DOLAR 27,2528 0.02%
EURO 28,8495 0.09%
ALTIN
BITCOIN 715792-0,11%
Şanlıurfa
31°

AÇIK

13:01

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Urfa Barosu’ndan cezaevi şartlarına tepki

Urfa Barosu’ndan cezaevi şartlarına tepki

ABONE OL
11 Ağustos 2023 23:14
Urfa Haberleri Urfa Barosu’ndan cezaevi şartlarına tepki
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Şanlıurfa Barosu, İHD ve ÖHD ile hasta tutuklulara ilişkin rapor hazırlayarak, bağımsız mekanizmaların oluşturulması ve insan onuruna uygun koşulların yaratılması çağrısında bulundu.

Şanlıurfa Barosu, İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) ile Şanlıurfa’da cezaevlerinde tutulan hasta tutuklulara dair hazırladığı raporu kamuoyu ile paylaştı.

Baronun hizmet binasında raporun açıklandığı basın açıklamasına, bazı siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri de katıldı.

Açıklamayı Şanlıurfa Barosu Başkanı
Av. Abdullah Öncel yaptı.

Şanlıurfa 1 ve 2 Nolu kapalı cezaevleri ile Siverek T Tipi Kapalı Cezaevinde tutulan tutuklulara ilişkin rapor hazırladıklarını belirten Öncel, cezaevlerinde kapasitenin üstünde tutuklu tutulduğunu ileri sürerek, “Bu nedenle yatak kapasitesi de yeterli olmadığı için bazı mahpusların yerde yattığı belirtilmektedir. Ceza infaz kurumlarında insan onuruna uygun koşullar yaratılmalı, koşullar iyileştirilmelidir” ifadesini kullandı.

“Urfa T1 ve T2 ceza infaz kurumlarında yaklaşık bin 400’er mahpus bulundurularak kapasitenin üstünde mahpus cezaevi koşullarında kalmaktadır” diyen Öncel, “Bu
nedenle yatak kapasitesi de yeterli olmadığı için bazı mahpusların yerde
yattığı belirtilmektedir.  Ceza infaz
kurumlarında insan onuruna uygun koşullar yaratılmalı koşullar
iyileştirilmelidir” dedi.

“AĞIR HASTA
MAHPUS SAYISI FAZLA”

Abdullah Öncel, Urfa 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevinde durumu ağır ve kronik hasta mahpusların sayısının 76 olduğu bilgisini vererek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Urfa 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevinde durumu ağır hasta mahpus sayısının en az 3 kişi olduğu, kronik hasta mahpusların sayısının ise 200’den fazla olduğu belirtilmiştir. Yetkililer tarafından belirtilen verilerden de anlaşılacağı
üzere cezaevlerinde sayıca fazla hasta mahpus olduğu ortadadır. 29 hasta mahpus ile yaptığımız görüşmeler neticesinde ise, kendileri ve belirttikleri yaklaşık 24’ünün ağır hasta olduğu tarafımızca tespit edilmiştir.”

Abdullah Öncel, “Bağımsız denetim mekanizmalarının oluşturulması için devlet yetkililerini ve Adli Tıp Kurumunu hukuk ve tıp etiğine uygun kararlar vermesi için derhal gerekli çalışmaları başlatmaya davet etmekteyiz. Ayrıca söz konusu kapalı ceza infaz kurumlarında ağır hasta mahpusların yaşadığı hak ihlallerine karşı Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesini (CPT), Sağlık Bakanlığı, Adalet Bakanlığını, TİHEK ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonunu göreve davet
ediyor, hazırladığımız raporu ilgili kurumlara göndereceğimizi kamuoyuna
bildiriyoruz” diye konuştu.

 


En az 10 karakter gerekli