DOLAR 32,5069 0.01%
EURO 34,6043 -0.26%
ALTIN 2.448,08-2,04
BITCOIN 21540702,15%
Şanlıurfa
21°

AÇIK

19:56

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Belçika’da bir soruşturma: Yolsuzluk yok, avukat tavsiyesine disiplin işlemi

Belçika’da bir soruşturma: Yolsuzluk yok, avukat tavsiyesine disiplin işlemi

ABONE OL
28 Mart 2024 17:27
Urfa Haberleri Belçika’da bir soruşturma: Yolsuzluk yok, avukat tavsiyesine disiplin işlemi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Belçika’da, gizli kamera kayıtlarının da yapıldığı sağlıkta su suiistimal iddialarında yolsuzluk bulunamadı, ancak avukat tavsiye eden kamu görevlisi hakkında disiplin soruşturması açılacak.

Covid dönemi ihale sözleşmelerine ilişkin denetim, Frank Vandenbroucke’un sağlık bakanlığında yaygın bir suiistimal olduğuna dair herhangi bir kanıt bulamadı.

Belçikalı bir sağlık yetkilisi, ülkenin sağlık bakanlığına yönelik bir soruşturmanın ardından, Covid dönemine ait bir ihale sözleşmesiyle bağlantılı olarak “şüpheli dürüstlük ihlallerinden” sorumlu bulundu.

Ön soruşturma, tıbbi lojistik şirketi Medista tarafından bir dağıtım sözleşmesinin adil bir şekilde verilip verilmediğine dair endişelerin dile getirilmesinin ardından Belçika Federal İç Denetim kurumu tarafından gerçekleştirildi.

Denetim, Medista ile Frank Vandenbroucke tarafından yönetilen sağlık bakanlığı arasındaki daha geniş bir anlaşmazlığın bir parçası. Aynı zamanda Medista’nın anlaşmalı olduğu kurumsal casusluk firması Black Cube tarafından hükümetin sağlık yetkilisinin gizlice filme alınmasını da içeriyor.

Avukat tavsiyesi bir ihlal

Soruşturmada iç denetim kurumu, sağlık bakanlığını bir dizi konuda akladı. Örneğin, aşı ve ilaçların dağıtımı için pandemi zamanında yapılan bir ihalenin usulsüz yapıldığına dair hiçbir kanıt yoktu. Denetim kurumu, ayrıca, bakanlığın Medista ile yaptığı sözleşme faturalarına itiraz ederken yanlış bir şey yapmadığı kanaatine vardı.

Ancak yasal nedenlerle ismi açıklanmayan bir sağlık bakanlığı yetkilisinin, Medista’nın rakiplerinden Movianto’ya sözleşmenin imzalanması öncesinde bir avukat tavsiye ederek hükümet standartlarını ihlal ettiğine hükmetti.

Belçika parlamentosunun halk sağlığı komisyonunda konuşan Sağlık Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Vandenbroucke, yetkiliye karşı disiplin işlemi başlatacağını söyledi.

Gizli kameralar

Politico’nun haberine göre, geçen yılın sonlarında Medista, Black Cube tarafından gizlice çekilen görüntüleri yayınladı. Videoda bir iş görüşmesine gittiğini sanan memur, Movianto’ya ihale sözleşmesine başvurmasına yardımcı olması için bir avukat tavsiye ettiğini söylüyor.

Bakanlık başlangıçta Medista’yı pandemi dönemi tıbbi dağıtımına yardımcı olması için işe almıştı. Şirket, bakanlığın Medista’nın faturalarına itiraz etmeye başlaması ve sözkonusu sözleşmeyi kaybetmesinin ardından Black Cube ile anlaştı.

Soruşturma, kamuya açıklanan video ve ses kayıtlarının “son derece parçalı” olduğunu ve “ifadelerin kesin bağlamını belirlemenin imkansız olmasa da çok zor olduğunu” belirtiyor.

Ancak Federal İç Denetim ajansı, yetkilinin ihale teklifinin hazırlanmasına yardımcı olan danışmanlık şirketi Deloitte ile görüştükten sonra, şirketin ihaleye başvurmasına yardımcı olması için Movianto’ya bir avukat tavsiye ettiklerini doğruladığını bildirdi.

Raporda, “Deloitte Legal’dan bir avukata danışarak Movianto’ya bir hukuk firması tavsiye ederek, hem kendisini hem de bu avukatı ihale prosedürünün geri kalanında çıkar çatışmasına soktu” deniliyor.

Görüntü alma şekli

Federal İç Denetim kurumu ayrıca devlet memurunun sözleşmenin nasıl imzalandığı konusunda uygunsuz açıklamalar yaptığını ve ulusal kamu sağlığı kurumu olan Federal Sağlık, Gıda Zinciri Güvenliği ve Çevre Kamu Hizmeti’nin Medista’nın ticari sırlarını korumada başarısız olduğunu tespit etti. Bununla birlikte kurum, Medista’nın görüntüleri elde etme şeklinin “gasp” olarak adlandırılabileceğini de kaydetti.

Vandenbroucke parlamentoya raporun sonuçlarını savcılığa ilettiğini bildirdi. Bakan, Black Cube’un gizli kayıtlarının şantaj anlamına gelip gelmediğini görmek için mahkemede bir hukuk davası açacağını söyledi.

Medista’nın İcra Kurulu Başkanı Sarah Taybi, Federal İç Denetim kurumunun bulgularını “ilk adım” olarak nitelendirdi. Taybi, “Ancak anlayamadığımız şey, kanıt toplamak için neden önce özel bir istihbarat firmasını görevlendirmek zorunda kaldığımızdır” dedi. Taybi, raporun “buzdağının görünen kısmını gösterdiğini” de iddia etti.

Sağlık Bakanı Vandenbroucke ise Belçika’nın kamu sağlığı kurumu için dersler olduğunu dile getirdi. Vandenbroucke, “Kamu ihalelerini yürüten kamu sağlık kurumu üyeleri arasında geçerli kurallar konusunda bazen temel yanlış anlamalar olabiliyor” dedi ve bu sorunun çözmek için bir eylem planı başlatacağını söyledi.

 

En az 10 karakter gerekli