DOLAR 32,4132 0.17%
EURO 34,5836 0.43%
ALTIN 2.446,290,33
BITCOIN 21638663,75%
Şanlıurfa
17°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Yenilenen Suruç “Yenilenmeli”

Yenilenen Suruç “Yenilenmeli”

ABONE OL
28 Nisan 2021 08:09
Urfa Haberleri Yenilenen Suruç “Yenilenmeli”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bilgisayarların gelişimi ile Yapay zekâ, bulut sistemi, merkeziyetsiz dijital paralar, artırılmış gerçekçilik, Nano teknolojisi, drone teknolojisi, giyilebilir teknoloji ve benzeri birçok teknoloji son 10 yılda keşfedildi.

Belki de Pandemi süreci dünyanın gelişimi sürecinde tasarlanmış bir süreçtir, insanlık 10 yıl gibi bir zaman diliminde bu kadar yol alırken insanlığın kalbi olan küçük yerleşim yerleri de tabi ki kendini geliştirmeli, insanlar insanlığa sunulan ilerleme merdivenlerinden yükselmelidir.

Gelişimleri takip eden yerel yöneticiler ancak yönettiği şehri insanlığın olması gereken noktaya ulaştırabilirler. Bu anlamda yerel yöneticiler bir trenin makinisti görevini yürütürler.

Suruç özeline indiğimizde gelişmeye aday olan bu sınır şehrinde son zamanlarda bir takım değişikliklerin olduğu su götürmez gerçektir. Arzu edilen değişim evlerin içinde his edildiği sürece değişimler yerini bulabilir.

İlçede ihtiyaç duyulan değişim ancak ve ancak değişime açık, çağın getirdiklerini iyi okuyabilecek değişimden yana bir yönetici ve ilçenin her alanında yetki sahibi insanların senkronize çalışmasıyla olur.

Son 10 yılda insanlığın kaderini etkileyen bu kadar değişim olurken bu değişimleri koltuğunda “eskiden ne iyiydi” sohbetleri yaparak izleyen yerel yöneticiler yukarı da bahsini ettiğim makinistin işini kolaylaştırmak bir yana süreci geciktirir yâda sürecin ilerlemesinin önünde birer büyük engel olurlar.

 

İlçe konumunda ki küçük yerleşimleri başkanlar ve kaymakamlar mimari yapı olarak elbette kendi becerileri ile değiştirebilirler. Gelişimi arzu eden bunu nasıl yapacağı hakkında fikri olan belediye başkanı yâda kaymakamlar tek başına bunu yapamazlar. İlçenin gerçek anlamda ilerlemesi için ilçenin her noktasında söz sahibi olan yetkililerin-memurların da bu üst düzey yetkililer kadar çağı takip etmesi ve bir şehrin gelişmesini 10-20 yıl boyunca işgal ettikleri koltuktan daha çok sevip her aşamada gelişime gönüllü olmaları gerekir.

 

Tabi ki burada tabela derneklerinden bahsetmiyorum, 10-20 yıldır bir derneğin koltuğunda kurulan biri, zaten bir tabela derneğinin yöneticidir.  Bu koltukların yenilenmesine pek de ihtiyaç yoktur. Hatta tabela kirliliği yaptığı için kapanmaları gerekir.

Büyük bir ama var, ulus düzeyinde aksiyon gösteren derneklerin yerelde koltuğuna oturanlar, koltuktan kalkmak istemeyenler, kendi koltuklarını yenilememek adına derneğin yerelde yenilenmemesi ve yerelde derneğin pasifleşmesine neden olurlar, derneği tabela derneğine çevirerek kendisine sağlanan koltuğu halkının değil ancak kendi çıkarına kullanarak halkına ve yöneticisi olduğu derneğe vicdansızlık yapmış olurlar.

Demem o ki, eğer Suruç’un değişmesine dair bir arzu varsa, Suruç’un değişebilmesi için değişimden habersiz olanların değişimden ilk faydalandırılması gerekir.

En az 10 karakter gerekli