DOLAR 30,9374 0.04%
EURO 33,4601 -0.05%
ALTIN 2.011,660,01
BITCOIN 16124540,43%
Şanlıurfa
12°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Harran Şiir Günleri Başladı

ABONE OL
19 Nisan 2018 18:09
Urfa Haberleri Harran Şiir Günleri Başladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Harran Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanlığı ev sahipliğinde düzenlenen  “I. Harran Şiir ve Edebiyat günleri” etkinliği başladı.

Osmanbey Kampüsü Fen Edebiyat Fakültesi Büyük Amfi’de başlayan şiir günleri iki gün boyunca devam edecek.

Programın açılışında ilk olarak konuşan Şair Hasan Akçay, programa destek veren kurumlara teşekkür etti.

Daha sonra söz alan Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Akan; “İnsanlarımızın bilhassa gençlerimizin şiire, edebiyata, güzel konuşma, güzel yazma ve okumaya olan ilgilerini artırmak istiyoruz.  Şiir severleri bir araya getirmeyi amaçladık Urfa’da Peygamber aşığı şair, divan edebiyatı şairi Şair Nabi’lerimiz var. Bu etkinlik hayırlara vesile olacak ve yeni şair Nabi’lerin oluşmasına zemin hazırlayacaktır inşallah. Bu Şiir ve Edebiyat günlerinin İlkini yapıyoruz. Umarım devamı gelir. Çünkü Urfa bir şiir, edebiyat ve kültür şehridir” dedi.

Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil, 10 yıldır Şanlıurfa’da olduğunu ve hayalinin böyle bir programın yapılması olduğunu söyleyerek, “Sizler başlattınız. Biz de GAP İdaresi olarak her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu burada belirtmek istiyorum. Çünkü Urfa’nın şiirle şairle ilişkisini hepimiz biliyoruz. Ki bölgenin de o derin tarihinden gelen ciddi bir birikimi var” diye konuştu.

Son olarak konuşan Harran Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Sarıışık, “Üniversite üst yönetim olarak, kültür sanat alanında yoğun bir destek kampanyası başlattık. Bu hem öğrencilerimiz için hem de akademisyenlerimiz için gerekli ve faydalıdır” Diyerek Edebiyat Öğretmeninin kendisine ezberlettiğin Nacip Fazıl Kısakürek Sakarya şiirini okuyarak programın faydalı olmasını diledi.

Açılış konuşmalarının ardından seminerle devam eden program iki gün boyunca devam edecek.

 

En az 10 karakter gerekli