DOLAR 32,2758 0.11%
EURO 34,9745 0.17%
ALTIN 2.425,610,18
BITCOIN 2182055-1,03%
Şanlıurfa
29°

AÇIK

03:39

İMSAK'A KALAN SÜRE

Alay Konusu Olduk

Alay Konusu Olduk

Şanlıurfa’nın yıllardır temeli atılan veya atıldığı sanılan şehir hastanesini biraz haber biraz da yorum dilinde kaleme alayım dedim.

ABONE OL
25 Şubat 2021 12:01
Urfa Haberleri Alay Konusu Olduk
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Değerli okuyucular;

Şanlıurfa’nın yıllardır temeli atılan veya atıldığı sanılan şehir hastanesini biraz haber biraz da yorum dilinde kaleme alayım dedim. Çünkü bu konu Şanlıurfa’nın önemli sorunu halinden çok alay konusu olmaya kadar geldi. Belki birileri kızacak, darılacak ama gerçek budur. Gerçeklerden kaçarak zaten bu duruma gelindi.

Neden hastane diyeceksiniz belki?

Biraz da aldatılmışlıktan…

Cumhurbaşkanı, Bakanı, Milletvekili, idarecisi söz verdi ama bir türlü temeli atılmadı. Bu da insanları gerdi ve bazen de alay konusu oldu.

Şanlıurfa’da yıllardır temeli atılan fakat bir türlü atılamayan şehir hastanesi artık insanlar arasında geyik konusu hemen hemen 2015 yılından beri devam ediyor. Kim ne zaman Şanlıurfa ile ilgili şehir hastanesi ismi duysa başlıyor geyik yapmaya ve ötesinde hakaret etmeye kimileri de “Bırakın artık aklımızla alay etmeyin” siteminde bulunuyor.

BAKAN FAHRETTİN KOCA TOPLANTI DÜZENLEDİ

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, geçtiğimiz günlerde Diyarbakır’da gerçekleştirilen Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa, Batman, Siirt ve Şırnak ilinin ele alındığı Bölge Değerlendirme Toplantısı düzenledi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yaptığı toplantı ile Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa, Batman, Siirt ve Şırnak’a yönelik önemli açıklamalarda bulundu. Şanlıurfa İl Sağlık Müdürü Emre Erkuş’un yanı sıra birçok müdür, başhekim ve saha koordinatörlerinin katılımıyla düzenlenen toplantıda Güneydoğu’da 6 kentte inşa edilecek hastanelerin detaylarını aktaran Koca, Şanlıurfa Şehir Hastanesi’nin inşaatına en kısa sürede başlayacaklarını duyurdu.

Bakan Koca’nın açıklaması sonrası sosyal medyadan paylaşım yapan İl Sağlık Müdürü Emre Erkuş ise 2023 öncesi şehir hastanesinin hizmete açılacağını duyurdu. Bu açıklamasından sonra şehir hastanesinin yapıldığı alana giden Erkuş, çalışmaları inceledi.

Erkuş, inşaat alanında yaklaşık 1 aydır devam eden sondaj ve zemin etüdünde bugün 41’inci ve sonuncu sondajın da yapılması ile işlemin biteceğini belirtti.

HABERİ KULLANANLAR BİN PİŞMAN OLDU

Sağlık Müdürü’nün haberini gerek gazete sayfalarında ve gerekse dijital gazete veya medyada haber yapanlar bin pişman oldu. Haberin altına onlarca eleştiri ve yorumlar yapıldı. “Bunlar bizim aklımızla alay ediyor” gibi onlarca yorumlar gazetelerin alt köşelerindeki yerini aldı. Tabi ki burada burada Sağlık Müdürünün yapacağı bir konu yok. O da kendisine söyleneni yapıyo.

5 YIL ÖNCE TEMELİ ATILMIŞTI

Söz konusu projenin temeli 7 Haziran 2015 seçimlerinden önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Şanlıurfa’ya gelişi sırasında temeli atılmıştı. Ne olduysa o tarihten sonra oldu. O tarihten sonra yapılan her seçim öncesinde Urfa Şehir Hastanesi vaat olarak gündeme getirildi ancak somut adım bir türlü atılmadı.

İşi alan firmanın tahsis edilen alanın yetersizliğini gerekçe göstererek inşaata başlamadığı kulaktan kulağa söylendi. Büyükşehir Belediye Meclisi kararıyla Şehir Hastanesi proje alanına 33.289 metrekare alan daha ilave edildi. Şehir Hastanesi projesinden umudunu kesen Urfalılar, kentte bulunan mevcut Hastanelerin eksiklerinin giderilmesini istiyor. Şehitlikteki eski Hastane binalarının yıkılarak arsasına 100 Yataklı Hastane yapılacağı Vali Abdullah Erin tarafından açıklanmıştı. Bu projenin de bir an önce hayata geçirilmesi isteniyor.

ŞEHİR HASTANESİ YILAN HİKAYESİNE DÖNDÜ

Şehir hastanesinin adı var ancak kendisini gören kimse olmadı. Muhalefetin bile bugüne kadar gündeme almadığı hastane artık onların da gündeminden düşmüyor. Şanlıurfa’da şehir hastanesi meselesinin yılan hikayesine döndüğünü anlatan CHP Milletvekili Mahmut Tanal, “13 Kasım 2014 yılında sözleşmesi imzalanmıştı. 2015’te Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından temeli atıldı, 1700 yataklı hastanenin. Erdoğan, 31 Mart 2019 seçimleri öncesi Şanlıurfa mitinginde, şehir hastanesinin inşaatının devam ettiğini söyledi. Ancak şu ana kadar şehir hastanesinin yapımına ilişkin bir arpa boyu yol alınmış değil. Şehir hastanesinin yapılması planlanan araziye tek bir çivi bile çakılmamış. Ortada temel falan yok. Arazide taş yığınları var” diye konuştu.

AĞZINLA KUŞ TUTSAN KİMSE İNANMIYOR

Bir söz vardır. Allah kimseyi birilerin diline düşürmesin. Şehir hastanesi Şanlıurfa’da iktidar partisini çok yıprattı. Bazen kabahatin ildeki yöneticilerde olduğu söyleniyor. Çünkü Cumhurbaşkanına birkaç kez temel attırdılar. Bu da kentte yöneticileri olan inancı tamamen yok etti. Toplumda bir yerde üç kişi bir araya geldi mi Şehir Hastanesi konuşuluyor. Konuşuldu mu başlıyor geyikler. Şanlıurfa’da sağlık konusunda deyim yerindeyse “Ağzınla kuş tutsan artık kimse sana inanmaz” sözü hakim.

Artık bu saatten sonra inanmak da inandırmak da gerek iktidarın ve gerekse işin üstelenecek olan yöneticilerin elinde. Bir an önce temeli atın da alay konusu olmaktan çıksın bu Şehir Hastanesi.

En az 10 karakter gerekli