• SERVİS 1
  • SERVİS 3
  • FİNANSİF
Vekil YILDIZ, 11 Nisan Tarihi Bir Zaferdir.

Vekil YILDIZ, 11 Nisan Tarihi Bir Zaferdir.

ABONE OL
11 Nisan 2021 11:17
Vekil YILDIZ, 11 Nisan Tarihi Bir Zaferdir.
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ak parti Şanlıurfa milletvekili ve MKYK üyesi İbrahim Halil Yıldız, Şanlıurfa’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Milletvekili İbrahim Halil Yıldız, Yayımladığı mesajında şunları ifade etti:  “İstiklal ümidimizi baharla birlikte yeşerten 11 Nisan 1920, tarihe kaydedilmiş ‘şanlı’ bir zaferdir. Haksızlık üstüne haksızlık olan işgallerle Batı; ‘medeniyet’ dediği tek dişi kalmış canavarıyla Hz. İbrahim’in nazargâhı olan Urfa’mıza girmiştir ancak Hz. Eyüb’ün sabrıyla yoğrulan bu topraklarda Şanlıurfalıların iman ve kararlılığı karşısında aciz kalmıştır.

Önce İngilizlerin, sonra Fransızların işgaliyle karşı karşıya kalan Urfalılar, İbrahim’in milleti olarak tarihe de kaydolunduğu üzere “Kurtuluş’a kadar mücadele edileceğine dair Kur’an-ı Kerim üzerine and içmiş” ve inananların üstün geleceği bir mücadelede hak ettikleri zafere nail olmuşlardır.

‘Allah ancak inananlarla beraberdir.’ İlahi Kelam’ına gönül bağlayan Urfalılar, Yaratıcı’nın dışında herhangi bir yardımcı beklemeden, sevgisi imandan sayılan vatan için canlarını feda etmişlerdir. Resmî askerî güçler gelmeden elde edilen bu zafer, Kuvayi Millîye ruhunun müstesna bir örneği olduğu kadar millî iradenin üstünde bir güç olamayacağının da bir kanıtıdır.

Millî irade; her türlü inanç ve dil farklılıklarının üstünde bir birlik ve beraberliği gerektirir. Çünkü dini, mezhebi, meşrebi, dili, görünüşü ne olursa olsun bütün farklılıkları bir zenginlik ve güzellik olarak göremeyen topluluklar bir millet olamaz. Nasıl aynı toprakta farklı renkte çiçekler açabiliyorsa, aynı topraklarda farklı kültürler de hayat bulabilir. Tarihinden gelen bir gönül mirasıyla bu mübarek topraklar, bütün farklılıklara kucak açmış, farklılıkları ‘millî birlik’ paydasında birleştirmiştir.

Kapısından içeri huzurla, selametle girilen şehirler istiyoruz. Misafirler başımızın üstünde; ancak istiklalimize kast edenler ayaklarımızın altındadır. Nitekim Urfa’nın işgalini başlarına konan bir talih kuşu olarak nitelendiren işgalcilerin bu talihleri, ‘Şanlı’ Urfalıların tarihe birlik ve vatanperverlik dersi verdikleri bu onurlu duruşu karşısında tersine dönmüş, bu kadim şehrin esareti asla kabul etmeyeceğini işgalciler, acı bir tecrübeyle öğrenmişlerdir.

1920’deki ‘şanlı’ zaferden 64 yıl sonra, 1984’te, Türkiye Büyük Millet Meclisinden ‘Şanlı’ unvanını, 2016 yılında da İstiklal Madalyasını alan şehrimiz, ‘Şanlıurfa’ ismiyle bu zaferin hatırasını hep taze tutmaktadır. İşgallere boyun eğmeyen Şanlıurfa, 15 Temmuz ihaneti karşısında da kenetlenmiş, demokrasi meydanlarına akın ederek darbe zihniyetini hezimete uğratmıştır. Çünkü Şanlıurfa’nın tarihinde 11 Nisan 1920 zaferi gibi, bir galibiyet vardır.

Dostluğumuzun, kardeşliğimizin, birlik ve beraberliğimizin daim olması temennisiyle 11 Nisan Kurtuluş Bayramını kutluyor, tüm Şanlıurfalı hemşehrilerimi en kalbi hislerle selamlıyorum.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.