada’ya yönelik ihracatımızda narenciye ürünleri satışının etkisi büyük oldu. Bu ürün grubunda Kanada pazarında ekim ayında yüzde 1.337 oranında artış sağladık. Birlik olarak konusu dönemde Hindistan pazarında yüzde 178, Kanada pazarında yüzde 421 ihracat artışı yakaladık. Suudi Arabistan pazarını geri kazanmak için de büyük gayret gösteriyoruz. Suudi Arabistan’a ekim ayında yüzde 66 artışla 7,8 milyon dolarlık ihracat değerine ulaşmamız umut vericidir.

2023 yılı Ocak-Ekim dönemi raporlarına baktığımızda Türkiye geneli yaş meyve sebze ihracatımız 2,6 milyar doları aştı. Bu performansın devam etmesi halinde 2021 yılındaki rekorumuzu da geçip son 10 yıl içindeki en yüksek ihracat değerine ulaşacağız.”

En az 10 karakter gerekli