DOLAR 28,9919 0.23%
EURO 31,2252 -0.16%
ALTIN 1.866,38-1,07
BITCOIN 12780332,15%
Şanlıurfa

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

”Yetki bakanlığa geçti”

”Yetki bakanlığa geçti”

İBB Başkanı Akgün: ''(Özel çevre koruma bölgesi ilanıyla) Adalar’daki imar planı yapma, onaylama ve ilgili diğer uygulamaları yürütme yetkisi bakanlığa geçti.'' (Foto: Adalar Belediyesi)

ABONE OL
6 Kasım 2021 20:41
Urfa Haberleri ”Yetki bakanlığa geçti”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İBB İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Gürkan Akgün: ”Adalar’da, İBB ve ilçe belediyesi (imar planıyla ilgili) bütün yetkisini kaybetti”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Gürkan Akgün, ”Marmara Denizi ve Adalar Özel Çevre Koruma Bölgesi” kararıyla ”Adalar’daki imar planı yapma, onaylama ve ilgili diğer uygulamaları yürütme yetkisi bakanlığa geçtiğini” belirtti. 

Akgün, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Marmara Denizi ve Adalar ”Özel Çevre Koruma Bölgesi” ilan edilmesine ilişkin karar kapsamındaki yetkilendirmeleri eleştirdi. 

Gürkan Akgün’ün paylaşımları şöyle:

”Adalar’ın yıllardır bir imar planı bulunmuyor. Göreve geldikten itibaren hızla çalışmaları başlatıp, Türkiye’de ilk kez yürütülen katılımcı bir süreçle Adalar’ın Nazım İmar Planlarını hazırlayıp Haziran 2021’de İBB Meclisi’ne sunduk.  

Yine Türkiye’de ilk kez, Adalar’ın geleceğini ortak akılla belirleyen, vizyon ve politikaları ortaya koyan bütüncül, yenilikçi, katılımcı ve korumacı bir yaklaşımla ‘Adalar Strateji Belgesi’ni hazırladık, kamuoyuna ve Meclis’e sunduk.

Tüm bunlara ilişkin hızla karar alınıp, Adalar’ı korumak adına sürecin devam etmesini beklerken, bugünkü karar ile birlikte Adalar’daki imar planı yapma, onaylama ve ilgili diğer uygulamaları yürütme yetkisi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na geçmiş oldu.

Adalar’ın tamamı sit alanı. Doğal Sit ve Kıyı Alanlarında plan onama yetkisi de zaten Bakanlığa ait.  Peki bu kararla ne değişti? Şimdiye kadar planlar İBB tarafından yapılıp, Meclis kararı ile Bakanlığa gidiyordu. Artık, İBB ve ilçe belediyesi bütün yetkisini kaybetti!

Marmara Denizi’nin korunması son derece hayati! Ama Marmara Denizi’ni kirleten Adalar değil. İmar planlarının yetkisini alarak da bu gidişata önlem almak hiç mümkün değil. Kurumlar arası eşgüdüm, strateji planı, bütünleşik kıyı yönetimi gerekli. Ve bunları yapmaya engel de yok!

Son bir not: 2013 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Yassıada ve Sivriada’nın planları yapıldı. 2015’te Kongre ve Turizm Merkezi olarak inşaatları başladı.” “Özel Çevre Koruma Bölgesi” kararı

Resmi Gazete’de dün yayımlanan kararla Marmara Denizi ve Adalar ”Özel Çevre Koruma Bölgesi” ilan edilmişti. 

Marmara Denizi kıyı kenar çizgisi esas alınarak hazırlanan sınırları kapsayan alanla ilgili karara göre, İstanbul’un Adalar ilçesi (Prens Adaları) ile Balıkesir’in Erdek ve Marmara ilçeleri sınırlarındaki her ölçekteki plan, plan kararları ve projeler Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığınca yapılacak değerlendirme sonuçlanıncaya kadar herhangi uygulamaya konulamayacak. 

İlan edilen ”özel çevre koruma bölgesinde” çevrenin araştırılması, korunması ve izlenmesine yönelik usul ve esaslar ile bunlara ilişkin planlar Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nca hazırlanıp, onaylanacak. Bölgedeki faaliyetler, önlemlerin alınması, kontrolü ve takibindeki yetki de bakanlığa ait olacak.

Kararın yayımı tarihinden önceki onaylı planlar veya mevzuata uygun ruhsatlandırılmış ve inşaatı su basman seviyesinde tamamlanmış yapıların inşaatına devam edilecek. Bölgedeki her türlü atık su deşarjları, debisine bakılmaksızın deşarj standartları sağlanarak yapılacak.

En az 10 karakter gerekli