DOLAR 32,3607 0.17%
EURO 34,4602 -0.71%
ALTIN 2.437,27-0,95
BITCOIN 2162901-5,21%
Şanlıurfa
20°

AÇIK

13:10

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Hizbullah İsrail’e roket saldırısı düzenledi

Hizbullah İsrail’e roket saldırısı düzenledi

ABONE OL
28 Mart 2024 02:56
Urfa Haberleri Hizbullah İsrail’e roket saldırısı düzenledi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Lübnan Hizbullahı bugün, bir sınır köyünde yedi “kurtarma görevlisinin” ölümüne neden olan ve İsrail’in sorumlu tutulduğu gece bombardımanına misilleme olarak İsrail’in kuzeyine roket saldırısı düzenlediğini duyurdu.

Lübnanlı İslamcı bir grup olan İslam Cemaati, daha önce İsrail sınırı yakınlarındaki Habariye’de İsrail saldırısında yedi “kurtarma görevlisinin ” öldüğünü bildirmiş ve bunu “iğrenç bir suç” olarak kınamıştı.

İslamcı hareketten yapılan açıklamada, “Siyonist düşmanın Habariye köyünde gerçekleştirdiği katliama misilleme olarak (…) Hizbullah, Kiryat Şmona’ya onlarca roket fırlattı” dendi.

Grubun bir yetkilisi, “yedi kurtarma görevlisinin Habariye’deki bir acil durum merkezinde bulundukları sırada öldürüldüğünü söyledi.

Bir başka yetkili de, saldırı sırasında merkezde yaklaşık on kurtarma görevlisinin bulunduğunu bildirdi. Lübnan’da aralarında İslam Cemaati’nin de bulunduğu çeşitli gruplar sağlık merkezlerinde acil müdahale operasyonları yürütüyor.

İsrail ile Hamas arasında Gazze Şeridi’nde 7 Ekim’de başlayan savaştan bu yana Hizbullah ve Filistinli İslamcı hareketin müttefiki olan diğer gruplar, Lübnan’ın güney sınırı boyunca İsrail güçleriyle neredeyse her gün ateş teatisinde bulunuyor.

İsrail de, Lübnan topraklarına yönelik gittikçe artan bombardımanlarla ve Hizbullah ve Hamas yetkililerini hedef alan saldırılarla misilleme yaptı. İslam Cemaati’nin silahlı kanadı El-Fecr Güçleri, şiddetin başlamasından bu yana İsrail’e yönelik saldırıların sorumluluğunu üstlendi.

Lübnan’da yaklaşık altı ay içinde çoğunluğu Hizbullah mensubu olan üzere en az 338 kişi bu çatışmalarda hayatını kaybetti.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli