DOLAR 32,1926 0.03%
EURO 34,9669 -0.1%
ALTIN 2.505,60-0,18
BITCOIN 22400482,17%
Şanlıurfa
29°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

İran ne tür bir askerî tehdit oluşturuyor?

İran ne tür bir askerî tehdit oluşturuyor?

ABONE OL
15 Nisan 2024 15:17
Urfa Haberleri İran ne tür bir askerî tehdit oluşturuyor?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü tarafından geçen yıl yapılan yıllık değerlendirmede, İran Silahlı Kuvvetlerinin, geleneksel ordu ve İslam Devrim Muhafızları Birliği gibi iki kurumunda en az 580 bin muvazzaf personel ve yaklaşık 200 bin eğitimli yedek personel bulundurduğu belirtiliyor.

İran, asker sayısıyla Orta Doğu’nun en güçlü orduları arasında ilk sırada yer alıyor. Ordu ve Devrim Muhafızlarının her birinin ayrı ve aktif kara, hava ve deniz kuvvetleri bulunuyor.

Euronews’ün aktardığına göre, Devrim Muhafızları ayrıca, İran’ın sınır güvenliğinden sorumlu. Genelkurmay Başkanlığı ise birlikleri koordine ederken, genel stratejiyi belirliyor.

Devrim Muhafızları aynı zamanda Ortadoğu genelinde “direniş ekseni” olarak bilinen vekil milisler ağını silahlandırmak, eğitmek ve desteklemekten sorumlu elit bir birim olan Kudüs Gücünü de yönetiyor.

İran’ın diğer ülkelerdeki milisleri

Bu milisler arasında Lübnan’daki Hizbullah, Yemen’deki Husiler, Suriye ve Irak’taki milis grupları ve Filistinli İslami Cihad yer alıyor.

Vekil milisler, İran’ın silahlı kuvvetlerinin bir parçası olarak sayılmasa da askerî uzmanlar, bunların savaşa hazır, ağır silahlı ve ideolojik olarak sadık bir bölgesel müttefik güç olarak değerlendirildiğini ve saldırıya uğraması halinde İran’ın yardımına gelebileceklerini belirtiyor.

İran’ın ne tür silahları var?

İran’ın onlarca yıldır askerî stratejisi, hassas ve uzun menzilli füzelerin, insansız hava araçlarının ve hava savunmalarının geliştirilmesini ön plana çıkararak, askeri caydırıcılık üzerine inşa edildi.

İran, Basra Körfezi ve Hürmüz Boğazı’ndan geçen gemi trafiğini ve küresel enerji kaynaklarını aksatabilecek sürat tekneleri ve bazı küçük denizaltılardan oluşan büyük bir filo inşa etti.

Askeri uzmanlara göre, İran, Orta Doğu’daki en büyük balistik füze ve insansız hava aracı envanterine birine sahip.

İran’ın füzeleri Ortadoğu’da İsrail dahil her türlü hedefi vurabilecek menzile sahip. Buna seyir füzeleri ve gemisavar füzelerin yanı sıra menzili iki bin kilometreye yakın balistik füzeler de dahil.

Balistik füzeler, Ortadoğu’da İsrail dahil her türlü hedefi vurabilecek kapasite ve menzile sahip.

Basına konuşan İranlı komutanlara göre, Tahran, son yıllarda yaklaşık 1.900 ila 2.500 km menzilli ve radardan kaçmak için alçaktan uçma kapasitesine sahip geniş bir insansız hava aracı envanterine sahip oldu.

İran, askeri geçit törenlerinde insansız hava araçları ve füze hazinesini sergileyerek bu kapasitesini gizleme yoluna gitmedi. Tahran ayrıca, ürettiği insansız hava araçlarını ihraç ediyor. İran’ın insansız hava araçları Rusya tarafından Ukrayna’da çatışmalarda kullanılıyor.

İran silahları nereden alıyor?

Uluslararası yaptırımlar, İran’ı yüksek teknolojili silahlardan ve yurt dışında üretilen tanklar ve savaş uçakları gibi askeri teçhizattan mahrum bıraktı.

İran’ın 1980’lerde Irak’la sekiz yıl süren savaşı sırasında çok az ülke İran’a silah satabildi.

Savaşın sona ermesinden bir yıl sonra 1989’da Devrim Muhafızlarına yerli bir silah endüstrisi geliştirmeleri için talimat verildi ve bunun için önemli bir mali kaynak ayrıldı.

Uzmanlar, İran’ın bugün yurt içinde büyük miktarda füze ve insansız hava aracı ürettiğini ve bu savunma üretimine öncelik verdiği görüşünde. Zırhlı araçlar ve büyük donanma gemileri yapma girişimlerinde ise tam istenilen hedef tutturulamadı.

İran yerli üretim filosunu genişletip modernleştirirken, aynı zamanda Kuzey Kore’den küçük denizaltılar da ithal ediyor.

Kaynak: Ajans Bizim

En az 10 karakter gerekli