DOLAR 32,2726 0.14%
EURO 34,9438 0.23%
ALTIN 2.423,920,11
BITCOIN 2182561-1,13%
Şanlıurfa
29°

AÇIK

13:07

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Hedef: Büyük Avrasya Ortaklığı

Hedef: Büyük Avrasya Ortaklığı

Putin, bölge ülkeleri arasında gelişen işbirliğinin ''Büyük Avrasya Ortaklığı’nın kurulması fikrini hayata geçirmek için iyi bir temel oluşturduğunu” söyledi. 

ABONE OL
22 Mayıs 2021 14:49
Urfa Haberleri Hedef: Büyük Avrasya Ortaklığı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rusya Devlet Başkanı Putin, bölge ülkeleri arasında gelişen işbirliğinin ”Büyük Avrasya Ortaklığı’nın kurulması fikrini hayata geçirmek için iyi bir temel oluşturduğunu” söyledi. 

Avrasya Ekonomik Birliği’nin (AEB) liderler toplantısı çevrimiçi bağlantı yöntemiyle yapıldı. 

Toplantıya Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kazakistan Kasım Cömert Tokayev, Kırgızistan Devlet Başkanı Sadır Caparov, Belarus Devlet Başkanı Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, AEB Yüksek Konseyi Onursal Başkanı Nursultan Nazarbayev ve Ermenistan Başbakan vekili Nikol Paşinyan katıldı. 

Toplantıda Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev ve Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel de konuk olarak yer aldı. 

Putin, toplantıda yaptığı konuşmada, AEB üyesi ülkeler ile Vietnam, Sırbistan, İran ve Singapur arasında serbest ticaret anlaşması imzalanarak işbirliği yönünde önemli adım atıldığını söyledi. 

Rusya Devlet Başkanı Putin, “İsrail ile benzer anlaşma için görüşmeleri yoğunlaştırmanın önemli olduğunu düşünüyoruz. Aleksandr Grigoryeviç (Lukaşenko) Mısır’ı önerdi. Bu öneriyi de destekliyoruz. Bir an önce büyük Hindistan ile müzakere süreci başlatmalı. Başka bir büyük ülke olan Endonezya ve komşumuz Moğolistan ile serbest ticaret anlaşmasını yapmanın yararlarını da değerlendirmeliyiz” diye konuştu.

”Büyük Avrasya Ortaklığı”

AEB içinde yer alan ülkelerin entegrasyon süreçleri ile Çin’in uyguladığı ”Bir Kuşak, Bir Yol” girişimiyle birleşme olasılığına değinen Putin, şöyle konuştu:

“Meslektaşlara katılıyorum, AEB ve Çin arasındaki ticari ve ekonomik işbirliği anlaşmasının imzalanması bu yönde atılan bir adım oldu. Elbette devam etmeliyiz. Bu anlaşma artık tutarlı bir şekilde uygulanıyor. Böylelikle güvenlik, ekonomik ve insani alanlarda Büyük Avrasya Ortaklığı’nın kurulması fikrini hayata geçirmek için iyi bir temel oluşturuluyor”.

AEB içindeki işbirliğinin gelişmesinde genel olarak memnun olduklarını belirten Putin, “Önemli olan bu işbirliğinin, ülkelerimizin vatandaşlarının hissettiği gerçek ekonomik yararlar sağlaması” dedi. AEB üyesi ülkeler arasındaki ticaret hacminde önemli artış olduğunu anlata Putin, “Bunun AEB’nin doğru yönde ilerlediğinin bir göstergesi olduğunu, çabaların sonuç verdiğini’ söyledi. 

”Saygıya dayalı entegrasyon” 

 Birlik içinde gelişen bütünleşme sürecinin birçok ülkenin dikkatini de çektiğini anlatan Putin, şunları kaydetti: 

“AEB’nin dış ilişkileri tutarlı ve başarılı bir şekilde genişliyor, çeşitleniyor. Ülkeler, entegrasyon kurumları ve uluslararası örgütler ile esnek işbirliği sistemi geliştirildi. Başarılı bir şekilde uygulanıyor. Bu sistem, farklı yönlerde ve seviyelerdeki ortaklarla ticari ve ekonomik ilişkileri sürdürmemize ve geliştirmemize izin veriyor. Bununla birlikte bu ortakların, karşılıklı yarar ve saygıya dayalı entegrasyon işbirliğini oluşturmaya ne kadar hazır olduğu dikkate alınmalı.” 

Putin, üye ülkelere arasında ”mal mübadelesinin önündeki gereksiz engel ve kısıtlamaların kaldırılmasının önemli olduğunu” da belirterek, ”Bu alandaki çalışma tutarlı ve amaçlarına uygun olarak hayata geçiriliyor. AEB ülkeleri arasındaki ticaret hacmi, pandeminin yarattığı zorluklara rağmen 2021’in ilk çeyreğinde yüzde 17 büyüdü” dedi.

 

En az 10 karakter gerekli