DOLAR 32,2511 0.14%
EURO 35,0023 0.27%
ALTIN 2.417,880,36
BITCOIN 22139981,35%
Şanlıurfa
19°

PARÇALI AZ BULUTLU

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Dağlık Karabağ’daki Rus askerleri çekiliyor

Dağlık Karabağ’daki Rus askerleri çekiliyor

ABONE OL
18 Nisan 2024 00:00
Urfa Haberleri Dağlık Karabağ’daki Rus askerleri çekiliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov,  bugün yaptığı açıklamada, “Rus barış gücü askerlerinin Dağlık Karabağ’dan çekilmeye başladığını” duyurdu.

Geri çekilme, Azerbaycan’ın otuz yıldır Ermeni ayrılıkçılar tarafından kontrol edilen kendisine ait Dağlık Karabağ’ı yeniden ele geçirmesinden yedi ay sonra başladı.

Rus birlikleri, Kafkasya’daki bu bölgenin kontrolü için Bakü ile Ermenistan destekli ayrılıkçıları karşı karşıya getiren ve 6 bin 500 kişinin ölümüyle sonuçlanan altı haftalık savaşın cereyan ettiği 2020 sonbaharından bu yana Dağlık Karabağ’da konuşlanmıştı.

Savaş, geniş toprak parçalarını terk etmek zorunda kalan Ermeni güçleri için ağır bir yenilgiyle sonuçlandı. Rusya daha sonra ateşkes şartlarını ve ayrılıkçı birliklerin geri çekilmesini sağlamak üzere iki bin askerden oluşan bir barış gücü konuşlandırdı.

Azerbaycan, Eylül 2023’te, yeni bir anti terör operasyonu yaparak, Rus barış güçleri müdahale etmeden Dağlık Karabağ’ın tamamını yeniden ele geçirdi ve bölgenin kontrolü için otuz yıldır süren çatışmalara sona erdirdi.

Ermenistan, o dönemde, uzun süredir Kafkasya’da geleneksel hakem olarak görülen Rus güçlerinin eylemsizliğini şiddetle kınadı. O zamandan bu yana ABD, Avrupa Birliği ve Rusya, Bakü ve Erivan arasındaki toprak anlaşmazlıklarını çözecek bir barış anlaşmasının imzalanması için arabuluculuk yapmaya çalıştı, ancak görüşmelerde somut bir ilerleme kaydedilemedi.

Bakü, Ermenistan’ın elinde bulunan sekiz köy geri istiyor ve Azerbaycan’ı Nahçıvan’a, oradan da Türkiye’ye bağlamak için Ermenistan’ın Siunik (güney) bölgesinden geçecek bir kara koridoru oluşturulmasını talep ediyor.

Erivan ise Azerbaycan topraklarında yer alan ve 1990’lardan bu yana Bakü tarafından kontrol edilen Artsvaşen (Azerice Başkent) yerleşim bölgesinin yanı sıra Azerbaycan’ın son üç yılda ele geçirdiği ve Ermenistan sınırları içinde kalan bölgeleri talep ediyor.

Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’da kontrolü yeniden ele geçirmesinden ve ayrılıkçı Ermeni liderlerin teslim olmasından sonra Dağlık Karabağ’da yaşayan yaklaşık 100 bin Ermeni Ermenistan’a göç etti.

1991’den bu yana nüfusunun çoğunluğunu Ermenilerin oluşturduğu iddia edilen Dağlık Karabağ, 1921’de Sovyetler Birliği tarafından Azerbaycan’a verildiğinden bu yana hep Azerbaycan toprağı oldu.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli