DOLAR 33,0080 0.6%
EURO 35,8645 0.72%
ALTIN 2.511,94-0,67
BITCOIN 2122177-2,14%
Şanlıurfa
33°

AÇIK

13:16

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

İSOT ACI OLDUĞU KADAR CEPTE YAKIYOR!

İSOT ACI OLDUĞU KADAR CEPTE YAKIYOR!

ABONE OL
17 Mart 2022 10:07
Urfa Haberleri İSOT ACI OLDUĞU KADAR CEPTE YAKIYOR!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Son dönemlerde artan enflasyon ile beraber fiyatlar da artış gösterdi. Günlük tüketim ihtiyaçları cep yakıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından bazı tüketim ürünlerinde KDV oranının %1’e indirildiği açıklanmasına rağmen hayat pahalılığı yerinde durmuyor.
Buna mukabil Şanlıurfa’nın zengin mutfak kültürü de zamlardan nasibini aldı.

 

Şanlıurfalıların yemeklerinde sabah, öğlen ve akşam tükettiği İsot (biber) acılığından dolayı tat olarak yaktığı gibi fiyatı da cep yakıyor.
Enflasyon yükselirken aynı zamanda temel gıda maddelerinin fiyatı da yükseliyor. KDV oranı düşürülmesine rağmen fiyatlarda oynama yükseliş trendinde.

Semt pazarlarında günden güne meyve ve sebzenin fiyatı değişiklik gösteriyor göstermesine ama halen fiyatlar tüketicinin beklentisinden uzak zirve noktasında seyrediyor.

Marketlerde satılan temel gıda maddelerinde (yağ, pirinç, nohut ve mercimek) fiyatlar farklılık gösteriyor. Hükümet marketlerde fiyat denetimlerini sıklaştırdı ama değişen bir şey yok fiyatlar halen zirveye koşuyor.
Ramazan ayına sayılı günler kala Metropol kentlerde ramazan pidesinin fiyatları açıklanırken Büyükşehir Şanlıurfa’da da ekmek fiyatları diğer temel gıda ürünleri gibi enflasyondan nasibini aldı.

Yurt genelinde denetimler sıklaştırılsa da KDV oranlarında indirim yapılsa da fiyatlarda değişen birşey olmuyor, adeta bir yerden düğmeye basılmışçasına temel gıda, sebze ve meyve fiyatları yükseliyor.
Akaryakıt fiyatlarından yükseliş trendi araç kullanıcıları başta olmak üzere tüm alanda etkisini gösteriyor.

Elektrik ve doğalgaz fiyatları vatandaşın cebini yaktığı gibi isyan noktasına getirdi. Vatandaşlar elektrik faturasının düşük gelmesi için adeta binbir dereden su getiriyor.

Hükümetin aldığı önlemlere rağmen akaryakıt, doğalgaz, gıda ve temel ihtiyaç ürünleri fiyatları aşağı seyir yerine zirveye koşuyor.

Şanlıurfalıların vazgeçilmezlerinden olan İsotun (biber) fiyatı 25 – 35 TL arasında değişiyor. Şanlıurfalı bile İsot yemeye hasret durumu gelmek üzere, birilerinin bu duruma dur demesinin vaktidir.

Siyasiler birbirini eleştirirken artan enflasyona dur diyecek çözüm yok. Hükümet KDV oranında indirim yapsa da fiyatların rengi değişmiyor ZİRVEYE KOŞUYOR!

En az 10 karakter gerekli