DOLAR 31,3677 0.42%
EURO 34,0595 0.51%
ALTIN 2.101,432,38
BITCOIN 1942499-0,92%
Şanlıurfa

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Haliliye’nin tescillenen culha geliştiriliyor

Haliliye’nin tescillenen culha geliştiriliyor

ABONE OL
12 Şubat 2024 18:16
Urfa Haberleri Haliliye’nin tescillenen culha geliştiriliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tescillenen culhacılık, atölyelerde geliştiriliyor. Ustalar tarafından yaşatılan geleneksel el sanatı olan culhanın Türkiye’de ve Dünya’da tanıtılması hedefleniyor.

Haliliye Belediyesi, Şanlıurfa’nın geleneksel el sanatlarını yaşatmaya ve tanıtmaya devam ediyor.

Geleneksel El Sanatları Merkezinde (GESEM), Şanlıurfa’nın unutulmaya yüz tutmuş el sanatları icra ediliyor.

Ustalar tarafından ahşap oymacılığı, bakır işleme, tesbihçilik ve eski sanatlardan olan culhacılık ayakta tutuluyor. Usta-çırak ilişkisiyle mesleklerin kaybolmaması için yeni
öğrenciler yetiştirilirken, bu meslekleri yaşatarak sahip çıkan Haliliye Belediyesi’nin adımıyla 2021 yılında Coğrafi İşaret Tescil Belgesi ve Marka Tescil Belgesi alınan culhanın daha geniş kitlelere tanıtılması hedefleniyor.

Şanlıurfa’nın en eski el sanatlarından biri olan culhanın unutulmaması için çalışmalarını sürdüren Haliliye Belediyesi, hayata geçirdiği Culha Atölyesi ile
seri üretim yapıyor. İçerisinde 10 adet dokuma tezgahının yer aldığı Culha Atölyesinde bir yandan yeni ustalar yetiştirilirken, bir yandan da culha kumaşı çeşitli el emekleriyle sergilenmek üzere hazırlanıyor.

Başkan Mehmet Canpolat’ın şehrin geleneksel el sanatlarını geliştirmek için sözünü verdiği ve kısa süre içerisinde kurduğu Culha Atölyesinde çalışmalar hız kazanırken, culha kumaşını Türkiye’ye ve Dünya’ya tanıtmak için hummalı çalışmalar devam ediyor.


En az 10 karakter gerekli