DOLAR 30,9672 0.17%
EURO 33,4486 -0.01%
ALTIN 2.016,940,26
BITCOIN 15988010,01%
Şanlıurfa

HAFİF YAĞMUR

16:20

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Okunası oyunlar

Okunası oyunlar

İzmir'de kurulan ''Bi Dünya Tiyatro''nun eğitimli kalemleri tarafından hazırlanan yayınların ilk serisi olan Çocuk ve Gençlik Oyunları  okuyucuyla buluşuyor. (Görsel: Bi Dünya Tiyatro)

ABONE OL
6 Eylül 2021 12:25
Urfa Haberleri Okunası oyunlar
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Bi Dünya Tiyatro’dan okunası oyunlar

Bi Dünya Tiyatro, çocuk ve gençlik oyunlarını okurlarıyla buluşturuyor. 

Geçen yıl İzmir Karşıyaka’da kurulan Bi Dünya Tiyatro Sahne ve Görsel Sanatlar Topluluğu Derneği, tiyatro-sanat faaliyetleriyle toplumun kültürel gelişimine katkı saymak, sanatsal faaliyetlerin etkinleştirilmesi ve geliştirilmesini sağlamak ve konuyla ilgili yurt içi ve dışında çalışmalar yapan kişi ve kuruluşlarla ortak çalışmalar yürütmeyi amaçlıyor. 

Pandeminin ilk günlerinde  sanat etkinliklerinin durma noktasına geldiği bir dönemde, profesyonel tiyatrocuların oluşturduğu ve sanata yatırım yaparak dikkatleri çeken Bi Dünya Tiyatro, “eğitimde tiyatro”  konusuna  dikkati çekiyor.

Bi Dünya Tiyatro Sahne ve Görsel Sanatlar Topluluğu’nun eğitimli kalemleri tarafından hazırlanan  yayınların ilk serisi olan Çocuk ve Gençlik Oyunları  okuyucuyla buluşuyor. On oyun kitabından oluşan ilk seri,  dramatik yazarlık eğitimi almış üye yazarlarının kaleme aldığı, birbirinden farklı temaların işlendiği oyunlardan oluşuyor. 

Bi Dünya Tiyatro Yayınları ile İstanbul Efe Akademi Yayınları işbirliği içinde basımı tamamlanan Çocuk ve Gençlik Oyunları serisiyle,  nitelikli oyun metinlerini örgün eğitim alan öğrencilere, eğitmenlere, tiyatro topluluklarına ulaştırabilmek amaçlanıyor. 

Oyunlarla farkındalık bilincinin geliştirilmesi, iyi kurgulanmış ve pedagojik alt yapısı sağlam olan çocuk oyunu metinlerinin eksikliğinin giderilmesi amaçlanıyor. Oyunlar ayrıca eğitimcilerin ihtiyaç duyduğu sahne performansları için bir kaynak oluşturuluyor.  Estetik anlatım diliyle, bilgiyi akılda kalıcı kılmayı ve öğrenme sürecini hızlandırmayı hedefliyor.  

Tiyatro sadece izlemek için değil 

Bi Dünya Tiyatro’nun Dernek Kurucu Başkanı Deniz Turhan Hotiç, “Oyun okumak, kitap okuma alışkanlığı olanlar için keyif ise alışkanlığı olmayanlar için çok daha büyük bir keyif olacaktır” diyerek tiyatronun işlevleri açısından oyun okumanın da önemli katkı sağlayacağını ifade ediyor. 

Hotiç, “Kitap okumak, ülkemizde roman ve öykü okumak ile sınırlı gibi algılanıyor. Oysa uygar toplumlarda eğitim sürecinden başlayan bir oyun okuma alışkanlığı vardır. Yoldan geçen birinin Shakespeare’den bir alıntı yapıyor olması şaşılacak bir durum değilken, ülkemizde Turgut Özakman, Aziz Nesin gibi nice ustanın aslında çok iyi birer oyun yazarı olduğunu bilmiyor olmak hatta oyun olduğu için oynanmasına denk gelinmediğinden esere ulaşmak akla gelmiyor”  diyor. 

Eğitimli ve donanımlı yeni kalemler

Bi Dünya Tiyatro yazarları arasında ödüllü pek çok oyun yazarı ismi yer alıyor. 

İnci Kalkan, Heval Çamlıbel Bayman, Melih Öztürk, Nur Banu Öztürel ve Deniz Turhan Hotiç bu ilk seriyi oluşturan yazarlar arasında yer alıyor. Üç seri olarak hazırlanan kitaplar ise Yetişkin Oyunları Serisi ve Edebiyat – Araştırmalar Serisi başlıkları altında yayınlanacak. Bu çalışmalarda,  Güzin Yamaner, Yunus Emre Bozdoğan, Bilgetay Kaya, Buket Başaran Akkaya, Cenk Oral, Selvinaz Aydoğan Çetiner, Can Çelebi, Deniz Yıldırım Akova ve Burcu Başaran Yanger gibi pek çok isim de katkıda bulunuyor.

”Reji Defteri” tutmak

 Bi Dünya Tiyatro, ilk seri oyun kitaplarının içine Reji Notları tutulması için eklediği tablo, dünyada bir ilk olma özelliğini taşıyor. 

Hotiç, “Kitapların Giriş bölümünde yer alan bilgiler ışığında, oyunları sahnelemek isteyenlerin tutacakları notlar bize ulaştırıldığında, kendilerine, oyunun Reji Defteri’ni örnek teşkil etmesi açısından hazırlayıp hediye etmekten mutluluk duyacağız. Emek veri olarak kayıtlanmalıdır ki gelecek kuşaklar geçmişin bir kaynağı olarak tiyatro oyunlarından da yararlanabilmeye devam etsin” dedi.

Nur Banu Öztürel de tiyatronun gücüyle tarihsel bir aktarımın için “Geçmişini, köklerini doğru anladıkça varoluşunu sağlam temeller üzerine oturtabilen insan, tarihi, objektif bir bakış açısıyla yorumlayıp bugünkü aklıyla sağduyulu sonuçlar çıkardığında, yaşadığı coğrafyayı kendisi için kader olmaktan çıkarabilir. Aynı yanılgıların içine girerek yeniden bedel ödediği döngüden kurtulabilir ve geleceğini sağlam temeller üzerinde yükseltebilir” dedi

Çağın ilacı Tiyatro

Melih Öztürk de teknoloji çağının çocuklarda sosyal iletişim eksikliğine dikkat çekerek, sorunların çözümü için tiyatroyu adres gösteriyor.  Öztürk, “Ne yazık ki teknoloji çağı olumlu yönlerine rağmen çocuklardaki sosyal iletişimde eksiklikler olmasına yol açtı. Çocuklar artık sokakta oyun oynamıyor. Kitap okumuyor. Tiyatro oyunu okuyan neredeyse yok. Amacımız da işte bu: Oyun Oynamak. Ama bilgisayarda, telefonda değil. Sokakta, bahçede, parkta Tiyatro izlemek ve oyun okumak… Çocukların ve gençlerin  ihtiyacı olan çok şey burada var” diyor. 

İnci Kalkan  ise tiyatroyla daha iyi bir gelecek özlemini duyuruyor. “Çocuklarımıza bırakacağımız dünyanın savaşlardan, kavgadan, ötekileştirmeden uzak bir dünya olması gerekmektedir. O nedenle masal okumak, oyun kurmak, oyun okumak, oyun oynamak şarttır. Oyunun eğitimin bir parçası olması ve çocuğun fark etmeden (ezberlemeden) öğrenmesi amaç olmalıdır. Böylece barışçıl, mutlu ve bilgili insan yetişir. Yaşasın tiyatro, yaşasın oyun..” diyor. 

Yazar, oyuncu, tasarımcı ve farklı alanlardaki sanatçı üyeden oluşan Dernek, ayrıca ihtiyaç duyulması halinde tiyatro topluluklarına talep edilen çerçevede profesyonel sanatçılar tarafından t atölye desteği verecek.

Bi Dünya Tiyatro Çocuk ve Gençlik Serisi’nin İlk On Oyunu; Deniz Turhan Hotiç’in ”Ya Muçi – Yoki Ya Hamak ”,”Bugünkü Dersimiz ”, ”Dışlama Beni ” ve  ”Ye Beni Yeşil Yeşil”, İnci Kalkan’ın ”Neşeli Taşlar” ,  Nur Banu Öztürel’in ”İstiklal Anıtı”,  Melih Öztürk’ün ”Değirmendeki Hazine” ve ”Arılar Nereye Gitti”, Heval Çamlıbel’in ”Sabun Krallığı” ve ”Palko ve Atı ” olarak belirlendi. 

En az 10 karakter gerekli