DOLAR 32,2511 0.14%
EURO 35,0023 0.27%
ALTIN 2.417,880,36
BITCOIN 22126882,09%
Şanlıurfa
19°

PARÇALI AZ BULUTLU

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

CHP’li Demir:  ‘Acilen enflasyon muhasebesinin matrah etkisi kaldırılmalıdır’

CHP’li Demir: ‘Acilen enflasyon muhasebesinin matrah etkisi kaldırılmalıdır’

ABONE OL
16 Nisan 2024 17:31
Urfa Haberleri CHP’li Demir:  ‘Acilen enflasyon muhasebesinin matrah etkisi kaldırılmalıdır’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Genel Başkan Yardımcısı Volkan Demir, “enflasyon muhasebesinin vergisel uygulamasının ekonomik olara yanlışlarla dolu olduğunu” söyledi.

Demir, yaptığı açıklamada, enflasyon muhasebesiyle ilgili yanlış olduğunu dile getirdiği “yanlış ve sıkıntıları” sıralayarak, “Çözüm yolu ise basittir. Acilen enflasyon muhasebesinin matrah etkisi kaldırılmalıdır! Aksi durumda enflasyonun oluşmasında hiçbir sorumluluğu olmayanlar vergi ödeyecektir” dedi.

Prof. Dr. Volkan Demir, şunları kaydetti:

“Enflasyon muhasebesinin asıl amacı finansal tabloların enflasyona göre yeniden düzenlenmesidir. Bu finansal raporlama standartları ile yapılmaktadır ve karar vericiler açısından çok önemlidir. Ülkemizde KGK ve SPK kapsamındaki şirketler bu uygulamaya dahil edilmiştir. Ancak ülkemizde enflasyon muhasebesinin vergisel boyutu mevzuata eklenince uygulamanın durumu çok karışık hale gelmiştir. Bankalar ve finans kuruluşları bu uygulamaların dışında bırakılmıştır. Mükellefler enflasyon muhasebesi dolayısıyla vergi ödeyecekler mi ödemeyecekler mi bilmiyorlar. Enflasyon muhasebesinin (düzeltmesi) vergisel uygulaması, ekonomik olarak yanlışlarla doludur.

Enflasyon düzeltmesi ile finansal tablolar gerçeğe uygun hale gelmeyecektir. Vergisel amaçlı hazırlanan, muhasebe kuramından ve standartlarla bağdaşmayan kurallar ile hazırlanan tablolar ‘finansal tablo değildir’ sadece vergisel amaçlı çizelgelerdir.

31.12.2023 tarihli vergi bilançosunun düzeltilmesi makul olanıdır, zira vergi hesaplamaları için önemlidir. Ancak 2024 yılında enflasyon düzeltmesinin matrah ve vergi etkisi olacaktır. Yüksek enflasyonun oluşumundaki yanlış politikaların sorumluluğu duran varlığı ve stoğu olan ve öz kaynağı zayıf olan şirketlerimize ve bilanço esasına göre defter tutan tescilli sermayesi dahi olmayan tacirlere yüklenecektir.

Enflasyon düzeltmesinin matrah etkisi olmamalıdır derken, geçici vergi dönemlerinde de uygulanması ve bilançonun da düzeltilerek verilecek olması mali müşavirler için kabul edilemez bir durumdur.

Ülkemizdeki şirketlerin öz kaynağı zayıftır ve kredi ile yaşamaktadır. Kredi faiz oranları yüzde 60-70 arasında ve şirketlerin KDV alacağı tahminen en az 10 milyar dolar civarında iken bir de varlıkların enflasyon oranında artmasından dolayı vergi ödeyecek olmaları yeni konkordatoların habercisi olabilir.

Çözüm yolu ise basittir. Acilen enflasyon muhasebesinin matrah etkisi kaldırılmalıdır. Aksi durumda enflasyonun oluşmasında hiçbir sorumluluğu olmayanlar vergi ödeyecektir.”

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli